"W Kostrzynie nad Odrą wszystkie dzieci segregują śmieci" Bądz Eko

Wydarzenie dodał(a) Magdalena Jarek- Rogowska

W zeszłym roku zakończyła się I edycja organizowanego przez Miejskie Zakłady Komunalne Sp. z.o.o. konkursu pn: "W Kostrzynie wszystkie dzieci segregują śmieci ". Akcja trwała od 22 kwietnia 2014  i prowadzona była w kostrzyńskich przedszkolach oraz żłobkach. W wyniku konkursu zebrano niemal 3 tony surowców wtórnych! Dla zwycięskiego Przedszkola Miejskiego nr 3 "Ekoludki", które zdeklasowało rywali, organizator akcji przygotował atrakcyjne nagrody. Ich uroczyste wręczenie odbyło się na terenie przedszkola, a dokonali tego Prezes MZK Sp. z.o.o. - Olgierd Kłaptocz oraz Kierownik Zakładu Ochrony Środowiska - Maciej Stopyra.

Od września rusza druga edycja konkursu - czy znowu zwyciężą Ekoludki?

Akcja "W Kostrzynie wszystkie dzieci segregują śmieci" miała na celu wyrobienie nawyku segregacji odpadów w miejscach ich wytworzenia i utrwalenie zachowań proekologicznych. Ideą konkursu jest przeciwdziałanie zaśmiecaniu najbliższego otoczenia. Dlatego pedagodzy przedszkolni przez cały rok uczyli nasze zuchy jak segregować śmieci, zachęcając swoich podopiecznych do wykorzystania pozyskanych wiadomości w domach. Pogłębiając wiedzę, część najmłodszych mieszkańców Kostrzyna odwiedziło miejski PSZOK, czyli prowadzony przez MZK Sp. z.o.o. Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych. To idealne miejsce w którym przedszkolaki mogły się przekonać jak wygląda droga, którą musi przebyć odpad od odebrania u  żródła do momentu wywozu do zakładu utylizacji. Wynikiem tych starań była konkursowa wygrana Ekoludków. Dzieciaki spisały się na szóstkę. W trakcie akcji do przedszkola trafiło 456 kg butelek PET oraz 1280 kg makulatury! Co ważniejsze, każdy Ekoludek jest w stanie bezbłędnie udzielić odpowiedzi do jakich pojemników wrzucamy surowce wtórne. Ponadto rozmowy z rodzicami wskazują, że swoje zangażowanie wychowankowie potrafili przełożyć także na domy, w którym mieszkają na co dzień. Trudno się zatem dziwić, że 30 kwietnia br. O. Kłaptocz i M.Stopyra pojawili się w placówce z prezentami w postaci sprzętu nagłaśniającego dla wszystkich sal przedszkola - głównej nagrodzie w konkursie .

Jednocześnie, specjalnie dla laureatów, z okazji Dnia Ziemi przedstawiciele MZK Sp. z.o.o. zaaranżowali pokaz przy użyciu specjalistycznych pojazdów, ukazujący najmłodszym proces odbioru odpadów od ich domów do przetworzenia. Podczas pokazu położono szczególny nacisk na zróżnicowanie pojęć odbioru śmieci zmieszanych i surowców wtórnych .M.Stopyra w obrazowy sposób przybliżył przedszkolakom przykłady przetwarzania odpadów segregowanych na powszechnie używane produkty nadmieniając, że odzysk surowców lądujących w pojemniku na odpady zmieszane jest prawie niemożliwy.

Firma zaprezentowała dzieciom także sposób sprzątania miejskich chodników przy użyciu najnowocześniejszej zamiatarki znajdującej się na wyposażeniu swojego parku maszynowego. Pod koniec spotkania, w trosce o bezpieczeństwo wychowanków, kierownictwo miejskiej spółki przekazało najmłodszym specjalne kamizelki ostrzegawcze, dzięki czemu nasza latorośl będzie zawsze widoczna dla pozostałych uczestników ruchu drogowego .

W tym roku 2015/2016 dzieci z kostrzyńskich placówek oświatowych zbierają surowce w celach charytatywnych. Całość środków uzyskanych ze sprzedaży zebranych butelek PET i makulatury zostanie przekazane na zakup wózka inwalidzkiego dla 8 letniego Michała z Kostrzyna nad Odrą. Ekoludki już mobilizują swoje rodziny do segregacji odpadów i zapowiadają, że i tym razem zdeklasują rywali. Zakończenie konkursu już 15 czerwca, zaczęcamy zatem do rywalizacji, w której stawką jest także czystość naszego otoczenia .

od Magdalena Jarek- Rogowska

do Magdalena Jarek- Rogowska