Z przyrodą na ty – dzieci z inteligencją naturalistyczną w przedszkolu

Beata Bielska   Marzec 2014

Pobierz
Ten plik można pobrać za pomocą przelewu (6.99 PLN brutto) lub za pomocą pobrań dołączanych do miesięcznika BLIŻEJ PRZEDSZKOLA.
Pomoce dydaktyczne 2
Pobierz pomoce dydaktyczne wykorzystane w tym scenariuszu. Pliki umieszczone są do osobnego pobrania

Więcej z tego numeru

Marzec 2014

Teraz popularne

Ostatnio pobierane

Propozycjom zabaw i aktywności towarzyszą gotowe pomoce dydaktyczne:
  • fotografie przedstawiające pierwsze, wiosenne owady oraz plansza obrazująca warunki niezbędne do wzrostu rośliny – znajdziesz je TU;
  • fotografie zwierząt gospodarskich i ich potomsta - TU;
  • plakaty tematyczne „Cztery pory roku” (TU), „Kwitnące drzewa owocowe” (TU) oraz „Dzień Ziemi” (TU), które zostały dołączone do bieżącego numeru – zobacz je koniecznie!
Inteligencja przyrodnicza (naturalistyczna, środowiskowa) opiera się na poznaniu i zrozumieniu otaczającej przyrody. Odznacza się zdolnością do rozumienia i czerpania wniosków i korzyści ze środowiska naturalnego. Osoby obdarzone inteligencją środowiskową uwielbiają ptaki, zwierzęta, rośliny i wszystko to, co jest związane z naturą. Lubią pielęgnować rośliny, często mają zwierzęta domowe, są doskonałymi obserwatorami przyrody, pasjonuje je ekologia. Okazują miłość, radość i szacunek względem wszystkich istot żywych. Właściwie instynktownie wiedzą, jak dbać o środowisko. Z tego bogatego materiału dowiemy się, jak wspierać ją u dzieci w wieku przedszkolnym. Znajdziemy tu wiele przykładów zabaw i propozycji zajęć przyrodniczych na wiosenne miesiące.

Wybrane zabawy ze scenariusza: • W sadzie: kwitnienie drzew owocowych (plakat zawierający komplet pomocy dydaktycznych został dołączony do miesięcznika), ochrona drzew przed szkodnikami. Metody: porównywanie, obserwacja, wycieczki, ilustracje, zdjęcia. • Konkurs fotografi czny. Metody: obserwacja przyrody w maju, zdjęcia i albumy wykonane przez dzieci i rodziców, wystawa prac, rysowanie w plenerze. • W naszym przedszkolnym ogrodzie. Metody: codzienne obserwacje, przyrządy optyczne, kalendarz pogody. • Deszcz i jego znaczenie. Metody: spacer pod parasolem, informacje o znaczeniu deszczu (patrz pomoc dydaktyczna ilustrująca wpływ deszczu na kiełkowanie roślin), skąd się biorą deszcze, wpływ deszczu majowego na wzrost roślin – filmy, ilustracje, pogadanka.

Pomoce

Pliki umieszczone są do osobnego pobrania