Akademia Edukacji posiada AKREDYTACJĘ Małopolskiego Kuratora Oświaty

Zobacz nas


  • Strony www dla przedszkoli Nasze strony to gotowe rozwiązanie. Dostajesz od nas wszystko co potrzebujesz do prowadzenia strony www przedszkola.

Społeczność

Miejsce na to, by zainspirować. Siebie i innych. Wieści z życia przedszkoli, konkursy, odpowiedzi na nurtujące Was pytania.

"Literkowa podróż po Polsce" w PM 11 w Pabianicach


Wpis dodał(a) Agnieszka Baśko
ponad 7 lat temu, wyświetleń 895


Wpis został sprawdzony przez moderatora

SCENARIUSZ ZAJĘĆ OTWARTYCH Z RODZICAMI DZIECI Z GRUPY VII PRZEPROWADZONYCH W PRZEDSZKOLU MIEJSKIM NR 11 Z ODDZIAŁAMI INTEGRACYJNYMI W PABIANICACH

TEMAT ZAJĘĆ: „Literkowa podróż po Polsce”.

TERMIN: 20. 11. 2018 r.

GRUPA: VII      WIEK DZIECI:  6 - latki

MIEJSCE: „Przedszkolna Restauracja” – jadalnia  w PM 11.

OSOBY PROWADZĄCE: Agnieszka Baśko i Dorota Rechcińska.

CEL OGÓLNY:

Przypomnienie informacji o ważniejszych polskich miastach wraz z legendami i symbolami z nimi związanymi, rozpoznawanie charakterystycznych cech wybranych regionów Polski, kształtowanie poczucia tożsamości narodowej, a także rozwijanie umiejętności aktywnego uczestnictwa w proponowanych zabawach i zajęciach, jak również wdrażanie do współdziałania w parach.

PRZEWIDYWANE EFEKTY:

DZIECKO WRAZ Z RODZICEM/OPIEKUNEM PRAWNYM:

  • rozpoznaje wybrane litery i podaje wyrazy rozpoczynające się nimi,
  • rozwiązuje zagadki związane z różnych regionami Polski i ich symbolami,
  • rozwija koncentrację uwagi i percepcję wzrokową,
  • utrwala nabyte wiadomości o Polsce,
  • prawidłowo wykonuje polecenia,
  • współpracuje z rodzicem podczas wykonywania wspólnego zadania.

METODY: czynne i aktywizujące – zadań stawionych do wykonania, samodzielnych doświadczeń, ćwiczeń utrwalających oraz słowne i pedagogiki zabawy.

OBSZARY WSKAZANE W PODSTAWIE PROGRAMOWEJ WYCHOWANIA PRZEDSZKOLNEGO:

Obszar I fizyczny:  punkt 5 „uczestniczy w zabawach ruchowych, w tym rytmicznych, muzycznych, naśladowczych,
z przyborami lub bez nich; wykonuje różne formy ruchu: bieżne, skoczne, z czworakowaniem, rzutne”.

Obszar III społeczny: punkt 2 „odczuwa i wyjaśnia swoją przynależność do rodziny, narodu, grupy przedszkolnej, grupy chłopców, grupy dziewczynek oraz innych grup, np. grupy teatralnej, grupy sportowej”.

Obszar IV poznawczy: punkt 10 „wymienia nazwę swojego kraju i jego stolicy, rozpoznaje symbole narodowe (godło, flaga, hymn), nazywa wybrane symbole związane z regionami Polski ukryte w podaniach, przysłowiach, legendach, bajkach,
np. o smoku wawelskim, orientuje się, że Polska jest jednym z krajów Unii Europejskiej.

Pomoce/środki dydaktyczne: kolorowe duże szablony liter, zagadki z obrazkami, symbole do opowiadania, płyta z muzyką, magnetofon, medale i dyplomy dla rodziców i dzieci

Przebieg zajęć:

