Misie - przyjaciele książek

Wydarzenie dodał(a) Aleksandra Wengerska

Podczas realizacji projektu dotyczącego książek, postanowiliśmy poznać dokładnie wybrane wiersze Juliana Tuwima. Tydzień rozpoczęliśmy jednak od nauki piosenki "Czytaj wiele", poniżej fragment tekstu:

"Jeśli lubisz czytać książki, musisz wiedzieć, z książek wielu rzeczy można się dowiedzieć. Nowych poznasz ludzi, nowe poznasz kraje, Jakie jest w nich życie, jakie obyczaje. Wciąż zostają w głowie twojej nowe słowa, mądre myśli, powiedzenia i przysłowia. I przenosi w świat bajkowy, kolorowy. Byś się nudził, o tym nigdy nie ma mowy!."

Pierwszego dnia, podczas "burzy mózgów" zastanawialiśmy się za co tak kochamy książki, powstał nam piękny plakat z naszymi wypowiedziami. Pani przygotowała dla nas również małą zagadkę obrazkową, każdy z nas otrzymał puzzle-kolorowanki, które bardzo dobrze ułożyliśmy i pokolorowaliśmy. W sali powstała bajkowa wystawa.

Drugiego dnia musieliśmy przypomnieć sobie zasady korzystania z książek. Pani przeczytała nam wiersz Jana Huszczy "Skarga książki", dzięki któremu przypomnieliśmy sobie jak dbać o książki. Rozmawialiśmy również o tym gdzie możemy pójść po książki – do biblioteki-wypożyczyć oraz w księgarni-kupić. Tego dnia również wybraliśmy się na krótką wycieczkę do Biblioteki Publicznej znajdującej się na pobliskim osiedlu. Po wysłuchaniu wypowiedzi Pani Bibliotekarki wypożyczyliśmy książki do naszej sali. Ustaliliśmy także, że będziemy systematycznie odwiedzać bibliotekę i wypożyczać wybrane przez nas książki.

Przez kolejne 3 dni słuchaliśmy i analizowaliśmy wiersze „Pan Hilary”, „Rzepka” i „Lokomotywa” Juliana Tuwima. Po zapoznaniu się z treścią wierszy, z radością wchodziliśmy w poszczególne role w zabawach z elementami dramy, liczyliśmy elementy powtarzające się i występujące w wierszach oraz wykonywaliśmy prace plastyczne zgodne z tekstem.

Codziennie podczas odpoczynku słuchaliśmy różnych wierszy polskich poetów, niektóre szybko zapamiętaliśmy i lubimy je powtarzać. Podsumowaniem realizacji programu był udział chętnej i zdolnej osoby w konkursie recytatorskim - oczywiście z wierszem polskiego poety. Każdy z nas również wkleił kolorową naklejkę MEDAL do swojej książeczki.

Przeprowadzone zajęcia pobudziły w nas zainteresowanie książkami i literami, szanujemy książki i cieszymy się bardzo za każdym razem kiedy pani przypomina, że to dziś idziemy do biblioteki po nowe książki!

Przyjaciel Książki

Projekt wspomagający gotowość do nauki czytania przedszkolaków, a także rozbudzający zamiłowanie do książek.

od Aleksandra Wengerska

do Aleksandra Wengerska