Społeczność
Miejsce na to, by zainspirować. Siebie i innych. Wieści z życia przedszkoli, konkursy, odpowiedzi na nurtujące Was pytania.
SCENARIUSZ ZAJĘĆ EDUKACYJNYCH DOTYCZĄCY ZDROWEGO ODŻYWIANIA
Wpis został sprawdzony przez moderatora
Temat zajęć: „Sport i zdrowe odżywianie, to dla człowieka ważne zadanie!”
Grupa wiekowa: zajęcia przeznaczone dla dzieci w wieku 6 lat
Sposób wdrożenia w praktyce przedszkolnej: zajęcia należy podzielić na dwie jednostki /część dopołudniowa i popołudniowa/.
Cele ogólne:
- promowanie aktywnego stylu życia
- kształtowanie nawyków zdrowego odżywiania
- wdrożenie zasad świadomości i odpowiedzialności za własne zdrowie
- kształtowanie umiejętnoci społecznych – porozumiewania się z dorosłymi i dziećmi, zgodne funkcjonowanie w zabawie i sytuacjach zadaniowych
Cele szczegółowe (efekty) zostały ujęte pod każdym działaniem zawartym w scenariuszu
Metody pracy:
- Metoda oparta na działalności praktycznej – metoda zajęć praktycznych
- Metoda oparta na słowie – pogadanka, objaśnienie nowej wiedzy
- Metoda oparta na obserwacji i słowie - pokaz
Formy pracy:
- zbiorowa ( praca z całą grupą),
- zespołowa,
- indywidualna
Środki dydaktyczne:
- odtwarzacz płyt CD, płyta z nagraniem piosenki „Gimnastyka na wesoło”, kartoniki
z ilustracjami zdrowych produktów i aktywności sportowych, hasło zajęć: „Sport i zdrowe odżywianie, to dla człowieka ważne zadanie!”, Piramida Zdrowego Żywienia i Aktywności Fizycznej, rymowanki do poszczególnych szczebli piramidy, plecaki, mapy skarbów, plakietki z poszukiwanymi literami (W, S, O,W, Z,N, R,M,J,G), woda butelkowa, wybrane owoce i warzywa, makaron, ryż, kasza (ugotowane i surowe), pieczywo pełnoziarniste, produkty mleczne, groch, oliwa z oliwek, orzechy, talerzyki, sztućce, kubeczki, mikser do koktajli, deski do krojenia, medale Zdrowego Przedszkolaka.
PRZEBIEG ZAJĘĆ
1. „Gimnastyka świetna sprawa, ruch to dobra jest zabawa!”. Nauczyciel wita się
z dziećmi piosenką pt: „Gimnastyka na wesoło”.
Efekty podejmowanych działań, (dziecko):
- aktywnie uczestniczy we wspólnej zabawie muzyczno – ruchowej (śpiewa piosenkę, wykonuje ćwiczenia gimnastyczne)
- nawiązuje poprawne relacje z rówieśnikami i nauczycielem
2. "Zdrowe memory”. Dzieci po kolei odkrywają obrazki na odwrocie których znajdują się produkty żywieniowe oraz zabawy sportowe. Dzieci poszukują par na zasadzie gry memory. Które dziecko odnajdzie parę decyduje czy produkty na jego kartach są zdrowe czy też nie
i odkłada je odpowiednio do pudełka z buzią uśmiechniętą lub smutną. Po odsłonięciu wszystkich kartoników dzieciom ukaże się hasło przewodnie zajęć: „Sport i zdrowe odżywianie, to dla człowieka ważne zadanie!”
Efekty podejmowanych działań (dziecko):
- koncentruje uwagę na zadaniu
- zapamiętuje i tworzy pary
- poprawnie segreguje zdrowe i niezdrowe produkty żywieniowe
3. „Piramida życia”. Nauczyciel prezentuje dzieciom Piramidę Zdrowego Żywienia
i Aktywności Fizycznej. Przeszkolaki nazywają poszczególne elementy na ilustracji. Prowadząca zwraca uwagę na podział piramidy, wyjaśnia dzieciom zasadę stopniowania: od produktów używanych najczęściej i znajdujących się na dole piramidy, do tych, które koniecznie powinny być stosowane najrzadziej i umieszczone są na szczycie.
Efekty podejmowanych działań (dziecko):
- prezentuje swoje umiejętności (nazywa elementy na ilustracji)
- przełamuje bariery związane z wypowiadaniem się na forum grupy
4. „Jak powstaje trójkąt?”. Nauczyciel zadaje dzieciom pytanie: „Jaka figura geometryczna ukryła się w piramidzie?”. Prosi dzieci aby dobrały się w zespoły 3 osobowe
i spróbowały ze swoich ciał ułożyć na dywanie trójkąt.
