Społeczność
Miejsce na to, by zainspirować. Siebie i innych. Wieści z życia przedszkoli, konkursy, odpowiedzi na nurtujące Was pytania.
Wprowadzenie paradygmatu SA SO SU SÓ SE SY- wyk. el. met J. Cieszyńskiej
Wpis został sprawdzony przez moderatora
Konspekt zajęć
Prowadząca: mgr Katarzyna Sobolewska- Kwiecień
Temat zajęć: Wprowadzenie paradygmatu SA, SO, SU, SÓ, SE, SY.
Cele ogólne:
- zachęcanie dzieci do aktywnego udziału w zabawach z sylabami
- zapoznanie z paradygmatem SA, SO, SU, SÓ, SE, SY
- rozwijanie umiejętności budowania kategorii językowych
- doskonalenie kompetencji takich jak: umiejętność samoorganizacji, przestrzeganie zasad
Cele operacyjne:
- dziecko aktywnie uczestniczy w zabawach
- dziecko powtarza zaprezentowane sylaby
- dziecko potrafi wskazać taką samą sylabę
- dziecko potrafi odczytać cały paradygmat
- dziecko odczytuje proste wyrazy
- dziecko potrafi określić kategorię językową
- dziecko potrafi włączyć do kategorii kolejny element
- dziecko współdziała z innymi podczas rozwiązywania zadania
- dziecko potrafi zaprezentować swoją wiedzę i umiejętności
Formy: grupowa i indywidualna
Metody: metoda prof. J. Cieszyńskiej
Pomoce dydaktyczne: tablica demonstracyjna, kartoniki z sylabami, wyrazami; odtwarzacz mp3, płyta CD, koperty z zadaniami, klej, sylwety węży.
Przebieg:
- Wprowadzenie dzieci w tematykę zajęć.
- Zapoznanie dzieci z paradygmatem SA, SO, SU, SÓ, SE, SY: powtarzanie całą grupą (głośno, cicho, „jak myszki”, „jak żubry”); powtarzanie indywidualnie.
- „ Dołóż taką samą sylabę”- praca indywidualna; różnicowanie; dokładanie pod paradygmatem sylab zapisanych na oddzielnych kartonikach; indywidualne odczytywanie całego paradygmatu.
- Piosenka „ Wilk i przyjaciele”.
- „Co mówią węże?”- odczytywanie sekwencji sylab np.: SA SA SA, SO SO SO itd.
- Kategoryzacje językowe- odczytywanie nazw zwierząt, roślin, itd., ćwiczenia w porządkowaniu obiektów na podstawie ujęcia cech wspólnych i cech różnicujących.
- „ Bałagan z wyrazami”- praca w grupach; układanie zdań z wyrazów; odczytanie utworzonych zdań.
- Podsumowanie zajęć, podziękowanie dzieciom za aktywność podczas zabaw, pożegnanie gości piosenką „Leśne duszki” .
mgr Katarzyna Sobolewska- Kwiecień
Na tropie liter
To wspólna nazwa dla sześciu „małych” projektów (działań/zabaw/zajęć), które mają za zadanie POPRZEZ ZABAWĘ wspomagać w przygotowaniu do nauki czytania i pisania w przedszkolu.
Strona projektu
Zobacz wszystkie wpisy
od Katarzyna Sobolewska
Wyślij wiadomość
do Katarzyna Sobolewska
bliżej MAX
Nielimitowany dostęp do scenariuszy, filmów i piosenek – wszystko w jednym miejscu! BLIŻEJ MAX to wygodny i korzystny abonament, który łączy wszystkie nasze usługi. Subskrybując, zyskujesz dodatkowo:
- gotowe plany miesięczne i tygodniowe,
- atrakcyjne zestawy pomocy dydaktycznych,
- 10 pobrań, które możesz wykorzystać na dowolne materiały ze strony blizejprzedszkola.pl.