Wycieczki po starym i nowym Szubinie

Wpis dodał(a) Jolka Storzyńska

„Tak jak ptak, który opuszcza własne gniazdo, zatacza najpierw małe kręgi, tak i my powinniśmy najpierw umożliwić dziecku poznanie i zrozumienie jego małej ojczyzny, najbliższych mu okolic, aby potem mogło ono tak jak ptak polecieć dalej i poznać dużą ojczyznę i świat”.

Wycieczki po starym i nowym Szubinie

Dzieci z Samorządowego Przedszkola nr 2  poznały miasto Szubin jako częśćregionu Pałuk  o ciekawej historii, tradycji i kulturze ludowej. Podczas organizowanych wycieczek po „starym Szubinie” dowiedziały się między innymi, że miasto powstało bardzo dawno temu, w 1365 roku, a na zamku gotyckim, którego ruiny mogły zobaczyć, mieszkał Sędziwój Pałuka ze swoją żoną i czterema córkami. Był on regentem, czyli „prawą ręką” króla i starostą wielkopolskim. Sędziwój Pałuka wspomógł również budowę kościoła pw. Św. Marcina. Przyglądając się późnogotyckiej architekturze kościoła, dzieci mogły zaobserwować styl budowy murowanego kościoła z cegły czerwonej, a na posadzce przed kościołem mogły zobaczyć herb Szubina- Pelikanicę karmiącą swoje małe. Przedszkolaki dowiedziały się także, że Sędziwój sprowadził do miasta rzemieślników, w tym wytwórców skórzanych kożuchów zwanych „szubami”, od czego to powstała nazwa naszej miejscowości. Obecnie maluchy, poznając historię, mogły zachwycać się widokiem ruin zamku i przyległą do nich rzeką.  W Kościele pw. św. Andrzeja Boboli dzieci mogły nie tylko zobaczyć wnętrze, ale także posłuchać historii kościoła oraz krótkiego koncertu organowego w wykonaniu jednego z rodziców.

Spacerując ulicami miasta, dzieci poznawały ciekawe zawody: zegarmistrza, szewca, piekarza, cukiernika, sprzedawcy, pracownika KPEC, krawca, rehabilitanta, fotografa, rękodzielnika, urzędnika, burmistrza.W Urzędzie Miasta w Szubinie dzieci poznały pracę urzędnika, ale przede wszystkim bliżej przyjrzały się włodarzowi naszego miasta. Pan burmistrz przypomniał dzieciom o fladze Polski i pokazał flagę Unii europejskiej oraz opowiedział o swojej odpowiedzialnej pracy.

W Muzeum Ziemi Szubińskiej poznawały tradycje Świąt wielkanocnych, a także z okazji 100. rocznicy uzyskania niepodległości przez Polskę, dzieci brały udział w happeningu patriotycznym, podczas którego dzieci poznały znaczenie świąt narodowych, dlaczego je obchodzimy, jak wielką wartość ma flaga Polski, jak ważna jest właściwa postawa wobec godła, flagi oraz hymnu.

Przechodząc przez szubiński rynek, dzieci rozpoznały na pomniku herb Szubina pelikana karmiącego swe pelikaniątka oraz mogły podziwiać stare kamienice.

Architektura nowoczesnego Szubina różniła się od tej, która jest dużo starsza. Dominowały w niej bloki, place zabaw. Ale każde z odwiedzonych wspólnie z kolegami miejsc, stało się przybliżeniem szeroko rozumianego domu. Miejsc, które na zawsze wyryte w pamięci, stały się dzieciom bliższe, a ich znaczenie i przystosowanie bardziej zrozumiałe, na ile małe dziecko może to zrozumieć.

od Jolka Storzyńska

do Jolka Storzyńska