Konkurs "Bezpieczny Przedszkolak"

Wydarzenie dodał(a) Joanna Popiela

W Miejskim Przedszkolu Nr 2 w Lędzinach odbył się konkurs wiedzy z zakresu bezpieczeństwa w różnych sytuacjach, w tym poruszania się po drogach, pod nazwą "Bezpieczny przedszkolak", w którym wzięły udział dzieci 5 i 6-letnie. Cele konkursu obejmowały zarówno poznanie poziomu wiedzy przedszkolaków z zakresu szeroko pojętego bezpieczeństwa i utrwalenieprawidłowych, bezpiecznych zachowań w zabawie, jak również zabawę z elementem rywalizacji. Każdą grupę dzieci reprezentowały 2-osobowe zespoły wytypowane przez nauczycielki. Zadania jakie dzieci miały do wykonania były zróżnicowane. Składały się na nie takie zabawy jak: układanie puzzli przedstawiających pojazdy uprzywilejowane i dopasowywanie do nich właściwego numeru telefonu, sprawdzenie prawidłowego wyposażenia apteczki, rozwiązywanie zagadek o ruchu drogowym, ocenianie sytuacji na obrazkach, ustalenie prawidłowego zachowania w trudnych sytuacjach. Największą trudnością okazało się rozpoznanie przez dzieci właściwych znaków drogowych, które chcochlik pomieszał, a nawet pozmieniał ich kształty. Z kolei największą frajdę sprawiła zabawa ruchowa pt. "Interwencja", w której dzieci pełniły role służb specjalnych i same ustalały, który pojazd powinien wyjechać do akcji.
Konkurs na pewno na długo pozostanie dzieciom w pamięci. Wykazały się one bardzo dużym poziomem wiedzy w zakresie bezpiecznej zabawy, zachowań na drodze, zachowań w spotkaniu z obcym oraz kontakcie ze zwierzętami. W skład członków komisji konkursowej wchodził m.in. policjant.
Oprócz konkursu wiedzy, kilka dni wcześniej odbył się konkurs plastyczny z zakresu bezpieczeństwa. Dzieci przygotowały przepiękne prace plastyczne, wykonane różnymi technikami, odznaczające się pomysłowością i bogatą kolorystyką, na których przedstawiły różne formy przestrzegania bezpieczeństwa na drodze i nie tylko. Mamy nadzieję, że wiedza teoretyczna, którą w konkursie wykazały się dzieci oraz ich działalność plastyczna, będą dobrym fundamentem do właściwych zachowań w rzeczywistym świecie.

Aneta Zuchowska - Poręba

od Joanna Popiela