Zbierając makulaturę, ratujemy drzewa

Wydarzenie dodał(a) MARTA KOWALSKA

Od września 2013 roku nasze przedszkole rozpoczęło akcję „Zbiórki Makulatury”. Zachęcając całą społeczność przedszkolną do zbiórki ogłosiliśmy wewnątrz przedszkolny konkurs i tym samym przystąpiliśmy do konkursu organizowanego przez Urząd Miasta Krakowa – Wydział Kształtowania Środowiska. Celem konkursu było propagowanie wśród dzieci właściwych postaw proekologicznych poprzez angażowanie ich we wspólne przedsięwzięcia związane z selektywną zbiórką odpadów oraz zainteresowanie całego środowiska przedszkolnego do gromadzenia makulatury w naszym przedszkolu. Ważne było to, by nauczyć najmłodszych mieszkańców Krakowa właściwego postępowania z odpadami, bo to w dużej mierze od nich zależy, czy w przyszłości Kraków będzie miastem czystym. Do gromadzenia makulatury w szatni powstała drewniana skrzynia wykonana przez Wujka Pawła. Na ścianie przedszkola ciocia Edyta wymalowała  wspaniałe ekologiczne drzewko bez liści. Każdy przedszkolak przynosząc makulaturę do przedszkola związaną sznureczkiem, otrzymywał  listek ze swoim imieniem, który umieszczał  na tym  drzewku. W ciągu całego roku dzieci miały możliwość  przeliczenia swoich listków oraz  zobaczenia jak za ich pośrednictwem nasze przedszkolne drzewko z bezlistnego konaru zamienia się w zielone wspaniałe drzewo życia. Pod koniec roku szkolnego odbyło się  wielkie podsumowanie i oczywiście wyłonienie zwycięzców i wspaniałe dyplomy. Listki sprawnie policzyła ciocia Justynka wraz ze swoimi Kangurkami.  W roku szkolnym 2013/2014 udało nam się zebrać 2238 kg. Za uzyskane środki finansowe zakupiliśmy nagrody dla dzieci, które uzyskały najlepszy wynik w przedszkolu. Nagrody wręczyliśmy na uroczystym zakończeniu roku szkolnego w czerwcu.
1  grudnia 2014 r. w Urzędzie Miasta Krakowa z rąk Pana Tadeusza Trzmiela zastępcy Prezydenta Miasta Krakowa odebraliśmy nagrodę za III miejsce w Krakowie. To nasz sukces! Wszystkim, którzy  dzielnie zbierali makulaturę angażując różne środowiska składam gorące podziękowania i gratuluję. Wiemy, że  największy zysk ze zbiórki makulatury odniesie środowisko, dla którego przedszkolaki uratowały kilka drzew.
Zachęcam wszystkich, aby kolejny rok szkolny przyniósł jeszcze lepszy wynik. Postarajmy się wszyscy!

Marta Kowalska

Dyrektor d/ s pedagogicznych