Niezwykłe spotkania

Wydarzenie dodał(a) Dorota Czapiga

Dla dziecka zabawa jest pracą, dobrem, obowiązkiem, ideałem życia.
Jest jedyną atmosferą, w której może ono psychicznie oddychać, a zatem i działać.
E. Claparede

Rodzina i przedszkole to dwa najważniejsze środowiska, które w szczególny sposób oddziałują na dziecko. Dlatego powinny ze sobą ściśle współdziałać, bowiem aktywny udział rodziców w procesie wychowania i edukacji pociech w przedszkolu ma ogromne znaczenie. Ich zadaniem jest wprowadzenie dziecka w świat ludzi dorosłych oraz uczenie sztuki życia.
Każda rodzina dostarcza dziecku pierwszych doświadczeń, które wpływają na jego życie. Rodzina i przedszkole wyposaża dziecko w odpowiednie umiejętności, wartości, zainteresowania, wiedzę, stosunek do nauki, pracy oraz postawy i przekonania.
Dziecko od najmłodszych lat ma styczność z przedstawicielami różnych zawodów. Na początku są to, członkowie rodziny: rodzice, dziadkowie, znajomi, a także osoby spotkane w życiu codziennym: lekarz, sprzedawca, listonosz, kierowca, itd. Dzięki zaangażowaniu rodziców naszych przedszkolaków z Samorządowego Przedszkola nr 130 w Krakowie nasi podopieczni mieli okazję zdobyć wiedzę o pracy i zawodach swoich rodziców. Kontakty z ludźmi różnych zawodów sprzyjają gromadzeniu wiedzy o ich pracy oraz mają wpływ na kształtowanie szacunku dla niej. Dzieci zobaczyły z bliska ubiór charakterystyczny dla omawianego zawodu, wytwory ludzkiej pracy, oraz poznały cechy, jakie trzeba mieć, aby móc wykonywać dany zawód, np. zamiłowanie, oddanie, poświęcenie, cierpliwość, odpowiedzialność, odwagę... Spotkania i rozmowy z rodzicami, dziadkami koleżanek i kolegów z przedszkola wzbudzały wśród przedszkolaków duże zainteresowanie. Dzieci z zaciekawieniem słuchały jak trudny, wymagający oddania i poświęcenia jest zawód pielęgniarki – mamy Wojtusia, poznały jej biały strój, zobaczyły też, co pielęgniarka nosi w dużej czarnej torbie oraz w jaki sposób może pomagać dzieciom i dorosłym.
Celem wizyty lekarza – taty Emilki było zachęcenie do dbania o swoje zdrowe i prowadzenie zdrowego stylu życia poprzez promowanie zasad spożywania właściwych pokarmów oraz korzystania z ruchu na świeżym powietrzu. Pan doktor zwrócił uwagę dzieci na związek między chorobą a leczeniem i koniecznością przyjmowania lekarstw oraz zastrzyków. Dzieci miały niepowtarzalną okazję do samodzielnego posłuchania bicia własnego serca przez stetoskop, jak również zapoznania się z podstawowym sprzętem medycznym.
Wizyta dziadka Arkadiusza – górnika z kopalni węgla w Mysłowicach była nowym doświadczeniem. Przedszkolaki dowiedziały się, jaką odwagę musi mieć górnik pracujący głęboko pod ziemią. Obejrzały mundur galowy, kolory pióropuszy, odznaczenia, które górnicy otrzymują za swoją niebezpieczną i odpowiedzialną pracę.
Niecodziennym gościem był tatuś Jerzego – żołnierz – spadochroniarz, który opowiedział dzieciom o odpowiedzialnej służbie żołnierza. Dzieci podczas spotkania zafascynował mundur spadochroniarza. Przymierzały czerwony beret, hełm kevlarowy, hełmofon czołgisty i kamizelkę wojskową, taktyczną. Obejrzały uzbrojenie, produkty żywieniowe specjalnie zapakowane na ćwiczenia w terenie. Atrakcją był też film przedstawiający skoki spadochronowe w wykonaniu żołnierzy z jednostki wojskowej, w której służy nasz gość. Wspólne zdjęcia i zaproszenie do odwiedzenia jednostki wojskowej zakończyło ciekawe spotkanie.

W ramach akcji Cała Polska czyta dzieciom rodzice, dziadkowie przychodzą do przedszkola by poczytać pociechom bajki. Są to chwile bardzo przez dzieci wyczekiwane.  Przedszkolaki z zainteresowaniem słuchały bajek czytanych przez mamę Alicji, Zuzi, Eleny, Arka, Wiktora, Rocha. Kontynuując współpracę z rodzicami planujemy przybliżyć dzieciom zawód strażaka – tata Emilki oraz zawód muzyka – tata Rocha, Dominika. Takie spotkania będą też materiałem do opracowania projektu edukacyjnego. Rozmowa z dzieckiem dostarcza dodatkowych danych na temat tego, co już wiedzą i czego chciałyby się dowiedzieć. Na bazie tych spotkań będziemy poszerzać zgromadzone informacje, które przyczynią się do lepszego zrozumienia świata.
Współdziałanie przedszkola z rodzicami buduje most do lepszego zrozumienia i poznania wzajemnych oczekiwań, a to stanowi podstawę do określenia wspólnych celów wychowawczych. Bo przecież jak mówi wiersz Juliana Tuwima Wszyscy dla wszystkich –

Tak dla wspólnej korzyści i dla dobra wspólnego
Wszyscy muszą pracować, mój maleńki kolego.

Nauczycielki Samorządowego Przedszkola nr  130
Dorota Czapiga, Renata Galus