Płocka „14” w programie „Śmiało rozmawiamy dla dobra dzieci”

Wpis dodał(a) Ewa Chylińska

W Miejskim Przedszkolu nr 14 w Płocku realizowany był Ogólnopolski Program Edukacyjny pt. „Śmiało rozmawiamy dla dobra dzieci”, którego celem była edukacja rodziców i nauczycieli w zakresie przyczyn, przebiegu i pielęgnowania dolegliwości związanych z chorobami wieku przedszkolnego oraz uświadomienie, że dolegliwości te są naturalnym etapem rozwoju dziecka i nie powinny być tematem tabu. Realizacja programu z dziećmi polegała na prowadzeniu rozmów i zabaw, podczas których poznawały mechanizmy rozprzestrzeniania się chorób i sposoby zapobiegania im. Dzieci nazywały objawy występujące podczas choroby, dowiedziały się, co należy zrobić, gdy się źle czujemy i uświadamiały sobie, jak ważne są rozmowy z dorosłymi o swoim samopoczuciu i stanie zdrowia. Podczas rozmów i dzielenia się doświadczeniami przedszkolaki budowały zaufanie do osób dorosłych mogących udzielić im pomocy, takich jak lekarze, pielęgniarki czy nauczyciele. W trakcie zajęć poznały też sympatycznego Śmiałka, z którym się zaprzyjaźniły. Każda grupa stworzyła własną postać takiego super bohatera, którego zadaniem było dodawanie dzieciom otuchy i pocieszanie ich w trudnych chwilach, m. in. w czasie chorób, wizyt lekarskich i koniecznych szczepień. Na zakończenie realizacji programu, dyrektor przedszkola pani Agata Matuszewska wręczyła każdemu dziecku pamiątkowy dyplom.

od Ewa Chylińska

do Ewa Chylińska