Akademia Edukacji posiada AKREDYTACJĘ Małopolskiego Kuratora Oświaty

Zobacz nas


  • Strony www dla przedszkoli Nasze strony to gotowe rozwiązanie. Dostajesz od nas wszystko co potrzebujesz do prowadzenia strony www przedszkola.

Społeczność

Miejsce na to, by zainspirować. Siebie i innych. Wieści z życia przedszkoli, konkursy, odpowiedzi na nurtujące Was pytania.

Konkurs "Obrazek dotykowy dla Każdego"


Konkurs dodał(a) Agnieszka Langmesser
ponad 7 lat temu, wyświetleń 1445


Ten wpis jeszcze nie został sprawdzony przez moderatora. Dowiedz się więcej

Projekt „Książka dotykowa dla Każdego” 

Idea projektu:

Projekt „Książka dotykowa dla Każdego” ma w swych założeniach uwrażliwić uczestników, rozwijając ich poczucie empatii. Ma zwrócić uwagę na istnienie i potrzeby osób niepełnosprawnych oraz (co bardzo ważne) na możliwości współtworzenia i współdziałania osób pełnosprawnych i niepełnosprawnych. Każdy może taką książkę stworzyć i Każdy może z niej korzystać. Książki takie są szczególnie cenne dla dzieci o specjalnych potrzebach edukacyjnych, dlatego prace konkursowe zostaną przekazane do Ośrodka Czytelnictwa Chorych i Niepełnosprawnych Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku. Z powodzeniem mogą z nich korzystać także osoby pełnosprawne. Będzie to pierwszy tego typu księgozbiór w  Gdańsku. Do dzieła Autorzy. Stwórzmy  go RAZEM!

Historia pomysłu:

Inspiracją do zorganizowania konkursu w Gdańsku były spostrzeżenia dotyczące potrzeb i aktywności dzieci, zaobserwowane w Publicznym Przedszkolu „Trzynastka”. Stymulacja dotykowa w znaczący sposób wpływa na motywację i sam przebieg procesów uczenia się. Dzieci, które mogą manipulować różnorakim materiałem, stają się zdecydowanie bardziej aktywne i twórcze.

 Obserwacja ta przerodziła się w pomysł na stworzenie konkursu, który powstał dzięki współdziałaniu Publicznego Przedszkola „Trzynastka” oraz Kreatywnej Pedagogiki-  projektu doskonalenia zawodowego gdańskich nauczycieli przy Wydziale Rozwoju Społecznego Urzędu Miasta Gdańska, której hasło brzmi: „Uczymy mądrze, twórczo, inaczej”.

 

Zadanie:

Projekt „Książka dotykowa dla Każdego” polega na stworzeniu książki dotykowej,  której wypukłe ilustracje wykonane są z materiałów o różnej fakturze.

worząc książkę dotykową można zilustrować własny tekst albo wykorzystać znane bajki, wierszyki, wiersze etc. lub poprzestać tylko na ilustracjach opowiadających jakąś historię. Prace powinny liczyć 4-8 stron i być przygotowane w formacie A4 lub mniejszym. Do ich wykonania warto użyć materiałów dość trwałych o różnorodnych fakturach oraz zadbać o solidne wykonanie tak, by mogły długo służyć czytelnikom.

(Szczegółowe informacje znajdują się  w instrukcji „Książka dotykowa krok po kroku”)

           

Cele projektu:

  • kształtowanie postaw akceptacji i szacunku,
  • rozwijanie umiejętności społecznych poprzez kształtowanie poczucia empatii,
  • kształtowanie poczucia przynależności społecznej,
  • zapewnienie dzieciom o specjalnych potrzebach lepszych szans edukacyjnych,
  • działanie na rzecz społecznej edukacji włączającej,
  • pobudzenie wyobraźni plastycznej i kreatywności,
  • rozwijanie ekspresji twórczej,
  • promowanie czytelnictwa.

