Mały Patriota w Miejskim Przedszkolu nr 4

Wydarzenie dodał(a) Bożena Kociuba

Miejskie Przedszkole nr 4                                                                                          Katowice, 28.04.2015r.

ul. Gen. Jankego 65

Sprawozdanie z realizacji zadań

„Mały patriota”

Treści wychowania patriotycznego realizowane są już w przedszkolu.  Podstawa programowa wychowania przedszkolnego zaleca, aby dziecko kończące przedszkole wiedziało, jakiej jest narodowości, że mieszka w Polsce, nazywało godło i flagę państwową. Głównym zadaniem przedszkola jest budzenie u dzieci miłości do małej i wielkiej Ojczyzny przez ugruntowanie poczucia tożsamości regionalnej, narodowej, europejskiej. W związku z powyższym treści patriotyczne realizowane są na bieżąco. W miesiącu kwietniu nauczycielki zaplanowały  cały tydzień pod hasłem „Jestem Polakiem i Europejczykiem” .

Przedstawiam  przykładowe treści dotyczące wychowania patriotycznego realizowane w naszym przedszkolu we wszystkich grupach wiekowych:

·         oglądanie zdjęć widokówek, albumów przedstawiających miejscowości w której mieszkają dzieci

·         jaka piękna jest Polska – rozmowa na temat (tablica demonstracyjna)

·         pociąg z węglem – zabawa ruchowa z wykorzystaniem rymowanki

·         flaga Polski – kolorowanie

·         dowolny taniec przy piosence „O Warszawskiej syrence”

·         widokówki z Polski – ćwiczenia klasyfikacyjne

·         słuchanie hymnu w postawie na baczność, czytanie całościowe wyrazów: flaga, godło, układanie flagi Polski z kartek A4 (dwie grupy)

·         poszukiwanie przez dzieci odpowiedzi na pytania:  Co to jest Polska? Poznanie herbu Warszawy – kolorowanie go

·         moje miasto: widok z okna – opisują co widzą, podają swój adres, scenka dramowa – zgubiłem się

·         mój dom – wycinanie z kolorowego papieru, nasze osiedle wykonanie makiety

·         moja ulica – spacer ulicami w pobliżu przedszkola – obserwacja zabudowy ulic; wzbudzanie przywiązania do własnej miejscowości, osiedla

• legenda o Warsie i Sawie przedstawiona w formie teatrzyku sylwet. Ozdabianie herbu Warszawy
  • rozpoznawanie i nazywanie ilustracji ważniejszych obiektów i miejsc, znajdujących się w stolicy
  • praca plastyczna w formie wydzieranki, w oparciu o konturowa mapę Polski – oznaczenie obszarów:

- górskich - kolorem brązowym – umieszczenie w tym obszarze napisu GÓRY;

- wyżynnych – kolorem żółtym

- nizinnych – kolorem zielonym

- morza – kolorem niebieskim – umieszczenie podpisu „MORZE BAŁTYCKIE”

- zaznaczenie rzek Wisły i Odry – wyjaśnienie dlaczego rzeki w Polsce płyną na północ  – w       kierunku morza na przykładzie doświadczenia z równia pochyła umieszczoną w misce.

• wysłuchanie Legendy o Lechu, Czechu i Rusie, popartej ilustracjami. Układanie historyjki obrazkowej, zgodnie z kolejnością zdarzeń. Kolorowanie herbu Polski
  • poznanie wybranych utworów Fryderyka Chopina, układanie pociętego na fragmenty obrazka przedstawiającego kompozytora.

Treści dotyczące wychowania patriotycznego, w większości programów ułożone są w myśl zasady, że przechodzimy od tego, co najbliższe dziecku do tego, co dalekie i nieznane, dlatego tak ważne są one w procesie wychowawczym.

Na zakończenie całego tygodnia dzieci otrzymały naklejki – medal Małego Patrioty.

Opracowała: Bożena Kociuba

Mały Patriota

Projekt wspomagający realizację celów wychowania przedszkolnego w obszarze wychowania rodzinnego, obywatelskiego i patriotycznego.

od Bożena Kociuba

do Bożena Kociuba