Kolorowy Tydzień w "Akademii Zielonego Misia"

Wydarzenie dodał(a) Kinga Kurczek

W ostatnim tygodniu listopada całe przedszkola zamieniło się „Krainę Barw”. Każdy dzień podporządkowany był innemu kolorowi. Wszystkie dzieci, kadra i personel przedszkola ubrane były w odpowiednie barwy, a wszelkie działania związane były z wybranymi kolorami. Dzieci wiązały także kolory z emocjami i uczuciami poznając w ten sposób znaczenie barw w naszym życiu. Przedstawiamy Państwu wybrane działania poszczególnych grup.

W poniedziałek w dniu czerwonym Kangurki rozmawiały o miłości, tworzyły czerwone serca, opowiadały o tym kogo kochają i jak mu to okazują. Biedronki natomiast spotkały się z „Panią Złością”. Ciekawym doświadczeniem było narysowanie sylwetki „Osoby Rozzłoszczonej”. Dzieci narysowały otwartą buzię, czerwone rumieńce na policzkach, zaciśnięte pięści, nogi, które tupią, a następnie zgodnie wyraziły dezaprobatę dla takiego wyglądu. Postanowiły zredagować „Receptę na Złość” czyli wymyślały akceptowane sposoby radzenia sobie ze złością. Odkrywcy tropili kolor czerwony, a następnie budowali czerwone miasto. Pszczółki rozmawiały o ciepłych uczuciach do bliskich i świętowały Dzień Życzliwości i Pozdrowień. Z tej okazji wysłały kartki z życzeniami dla zaprzyjaźnionych przedszkoli.

Żółty dzień połączony był ze Światowym Dniem Pluszowego Misia. Wszystkie dzieci przyniosły swoje ukochane misie i świętowały razem z nimi. Krasnoludki wraz z Smerfami bawiły się wspólnie podczas zabaw integracyjnych. Kangurki tańczyły z misiami i degustowały ich największy przysmak czyli miód. Podróżnicy i Odkrywcy tańczyli z misiami i ćwiczyli razem z nimi. Puchatki zaś wybrały się na przedstawienie do Szkoły Podstawowej nr 153.

W dniu niebieskim Biedronki postanowiły pomóc smutnej i samotnej bohaterce książki Joanny Chmielewskiej pt. "Niebieska niedźwiedzica"; dowiedziały się co to jest tolerancja, wyjaśniły potrzebę akceptacji innych, poznały prawo do bycia sobą. Krasnoludki wybudowały niebieskie miasto. Kangurki bawiły się i ćwiczyły z niebieskimi piłkami. Puchatki wysłuchały bajki terapeutycznej pt. „Tajemnica niebieskiej szuflady” i na jej podstawie rozmawiały o złości i sposobach radzenia sobie z nią. Pszczółki zanurzały się w wodnej muzyce i ilustrowały ją na instrumentach.

W zielonym dniu Kangurki przypomniały sobie dlaczego ich przedszkole nazywa się "Akademią Zielonego Misia" i rozmawiały o ekologii. Podróżnicy smakowali zielone owoce, a także przygotowali zieloną galaretkę z ulubionymi zielonymi owocami w środku. Najmłodsze Krasnoludki poznały warzywa w kolorze zielonym, ich wartości zdrowotne. Z zielonych warzyw samodzielnie zrobiły zielone kanapki: kroiły ogórki kiszone i świeże, zieloną cebulkę, zieloną paprykę i sałatę. Następnie same dekorowały nimi przygotowane pieczywo. Puchatki wzięły udział w zabawie integracyjnej pt. "Gra w zielone". Biedronki oceniły zachowanie węża, który zazdrościł innym zwierzętom skrzydeł, nóg i płetw. Podzieliły się także własnymi doświadczeniami dotyczącymi uczucia zazdrości. Pszczółki przygotowały sok z zielonych owoców, a także ułożyły zdrowe serce z zielonych warzyw.

Ostatni dzień kolorowego tygodnia poświęcony był bieli i czerni. Dzieci w grupach Smerfów, Odkrywców, Biedronek i Puchatków urządziły w tym dniu zabawy i wróżby andrzejkowe. Pszczółek ten dzień upłynął pod znakiem tajemniczości, przeciwieństw oraz gier i zabaw "w kratkę". Kangurki poszukiwały tych barw w świecie, rozmawiały o przeciwieństwach, przypomniały sobie prawo dziecka do radości i smutku. Połączyły też te dwie barwy i dowiedziały się jak powstaje kolor szary, a następnie dowiedziały się jak można otrzymywać inne kolory poprzez mieszanie barw poznanych w ciągu całego tygodnia.

Kolory i emocje to tematy, które są inspiracją do ogromnej ilości działań dydaktycznych oraz wszelkiego rodzaju zabaw. Serdecznie zachęcamy Państwa do zabaw badawczych (mieszania barw), zabaw plastycznych, do szukania określonych kolorów podczas spacerów z dziećmi, budowania z rzeczy (nie tylko klocków) w określonym kolorze. Zachęcamy także do rozmawiania z dziećmi o emocjach, rozpoznawania ich na ilustracjach w książkach, do robienia śmiesznych min przez lustrem, nazywania uczuć w konkretnych sytuacjach życiowych. Życzymy udanej zabawy.

Urszula Tyrała

od Kinga Kurczek