Las szumi jesiennie, robi się sennie...

Wydarzenie dodał(a) Jolanta Andruszkiewicz

Piękna jesienna pogoda zachęciła dzieci z grupy integracyjnej „Kwiatuszki”, aby wybrać się na wycieczkę do lasu, tym bardziej, że dzieci nigdy tam nie były.
Zanim wyruszyliśmy w podróż poznaliśmy zasady zachowania w lesie oraz dowiedzieliśmy się, co możemy zbierać, a czego zrywać nam nie wolno. Wchodząc do lasu poczuliśmy specyficzny zapach i usłyszeliśmy kojący szum drzew. Ptaki nie zaśpiewały nam na powitanie, bo odleciały do ciepłych krajów. Zwierzęta też chyba przygotowują się do snu, bo w lesie było zupełnie cicho. Idąc ścieżkami, brodziliśmy po kolorowych liściach i wreszcie mogliśmy usłyszeć szelest liści pod stopami, który ćwiczyliśmy w przedszkolu podczas nauki tańca „Kasztany”. Skwapliwie zbieraliśmy kolorowe liście oraz dotykaliśmy sosnowych i świerkowych igiełek. Teraz wiemy dlaczego drzewa liściaste gubią swoją szatę na zimę. Na swojej drodze natknęliśmy się na powalone drzewa; była to świetna okazja do pokonania przeszkody i wykazania się swoją sprawnością. Niektórym dzieciom musiały pomóc panie. W głębi lasu, w półmroku znaleźliśmy szyszki i różne grzyby. Pani Danusi udało się znaleźć w mchu małego podgrzybka więc wszyscy go obejrzeliśmy z bliska. Depcząc po miękkim dywanie z mchu spotkaliśmy znane nam pokrzywy. Niektóre dzieci doświadczyły, czym jest dotknięcie tej „złośliwej” rośliny. Wszystko wokół zdawało się układać do zimowego snu. Tylko gwar wywołany przez dzieci na chwilę ożywił ten senny krajobraz.
Długi spacer i powiew świeżego powietrza tak nas zmęczył, że postanowiliśmy wracać, tym bardziej, że niektórzy poczuli już głód i pragnienie. Wychodząc z lasu widzieliśmy promyki słońca przedzierające się przez konary drzew – to była dla nas wskazówka, że skraj lasu jest blisko. Pełni wrażeń, ze „skarbami” w torebkach, wracaliśmy do przedszkola.

Błądzę po lasu gęstwinie stubarwnej
I tonąc w liści więdnących palecie
Czuję się w kręgu baśni starodawnej,
Od której bije trzytysiącolecie…”