Edukacja regionalna, czyli czym skorupka za młodu nasiąknie?

Wydarzenie dodał(a) Elżbieta Olejnik

Wiedza o własnym mieście, regionie, ojczyźnie ma służyć temu, aby dziecko od najmłodszych lat identyfikowało się z miejscem, w którym żyje, szukając tam swoich korzeni. W przyszłości może się to stać inspiracją do twórczego działania na rzecz najbliższego otoczenia. Będzie miało istotny wpływ na kształtowanie jednostki odpowiedzialnej za to, co dzieje się wokół niej.
Edukacja regionalna, prowadzona w naszym przedszkolu dotyczy najbliższego środowiska, jego wartości materialnych i duchowych. Rozbudzamy ciekawość poznawczą dziecka poprzez wycieczki w bliższe (miejsca historyczne oraz te, związane z patronką: Mysia Wieża, zabytki Kruszwicy, dom patronki, jej grób) i dalsze regiony (skansen w Kłóbce, ogród fauny i flory w Myślęcinku, toruńska starówka, zoo w Płocku, kopalnia soli w Inowrocławiu, punkt edukacyjny dla dzieci młodzieży – nowoczesne urządzenia i technologie recyklingu w Balczewie). Pielęgnujemy tradycje regionalne poprzez organizowanie: Dożynek, Pasowania na przedszkolaka, święta pieczonego ziemniaka, Andrzejek, Kolędników, Noworocznego kolędowania, karnawałowych ostatków, powitania wiosny, stołu wielkanocnego, Dnia Patrona, pikniku rodzinnego. Włączamy w ich przygotowanie i zapraszamy na nie rodziców, emerytów, twórców ludowych, mieszkanki Domu Pomocy Społecznej i dziewczęta z MOW. Stymulujemy procesy emocjonalne, poprzez spotkania z twórcami ludowymi (hafciarki, rzeźbiarz), animatorami sztuki, muzykami ludowymi. Posiadamy izbę kujawską, w której znajdują się eksponaty gromadzone przez całą społeczność przedszkolną, byłych wychowanków i sympatyków naszej placówki, a także stroje kujawskie dla wszystkich dzieci, które zostały uszyte dzięki życzliwości burmistrza miasta Kruszwica. Posiadanie patrona zobowiązuje, tak więc placówka nasza jest organizatorem gminnych konkursów plastycznych dla dzieci ,,Kujawy w oczach dziecka”, konkursu plastycznego ,,Jestem bezpieczny”, a od tego roku również ogólnopolskiego konkursu fotograficznego dla dzieci i rodziców ,,Mój region w czterech porach roku”.
Od 2005 roku szczycimy się posiadaniem dziecięcego zespołu ludowego ,,Kruszwickie dzieci”. Układy choreograficzne opracował dla nas  były tancerz zespołu ,,Mazowsze”, animator kultury i bard inowrocławski w jednej osobie – pan Roman Kozłowski. Zespół występował podczas Dni Kruszwicy, Dni Folkloru Kujawskiego w Inowrocławiu, w Centrum Kultury ,,Ziemowit” w autorskim programie ,,Dzieci – dzieciom”, dla uczniów szkół kruszwickich, inowrocławskich i bydgoskich, a także zagranicznych gości odwiedzających nasze miasto. W chwili obecnej rolę reżysera przejęły nauczycielki i to one dobierają repertuar, scenografię i animację. Punktem kulminacyjnym półrocznych przygotowań jest występ dzieci na Dzień Patrona, w którym uczestniczą: burmistrz, dyrektor Zespołu Oświaty. Potem występ ten jest przedstawiony dla rodziców i rodzin przedszkolaków. Szeroki wachlarz naszych oddziaływań regionalnych, został doceniony przez jury ogólnopolskiego konkursu ,,Mała ojczyzna – tradycja dla przyszłości”, którego organizatorem jest Fundacja Kultura. Będąc jedyną placówką przedszkolną, biorącą udział w konkursie, znaleźliśmy się wśród 17 laureatów tego konkursu (na 437 startujących).
Nasze przedszkolaki sztukę ludową mają na wyciągnięcie ręki. Ten bezpośredni kontakt  wyzwala u nich działania obejmujące różne formy ekspresji plastycznej, ruchowej i słuchowej. A najważniejsze jest to, że dzieci poprzez zabawę przyczyniają się do popularyzowania folkloru kujawskiego. Od 2007 roku realizujemy program ,,Między nami Kujawiakami”, który współpracę z Domem Pomocy Społecznej w Siemionkach oparł właściwie o elementy kujawskie: organizację spotkań w izbie kujawskiej, wspólne obchody takich świąt jak: Pieczony ziemniak, Powitanie Wiosny, Kujawskie ostatki, wspólne pikniki i kolędowania. W 2009 roku program ten zdobył uznanie kapituły konkursowej ,,Otwarta szkoła” i wspólnie ze Stowarzyszeniem ,,Szansa”, działającym przy DPS Siemionki uzyskaliśmy zaszczytne miano ,,Otwartej Szkoły”. Projekt realizowany jest do dnia dzisiejszego, gdyż przynosi wymierne efekty: uwrażliwia na inność, budzi szacunek dla starszych, uatrakcyjnia pobyt.
W oparciu o edukację regionalną organizowane są zajęcia otwarte i pokazowe dla rodziców, gdzie dzieci oprowadzają rodziców po galerii patronki przedszkola, kruszwickiej malarki Ewy Lewańskiej, wspólnie z rodzicami w pracowni plastycznej wykonują kujawskie ozdoby z bibułki i słomy, a następnie w izbie kujawskiej ubierają kujawską choinkę, śpiewają kolędy. Nasza izba kujawska jest miejscem spotkań studentów Uniwersytetu Trzeciego Wieku oraz seniorów z klubu seniora ,,Oświata”. W niej także gościmy zaproszonych gości: burmistrza, dyrektora ZOiW, krewnych patronki, przedstawicieli współpracujących z nami środowisk. Podejmujemy ich oczywiście typowo kujawskim poczęstunkiem: żurem, smalcem ze skwarkami i "kluchami na pyrach”.

Elżbieta Olejnik

Ewa Urbanek