Krasnale realizuja program Czyste powietrz wokół nas

Wpis dodał(a) Bożena Pierścieniak

W listopadzie Krasnale z Przedszkola 164 uczestniczyły w realizacji Programu Przedszkolnej Edukacji Antytytoniowej "Czyste powietrze wokół nas".

Wprowadzenie wychowania antynikotynowego, jako części wychowania zdrowotnego w najmłodszym wieku stanowi pierwsze ogniwo w łańcuchu działań edukacyjnych na rzecz kształtowania świadomych postaw antytytoniowych u dzieci przedszkolnych.

Celem programu było:

• uczenie dzieci szacunku do otaczającego świata,
  • wykształcenie umiejętności rozpoznawania różnych źródeł dymu (w tym dymu papierosowego),
  • zwiększenie wrażliwości dzieci na szkodliwość dymu papierosowego,
  • zwiększenie wiedzy na temat skutków palenia papierosów,
  • zwiększenie wrażliwości dzieci na miejsca, w których mogą być narażane na dym,
  • wzrost kompetencji rodziców w zakresie ochrony dzieci przed ekspozycją na dym tytoniowy.

Pierwszą z form realizacji programu było zapoznanie rodziców z realizacją programu "Czyste powietrze wokół nas” poprzez przekazanie listu, w którym była informacja na temat programu antytytoniowego oraz uzyskanie zgody na udział dzieci w jego realizacji.

Kolejną formą był cykl zajęć dydaktycznych skierowanych do dzieci, składający się z 5 zajęć warsztatowych. Zajęcia warsztatowe obejmowały tematykę, która pozwoliła dzieciom poznać czynniki mające wpływ na zdrowie, dostrzec szkodliwość palenia tytoniu i skutki działania dymu tytoniowego na organizm ludzki oraz pozwoliła przyjąć właściwą postawę wobec zagrożenia nikotynowego /biernego palenia/.

Dzieci bardzo chętnie i z dużym zapałem uczestniczyły w zajęciach. Bardzo spodobała się im maskotka programu - zielony Dinek oraz piosenka o nim. Poszczególne zajęcia były skoncentrowane na pobudzeniu różnych form aktywności dziecka przez zabawy twórcze, tematyczne, grupowe. Na zajęciach dzieci wykonywały rysunki, których celem było uświadomienie szkodliwości dymu papierosowego. Ćwiczenia oddechowe i relaksacyjne przy akompaniamencie muzycznym, uświadamiały, iż oddychanie świeżym powietrzem jest zdrowe. W formie pantomimy naśladowały zachowanie osób niepalących i palących. Dinuś pomagał dzieciom w rozwiązywaniu stawianych zadań problemowych, uczył współdziałania w zespole i odpowiedzialności za efekt końcowy.

Dzięki temu programowi dzieci usystematyzowały swoją wiedzę na temat szkodliwości dymu nikotynowego, dowiedziały się jak dbać o zdrowie swoje i innych, co to jest czynne i bierne palenie oraz gdzie są najbardziej narażone na dym tytoniowy.

od Bożena Pierścieniak

do Bożena Pierścieniak