 

Adresaci:

W konkursie może wziąć udział każdy: maluch, uczeń, student, dorosły, zarówno Ci pełnosprawni jak i niepełnosprawni.  Prace będą nagradzane w następujących kategoriach:

1. prace rodzinne (dzieci w wieku przedszkolnym i młodszym wieku szkolnym wraz z opiekunami)

2. samodzielna praca uczniów szkół podstawowych

3. samodzielna praca uczniów gimnazjum i szkół ponadgimnazjalnych

4. prace studentów oraz osób dorosłych

 

Nagrody:

Dla autorów najlepszych prac w każdej kategorii organizatorzy przewidują dyplomy oraz nagrody, zaś ich prace (o ile będą zawierały tekst)zostaną przedrukowane w alfabecie Braille`a.  Uczestnicy otrzymają podziękowanie za udział w konkursie oraz (jeśli wyrażą taką chęć) zaświadczenie o udziale placówki w projekcie. Jednak najcenniejszą z nagród dla Każdego Twórcy z pewnością będzie fakt, że jego książka zostanie włączona do prawdziwego księgozbioru Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku.

 

Harmonogram konkursu:

03.04.2017 r. – inauguracja konkursu

10.05.2017 r. – nadsyłanie prac
 

Gotowe dzieła należy dostarczyć osobiście lub droga pocztową do Publicznego Przedszkola „Trzynastka” w Gdańsku  do dnia 10.05.2017 (decyduje data stempla pocztowego)

Adres placówki:
 

Publiczne Przedszkole „Trzynastka”
 

ul. Startowa 9
 

80- 461 Gdańsk
 

przedszkole.trzynastka@wp.pl
 

25.05.2017 r. – ogłoszenie wyników na stronie Facebookach Publicznego Przedszkola „Trzynastka” oraz  Kreatywnej Pedagogiki

29.05.2017 r.  godz. 16.30 – uroczysty finał konkursu „Książka dotykowa dla Każdego”, wręczenie nagród w Publicznym Przedszkolu „Trzynastka” (*organizator zastrzega sobie prawo zmiany terminu)

29.05-03.06.2017 r. – wernisaż prac w Publicznym Przedszkolu „Trzynastka”,

06.06.2017 . – przekazanie prac Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Gdańsku

 

Organizatorzy konkursu:

Publiczne Przedszkole „Trzynastka” w Gdańsku (80-461 Gdańsk, ul. Startowa 9, e-mail: przedszkole.trzynastka@wp.pl)

Kreatywna Pedagogika

 

Partnerzy:

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Josepha Conrada Korzeniowskiego w Gdańsku

Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych

 

Osoby odpowiedzialne:

Agnieszka Langmesser –  Publiczne Przedszkole „Trzynastka” Gdańsk

Marta Jankowska – Kreatywna Pedagogika

 

KSIĄŻKA DOTYKOWA KROK PO KROKU – instrukcja

Co to jest ksiażka dotykowa?

Dla dzieci niewidomych i słabowidzących zwykła książka to tylko rozkładany papierowy sześcian z wierzchu gładki a w środku odrobinę szorstki. Historia opowiedziana na kartach tej książki jest dla nich niewidzialna. Aby pomóc im wyobrazić sobie świat, wymyślono KSIĄŻKĘ DOTYKOWĄ.

Jest to książka z ilustracjami wykonanymi z różnych materiałów o zróżnicowanych fakturach, które powinny jak najlepiej odzwierciedlać rzeczywiste przedmioty. Przeznaczona jest szczególnie dla dzieci niewidomych i słabowidzących, zwłaszcza najmłodszych, które nie potrafią jeszcze czytać alfabetu Braille'a. Tekst odgrywa tu rolę drugorzędną, gdyż najczęściej dzieciom czytają rodzice lub opiekunowie. Książeczki dotykowe doskonale wspierają też procesy poznawcze wszystkich dzieci, zwłaszcza tych o specjalnych potrzebach edukacyjnych.

