Zabawy i ćwiczenia aktywizujące z udziałem psa Granta w grupie 4-latków

Wydarzenie dodał(a) Mariola Bułkowska

W  naszym przedszkolu w grupie Kubusia Puchatka cyklicznie odbywają się ciekawe zajęcia i zabawy z udziałem psa Granta. Raz w tygodniu gościmy psa w naszej grupie wraz ze swoim opiekunem, Panią Jagodą. Przedszkolaki bardzo lubią te spotkania i z wielką niecierpliwością na nie czekają.
Zajęcia aktywizujące z udziałem psa pozwalają przełamać lęk przed czworonogiem i pogłębiają  kontakt poprzez podchodzenie do niego, głaskanie i przytulanie się. Pomagają też kształtować orientację w schemacie własnego ciała i poznawać budowę zwierzęcia. Takie działania stymulują kilka zmysłów jednocześnie: słuchu, wzroku i dotyku. Dzieci mają szansę udoskonalenia umiejętności motorycznych poprzez obserwowanie czynności wykonywanych przez zwierzę i naśladowanie ich. Podczas zajęć prowadzonych w przedszkolu dzieci mogą stopniowo zapoznawać się z psem, jego zwyczajami, jedzeniem czy nawykami. Początkowo, oswajając się z czworonogiem, mogą go dokładnie obejrzeć – jakie ma łapy, uszy, oczy i ogon, dotykają jego sierści i potrafią określić, czy jest ona szorstka czy miękka, długa czy krótka. Te  ćwiczenia z psem budują zaufanie między nim a dzieckiem. Nabiera ono poczucia bezpieczeństwa, oswaja się z nową sytuacją, a także jest instruowane, w jaki sposób bezpiecznie postępować z czworonogiem. Uczy się także, aby przy zwierzęciu zawsze  zachować ostrożność. Poprzez różne zabawy  dzieci doskonalą swoją sprawność ruchową we współudziale zwierzęcia. Po takiej zabawie u dzieci kształtuje się także nawyki higieniczne, m.in. mycie rąk po kontakcie z czworonogiem.
Kontakt z psem to przy okazji nauka samodzielności poprzez stwarzanie dziecku możliwości samodzielnego wywiązywania się z działań podejmowanych wobec pupila, np.  nagradzanie go jego ulubionym smaczkiem , prowadzenie na smyczy, a także czynności pielęgnacyjnych, jak  czesanie.
Podczas  zabaw i zajęć przedszkolaki razem z naszym Grancikiem – tak nazywają  go dzieci - uczą się jednocześnie delikatności w obchodzeniu się z psem czy wydawania mu komend. Również doskonalą swoją sprawność ruchową we współudziale ze zwierzęciem.

autor: Mariola Bułkowska

Bliżej Pieska

Podczas realizacji projektu dzieci będą mogły nieść pomoc potrzebującym zwierzakom oraz nauczą się właściwego zachowania wobec nich.

od Mariola Bułkowska

do Mariola Bułkowska