Czyste powietrze wokół nas czyli "Mamo Tato, nie pal przy mnie!"

Wydarzenie dodał(a) Alina Gierun

W lutym intensywniej realizujemy Ogólnopolski Program "Czyste powietrze wokół nas". Przedszkolaki dowiedziały się co zatruwa nam powietrze? Co tak dymi? Jak czujemy się w zadymionym miejscu? Teraz nadszedł czas na walkę z dymem papierosowym w najbliższyn otoczeniu czyli "Mamo Tato nie pal przy mnie". Okazuje się, że są środowiska rodzinne, gdzie palą wszyscy domownicy, niezważając na dzieci. To bardzo smutne, ze systematycznie niszczymy zdrowie tych, którzy potrzebuja optymalnych warunków do rozwoju. Szukamy przyczyn alergii, chorób układu oddechowego, a nie widzimy własnych błędów. Bierne palenie nikotyny przynosi spustoszenie w organiźmie niż u palacza czynnego. Uczymy dzieci jak maja bronić się przed dymem papierosowym i powiedzieć NIE palaczom. Nasi podopieczni wiedzą jaki są skutki palenia tytoniu.
Przeprowadzone zabawy, wycieczki i cykliczne zajęcia zainspirowały dzieci do uruchomienia wyobraźni twórczej "Jak pozbyć się papierosów? W jaki sposób zlikwidować papierosowy dym?" Oto kilka pomysłów, które powstały podczas malowania farbami plakatów antynikotynowych.

Julia K.: " Bardzo niedobry człowiek hipnotyzuje ludzi, aby palili papierosy i wydawali na nie pieniadze. Kazdego częstował papierosami. Pewnego razu służąca, widząc jak jej pani robi makijaż przed lustrem, wpuściła do przewodów substancje, która odrzucała ludzi od tytoniu. Wszędzie ulatniało się to lekarstwo i ludzie widzieli w lustrze siebie, ale bardzo brzydkich przez palenie papierosów.  W końcu ZŁY ulotnił się z dymem".

Hubert K.: " Zbuduję maszynę- robota, który chodzi po ulicach i zabiera palaczom papierosy z ręki, z buzi i niszczy je w sobie, w takim pojemniku na odpady".

Julka S.: "Na świecie było dużo dymu, bo palaczy ciągle przybywało. Nie było czym oddychać. Bóg zesłał niebieski deszcz i zgasił wszystkie papierosy na świecie. W powietrzu unosiły sie bardzo długo mini krople, które nie pozwalały zapalić sie papierosom. To trwało bardzo długo i ludzie zapomnieli o paleniu papierosów i juz nigdy na calym świecie nie było ani jednego palacza".

Kuba P.: "Co narysowałes Kubusiu? - "Tu stoi znak, żebu nie palic papierosów. Pan jednak palił, zrobił dużo dymu, sam nie mógł oddychać i utopił się we własnej smole, jak na zakazanym kąpielisku".

Bardzo wymowne, szczególnie to ostatnie opowiadanie. Dorośli czasami powinni uczyć się cieszyć życiem od własnych dzieci.

od Alina Gierun

do Alina Gierun