Hałabałkowy Optymistyczny Sejm

Wpis dodał(a) Iwona Kowalska

Dnia 10.11.2017 roku w Przedszkolu Miejskim im. Krasnala Hałabały w Łobzie dzieci wzięły udział w Obradach Optymistycznego Sejmu. Przygoda z „sejmem” w naszej placówce rozpoczęła się w 2010 roku podczas realizacji Ogólnopolskiego Programu „Optymistyczne Przedszkole”. Po półtorarocznej pracy uzyskaliśmy Certyfikat, a temat „optymistycznego sejmu” na stałe wpisał się w Roczny Plan Uroczystości Przedszkolnych. W tym roku tematem debaty sejmowej w naszym Przedszkolu było: „Bezpieczne korzystanie z Multimediów”, jakże ważna tematyka we współczesnej Polsce. Dostęp dzieci do komputerów i Internetu ma niewątpliwie mnóstwo zalet, lecz nie powinniśmy zapominać o zagrożeniach, bezpieczeństwo dzieci jest najważniejsze! W uroczystości przedszkolnej wzięły udział dzieci sześcioletnie. Nasza sala widowiskowo – sportowa wyglądała niczym sala plenarna Sejmu, na scenie pojawiły się symbole narodowe, mównica Marszałka, ławy poselskie, laska marszałkowska. Hałabałki odświętnie ubrani, dumnie i z powagą na twarzy odśpiewały Hymn Narodowy. Dzieci z grupy Niezapominajki, Słoneczka i Pszczółki przygotowały krótką częścią artystyczną wprowadzając nas w powagę tego niecodziennego wydarzenia. Podczas śpiewania piosenki „Jestem Polakiem” wszyscy machaliśmy swoimi flagami, było dostojnie, czuło się radość i dumę z bycia Polakiem. Marszałek Sejmu trzykrotnym uderzeniem laski rozpoczął debatę, był to chyba najważniejszy moment tego dnia.

Wspólnie stworzyliśmy Ustawę o bezpiecznym korzystaniu z Multimediów. W ustawie znalazły się następujące punkty:

1. Mam prawo do korzystania z Multimediów pod opieką dorosłych.
  2. Korzystam z Multimediów trzydzieści minut dziennie.
  3. Korzystam z bezpiecznych stron internetowych.
  4. Nie podaję swoich danych ani zdjęć w Internecie.
  5. Używam telefonu tylko do kontaktu z rodziną oraz w sytuacjach kryzysowych.

Tak skonstruowana ustawa została spisana przez Panią Sekretarz, podpisał ją Marszałek Sejmu i została podana do wiadomości całej społeczności przedszkolnej.

Sześciolatki doskonale poradziły sobie z tak trudnym tematem jakim było „Bezpieczne korzystanie z Multimediów”. Hałabałki poprzez udział w takiej uroczystości uczą się wypowiadać na forum swoje myśli i poglądy, cieszą się, że są ważne mogąc uchwalać „prawa”. Była to bardzo mądra i ważna lekcja dla wszystkich dzieci.

Pomimo, iż Hałabałki znają zagrożenia w sieci i starają się ich unikać, w trosce o ich bezpieczeństwo apelujemy do Rodziców: Bądźcie czujni, chrońcie swoje pociechy i pamiętajcie o tym jak ważne jest bezpieczeństwo w sieci, nauczcie dzieci jak bez ryzyka korzystać z internetowych zasobów.

Do zobaczenia za rok na kolejnych obradach sejmowych, już nie możemy się doczekać nowych, ważnych wyzwań…

Autor: Izabela Musielska

Poszukiwacze Przygód - W kraju orła białego

Podczas realizacji tego projektu przedszkolaki pielęgnowały wartości patriotyczne.

od Iwona Kowalska

do Iwona Kowalska