Scenariusz zajęć integracyjnych przedszkolaków z I klasą Szkoły Podstawowej

Wydarzenie dodał(a) Agata Frączak

Scenariusz zajęć przeprowadzony z dziećmi z grupy IV
oraz I klasą Szkoły Podstawowej
przez Agatę Frączak

Temat: „Majowe zabawy na powietrzu”

Cele ogólne:

·         Wzrost poziomu sprawności fizycznej

·         Promowanie zdrowego stylu życia w różnych formach aktywności ruchowej

·         Integracja dzieci z przedszkola z uczniami szkoły podstawowej

Cele operacyjne:

Dziecko

·         reaguje na hasło nauczyciela;

·         reaguje na dźwięk gwizdka

·         biega w różnych kierunkach bez potrącania innych

·         odczuwa radość ze wspólnej zabawy;

·         przestrzega zasad panujących podczas zawodów

·         współpracuje, wykonuje postawione zadania.

Metody:  Wg Strzyżewskiego: zabawowo- naśladowcza, stacyjna

Formy: grupowa

Przybory: gwizdek, chusta animacyjna, szarfy, pachołki, obręcze

Przebieg zajęć:

1.         Zabawa wprowadzająca -Samoloty

USTAWIENIE, PRZEBIEG:

W czterech zespołach na sygnał ( gwizdek) dzieci wyciągają ramiona w bok i biegają po boisku, naśladując raz jedno, raz drugie skrzydło samolotu. Na sygnał (gwizdek powrót na lotnisko- dzieci ustawiają się w wyznaczonym jak na początku miejscu 3 w rzędach.

2.           Zabawa wprowadzająca Sztafeta

USTAWIENIE, PRZEBIEG:

Zawodnicy stoją w rzędzie. Na sygnał pierwszy biegnie do pachołka kładzie pałeczkę przy pachołku wraca bez niej, kolejna osoba biegnie do pachołka bierze pałeczkę i dobiega z nią do następnej osoby.

3.             Zabawa wprowadzająca – Sadzenie ziemniaków

USTAWIENIE, PRZEBIEG:

W rzędzie – od linii startu w odległości 2,  3,5,  5 m małe obręcze a w odległości 10 m pachołek. Zawodnicy stoją w rzędzie. Na sygnał pierwszy trzymając 3 woreczki wkłada kolejno do każdego krążka po jednym woreczku dobiega do pachołka i z powrotem zbiera woreczki, oddając je kolejnemu zawodnikowi.

POMOCE: krążki po 3 dla drużyny i po 3 woreczki

4.                  Rozdzielenie drużyn – 1 drużyna zostaje na stanowisku, 2 drużyna przechodzi na stację z chustą animacyjną, 3 – odpoczywa. Po sygnale nauczyciela zmiana stanowisk

5.                  Stacja ruchowa:

·         Jestem szybki

POMOCE: dwa pachołki

Dzieci biegną do pachołka obiegają go i wracają. Każde dziecko biegnie pojedynczo.

·         Jestem zwinny bieg wahadłowy 4x5m z przenoszeniem klocka

POMOCE:  dwa woreczki, pachołki.

Dziecko biorące udział w konkurencji ustawia się na linii startu i podajemy mu następującą instrukcję: “na sygnał start pobiegniesz najszybciej jak umiesz i przyniesiesz klocek. Postawisz klocek na linii, przed którą teraz stoisz i nie zatrzymując się pobiegniesz po drugi klocek. Drugi postawisz również na tej samej linii obok pierwszego. Klocków nie wolno rzucać”.

6.                  Stacja z chustą animacyjną:

Zabawa nr 1
„Imiona”
uczestnicy siedzą na chuście, turlają do siebie piłkę, mówiąc swoje imię oraz imię osoby, do której piłka jest rzucana

Zabawa nr 2

„Kogo brakuje?”
                 * uczestnicy stoją w kręgu z zamkniętymi oczami, trzymając chustę na wysokości pasa.
                    Prowadzący wybiera osobę (może być ich więcej) wchodzi pod chustę. Następnie wszyscy
                   otwierają oczy i zgadują, kto jest pod chustą

Zabawa nr 3

„Kopnij piłkę”
                 * uczestnicy stoją, trzymając napiętą chustę, pod którą znajduje się piłka. Jedna osoba kopie
                  piłkę, a inna, na wyczucie, przyjmuje ją i podaje do następnej. Piłka powinna toczyć się po ziemi

Zabawa nr 4

„Piłka w górę – strzelanie”
                  * uczestnicy trzymają chustę za uchwyty. Na jej środku leży piłka. Powoli, równocześnie
                    wszyscy podnoszą chustę do góry, po czym energicznie opuszczają ją, piłka została wystrzelona
                     w górę

Zabawa nr 5

„Zamiana miejsc”

*Dzieci stoją w kręgu, trzymając chustę. Prowadzący wymienia kolor, a dzieci trzymające
                      chustę w tym miejscu, przechodzą pod chustą i zamieniają się miejscami.

7.                  Podziękowanie za udział w zajęciach

od Agata Frączak