  1. Powitanie dzieci i rodziców oraz zaproszenie do wysłuchania piosenki pt. „Jestem Polką i Polakiem” w wykonaniu dzieci.
  2. „Polska to …” – wspólne uzgadnianie przez rodzica i dziecko odpowiedzi, a następnie podawanie skojarzeń dotyczących wszystkiego tego, co związane jest z naszą ojczyzną – Polską.
  3. „Literowe zagadki” – zagadka zadawana dziecku przez rodzica na podstawie obrazków, dziecko odgaduje i wskazuje odpowiednią literkę, na którą rozpoczyna się podany wyraz.
  4. „Szukaj literki” – nauczycielka mówi wyrazy związane z Polską i rozpoczynające się podaną głoską,
    a zadaniem dzieci i rodziców jest ustawienie się jak najszybsze przy odpowiedniej literce.
  5. „Literowy pociąg z imionami” – zabawa przy piosence – nauczyciel zaprasza dzieci do zabawy w pociąg na przerwie w muzyce będą dołączały się wagoniki z dziećmi i rodzicami, których imiona rozpoczynają się na podaną literkę.
  6. „Bal literowych par” – nauczycielka rozdaje dzieciom i rodzicom szablony literek i zaprasza do zabawy przy piosence, na przerwie w muzyce zadaniem dzieci i rodziców jest odnalezienie drugiej takiej samej literki.
  7. „Co to za literka?” – pisanie przez dzieci palcem po plecach rodzica wymyślonej literki, odgadywanie jej i podawanie wyrazu rozpoczynającego się tą literką.
  8. „Wycieczka po Polsce” – zabawa metodą opowieści ruchowej.

            Pewnego pięknego popołudnia dzieci i rodzice udali się na wycieczkę po Polsce. Dzieci i rodzice wsiedli do pociągu i zajęli wygodne miejsca. Pierwszym punktem wycieczki było morze. Nad morzem dzieci i rodzice karmili mewy i oglądali pływające statki. Kiedy już zakończyli zabawę z mewami i obserwację pływających statków dzieci i rodzice wsiedli do pociągu i pojechali do Torunia. W Toruniu jedli pyszne pierniki o odwiedzili muzeum, gdzie dowiedzieli się jak te pierniki powstają.  Dalej dzieci i rodzice pojechali pociągiem do stolicy Polski Warszawy. W Warszawie oglądali pomnik Syrenki i podziwiali piękne widoki. Pomnik Syrenki zrobił na dzieciach i rodzicach ogromne wrażenie. W przerwie wycieczki dzieci i rodzice poznali legendę o Bazyliszku. Portret Bazyliszka był przerażający i dlatego dzieci i rodzice szybko udali się pociągiem w dalszą drogę. Tym razem odwiedzili Kraków. W Krakowie dzieci i rodzice odwiedzili Wawel i słuchali legendy o Smoku Wawelskim. Smok Wawelski bardzo podobał się dzieciom i rodzicom. Nieco zmęczone dzieci i ich rodzice odpoczywali na krakowskim rynku, gdzie karmili gołębie. Gołębie siadały na ramionach dzieci i rodziców i wesoło do nich gruchały. Ostatnim punktem wycieczki po Polsce, w którą pociągiem  wybrali się dzieci i rodzice były góry. W górach dzieci i rodzice podziwiali wysokie szczyty i góralskie stroje. Niezwykła atrakcją tej wycieczki była parada dzieci i rodziców po Krupówkach w góralskich strojach. Na zakończenie wycieczki góralki poczęstowały dzieci i rodziców smacznymi oscypkami. Następnie dzieci i rodzice wsiedli do pociągu i szczęśliwie wrócili do domu.

9. Przedstawienie wyników obserwacji dzieci 5-letnich i diagnozy wstępnej dzieci 6-letnich oraz wskazanie  kierunków  dalszej pracy i wspomagania prawidłowego rozwoju dzieci w bieżącym roku szkolnym.

10. Zakończenie spotkania, czynności organizacyjno-porządkowe w jadalni.

 

Na tropie liter

To wspólna nazwa dla sześciu „małych” projektów (działań/zabaw/zajęć), które mają za zadanie POPRZEZ ZABAWĘ wspomagać w przygotowaniu do nauki czytania i pisania w przedszkolu.


Strona projektu


Zobacz wszystkie wpisy
od Agnieszka Baśko



Wyślij wiadomość
do Agnieszka Baśko

bliżej MAX

Nielimitowany dostęp do scenariuszy, filmów i piosenek – wszystko w jednym miejscu! BLIŻEJ MAX to wygodny i korzystny abonament, który łączy wszystkie nasze usługi. Subskrybując, zyskujesz dodatkowo:

  • gotowe plany miesięczne i tygodniowe,
  • atrakcyjne zestawy pomocy dydaktycznych,
  • 10 pobrań, które możesz wykorzystać na dowolne materiały ze strony blizejprzedszkola.pl.

Komentarze

Wyślij wiadomość do Agnieszka Baśko