 

ZASADY TWORZENIA KSIĄŻKI DOTYKOWEJ


Bezpieczeństwo
Wszystkie elementy muszą być dobrze przymocowane, nie mogą zawierać materiałów szkodliwych, ani wystających ostrych fragmentów. Książka dotykowa musi wiele znieść: dotykanie, pocieranie, miętoszenie, tarmoszenie. Nie wszystkie dzieci będą ostrożne.

Prostota
Dla malucha żadna książka dotykowa nie jest zbyt prosta. Większość jest zbyt skomplikowana. Pamiętajmy o proporcjach przedstawianych obiektów, nie przeładowujmy książki informacjami.

Format
Małe dzieci, małe rączki, małe książki. Największą frajdę będą miały maluchy podczas samodzielnego korzystania z książeczek. Dlatego powinny być one lekkie i poręczne.
W formacie A4 lub mniejszym.

 

Budowa:

Kartki powinny być luźno łączone (kółeczkami do kulczy, opaskami zaciskowymi, tasiemką – nie klejone, tak, by umożliwić rozłożenie stron płasko na stole)

Przy każdym rozłożeniu książki lewa strona powinna być biała, (górne połowa przeznaczona na tekst, a dolna połowa na pismo Braille'a), prawa strona przeznaczona na obrazek.

 

Tekst:

Powinien być krótki, napisany grubymi czarnymi literami na białym tle (np. Arial 14pkt.)

 

Objętość
Najmłodsi mają ograniczoną zdolność koncentracji. Poznawanie obrazków dotykiem zajmuje dużo czasu.  Kilka stron książki to dla nich wystarczająco dużo.


Stymulacja
Używajcie różnorodnych tekstur: szorstkich, gładkich, włochatych, twardych, miękkich, zimnych, ciepłych. Wprowadźcie dźwięk (elementy szeleszczące, grzechoczące, piszczące) i zapach. Używajcie kontrastowych kolorów i błyszczących materiałów z myślą o dzieciach słabowidzących. Dobierajcie właściwe materiały do przedstawianych obiektów.

 

Przygotowując materiały informacyjne skorzystaliśmy z doświadczenia pani Agnieszki Bartorek, wicedyrektor Biblioteki Publicznej im. Biegańskiego w Częstochowie, która liczne wskazówki, doświadczenia i przykłady prac opisała na facebooku  „Manufaktura książki” (warto tam zajrzeć!)

 

 „Czego nie ma w zmysłach, tego nie ma w umyśle”

 

Życzymy miłej zabawy!

 

Dodatkowe informacje

Termin: 2017-05-10
Zasięg konkursu: Konkurs ogólnopolski

Organizator

Publiczne Przedszkole "Trzynastka"
Startowa 9
80-461 Gdańsk
504840769

Zobacz wszystkie wpisy
od Agnieszka Langmesser



Wyślij wiadomość
do Agnieszka Langmesser

Scenariusze zajęć


Szukasz scenariuszy zajęć na różne okazje? Sprawdź naszą bazę gotowych scenariuszy.

bliżej MAX nowość

Nieograniczony dostęp do scenariuszy, filmów oraz piosenek. Bliżej MAX łączy wszystkie nasze usługi w jeden wygodny i tani abonament! Subskrybując bliżej MAX, otrzymujesz także 10 pobrań, które możesz użyć do dowolnych pomocy dydaktycznych ze strony www.blizejprzedszkola.pl 


Komentarze

Wyślij wiadomość do Agnieszka Langmesser

Bądź jeszcze BLIŻEJ

Zapisując się na nasz newsletter otrzymasz na swoją skrzynkę mailową pomysły i inspiracje na zajęcia z przedszkolakami oraz informacje o nowych publikacjach, szkoleniach, a także… wyjątkowych promocjach!
Zapisz się!
16. edycja FORUM | Kraków | 25-26 kwietnia 2024 zapisz się