Dzień Babci i Dziadka w Przedszkolu Słoneczko w Radomiu

Wydarzenie dodał(a) Justyna Stefaniak

"Babci i dziadka - przyznać to trzeba - każdemu dziecku w życiu potrzeba.
Znana to para, bardzo kochana Przez wszystkie dzieci jest szanowana"

6 lutego br., słowami tej pięknej piosenki, rozpoczęliśmy przedstawienie dla Babć i Dziadków w naszym Przedszkolu. Długo wyczekiwaliśmy tej chwili, nie mniej jednak z uwagi na przypadające ferie zimowe w naszym województwie musieliśmy przeciągnąć te występy w czasie. Po zapowiedziach Pani Dyrektor i brawach "na zachętę" ze strony publiczności Promyczki pojawiły się na scenie. Niemałym zaskoczeniem dla dziadków były same stroje małych aktorów, którzy wystąpili w kostiumach rodem z lat 70.. Dziewczynki ubrane były w białe bluzeczki i czerwone spódniczki w białe grochy, a chłopcy w marynarkach lub skórzanych kurtach z muchami przy śnieżnych kołnierzykach koszul oraz ciemnych spodniach. Była to zapowiedź podróży po latach młodości naszych szanownych Gości. Wierszyki recytowane przez czterolatki tworzyły długą historię Babci i Dziadka, którzy już od najmłodszych lat wspólnie spędzali czas. W okresie dzieciństwa bawili się w piaskownicy, kłócąc się nie raz o zabawki. W latach młodości- jak to z zakochanymi bywa- chodzili na randki do- kawiarenek. Tu dzieci odegrały śpiewaną scenkę rodem z teledysku Ireny Jarockiej. Dwoje z nich zasiadło za stolikiem nakrytym białym obrusem i zastawionym filiżankami (z wodą) oraz dzbanuszkiem z kwiatami, pozostałe dobrały się w pary i tańczyły w rytm muzyki z utworu "Kawiarenki". Ze strony publiczności dochodziło nucenie znanej wszystkim melodii. Co niektórzy próbowali śpiewać razem z nami, co było zaskakujące, ale bardzo miłe. Wspólne podróże i zwiedzanie świata dla babci i dziadka było pasją, "a że wtedy ulice nie były tak pełne samochodów" nasi dziadkowie przemieszczali się najpopularniejszym wówczas środkiem transportu- autostopem. Kiedy wybrzmiały pierwsze dźwięki "Autostopu" Karin Stanek, jedna z dziewczynek śpiewająca zwrotkę, zasiadła w czerwonym Fiacie 126p wykonanym z kartonu, a pozostali tańczyli według umówionej wcześniej choreografii. "autostop, autostop, wsiadaj bracie. Dalej hop!" rozbrzmiewało po całej sali. Prawdę mówiąc- nasi Goście śpiewali chyba głośniej niż dzieciaczki. Najważniejsze, że dla wszystkich była to wspaniała zabawa. Poza nauką i podróżami był także czas na relaks. W takich chwilach dziadkowie wspólnie spędzali czas przy hitach, które w latach 70. królowały na radiowych listach przebojów. W wykonaniu Promyczków można było usłyszeć- doskonale wszystkim znane "Baju baj" Anny Jantar oraz- rewelacyjna (najlepsza jaką dotąd słyszałam) wersja "Nikt na świecie nie wie" z repertuaru Czerwonych Gitar. Muszę zaznaczyć, że do tej piosenki chłopcy założyli ciemne okulary i grali na gitarach- wyglądali jak prawdziwe gwiazdy sceny estradowej. Po zakończeniu wykonów muzycznych nadszedł czas na życzenia- pomyślności i braku strapień, pojawił się także kosz radości wypełniony po brzegi sercami dla naszych Gości. Finałem była piosenka "Babciu, dziadku", która stanowiła swoistą puentę naszych powinszowań. Gromkich braw nie było końca. Babcie szybciutko ocierały kąciki oczu ze wzruszenia. My również byłyśmy bardzo dumne z naszych Promyczków, tym bardziej, że w dniu występów miałyśmy tylko połowę grupy. Po oklaskach dzieci rozdały przygotowane wcześniej- z niewielką pomocą cioć- przepiękne prezenty dla swoich najukochańszych dziadków. Babcie otrzymały piękne broszki w kształcie kwiatuszka, a dziadkowie gustowne muszki. Dodatki te wykonane zostały ze ścinków filcu, który odgrzebałyśmy w naszej "magicznej, wszystko posiadającej" szafie :)

od Justyna Stefaniak

do Justyna Stefaniak