Efekty podejmowanych działań (dziecko):
- współpracuje z rówieśnikami celem osiągnięcia zamierzonego rezultatu
5. „Usłysz i dopasuj”. Przedszkolaki słuchają czytanych przez nauczyciela rymowanek
i dopasowują je do odpowiednich poziomów piramidy zdrowia.
Spacer, rower czy pływanie, zdrowia doda niesłychanie!
Jedz owoce i warzywa, bo w nich wielka moc się skrywa!
Ryże, kasze, makarony – to energii zbiór ceniony!
Zdrowe kości, zęby mamy, kiedy mleko, sery i jogurty naturalne zjadamy!
Ryby, jaja, mięsko białe dają białko, które dla tkanek jest doskonałe!
Oliwa, orzechy i olej rzepakowy to produkty dla naszej głowy!
Woda źródłem życia jest, pij ją co dzień jeśli zdrowym być chcesz!
Efekty podejmowanych działań (dziecko):
- kształtuje umiejętność skupienia uwagi i rozumienia słowa mówionego
- dopasowuje usłyszaną rymowankę do odpowiedniego poziomu prezentowanej piramidy
6. „Skarby zdrowych piratów”. Nauczyciel zapowiada dzieciom niespodziankę. Przedstawia mapę ogrodu przedszkolnego, w którym ukryte zostały „skarby”, przedmioty umieszczone na piramidzie żywieniowej. Prosi dzieci aby dobrały się w pary. Każda z par będzie drużyną szukającą skarbów. Dzieci otrzymują mapy. Wskazówką są litery umieszczone na mapie. Każda drużyna odszukuje skarbów oznaczonych określoną literą.
Drużyna pierwsza – W /woda/
Drużyna druga – S /sport, skarbem będzie, piłka, paletki, skakanka, hulajnoga/
Drużyna trzecia – O, W /owoce, warzywa/
Drużyna czwarta – Z /ziarna – makaron, ryż, kasze, chleb ziarnisty/
Drużyna piąta – N /nabiał – mleko, jogurt naturalny, ser biały i żółty/
Drużyna szósta – R, M, J, G /ryby, mięso, jaja,groch/
Efekty podejmowanych działań (dziecko):
- tworzy zespół z kolegą
- uważnie słucha i rozumie polecenia nauczyciela
- samodzielnie ubiera się w szatni
7. „Tropiciele zdrowego skarbu”. Każdy zespół otrzymuje plecak, mapę oraz plakietkę
z poszukiwanymi literami. Dzieci wraz z nauczycielem udają się do szatni i wychodzą do ogrodu przedszkolnego. Nauczyciel ustala obszar poszukiwań, zwraca uwagę na bezpieczeństwo, utanawia sygnał zbiórki i daje znak do startu. Dzieci w parach, zgodnie z mapą poszukują swojego skarbu.
Efekty podejmowanych działań (dziecko):
- aktywnie uczestniczy w grze zespołowej na świeżym powietrzu
- zgodnie funkcjonuje podczas wykonywania zadania
- przestrzega reguł zabawy i zasad bezpieczeństwa
- potrafi określić kierunki oraz miejsca na mapie
PO POWROCIE DO PRZEDSZKOLA - PRZERWA W ZAJĘCIACH /OBIAD, RELAKSACJA, CZAS NA SWOBODNĄ ZABAWĘ/.
8. WZNOWIENIE ZAJĘĆ PO PRZERWIE „Prezentacja zdobyczy”. Dzieci układają odnalezione skarby na wyciętym z kartonu dużym trójkącie, układając tym samym swoją piramidę zgodną ze wzorem.
Efekty podejmowanych działań (dziecko):
- rozwija poczucie przynależności społecznej do grupy
- prezentuje zdobytą wiedzę
- poprawnie segreguje produkty żywieniowe (wie, co należy jeść często, a co rzadziej)
9. „Czyste ręce mamy, więc do jedzenia się zabieramy”. Przedszkolaki dbając
o higienę i swoje zdrowie myją ręce. Następnie z przygotowanych przez nauczyciela produktów /umyte warzywa i owoce, produkty mleczne, pieczywo pełnoziarniste, ugotowany makaron, kasza, jajka, makrela, orzechy/ wykonują swoje danie. Dzieci pracują indywidualnie. Wykonują zdrowe przekąski według własnego pomysłu.
Efekty podejmowanych działań (dziecko):
- dba o higienę osobistą (poprawnie myje ręce)
- podejmuje decyzję i wykonuje swoją zdrową potrawę
- jest kreatywne
- bezpiecznie posługuje się przyżadami kuchennymi /nóż, widelec/
10. „My jesteśmy kucharzami – nasze potrawy pięknie zjadamy!”. Dzieci sprzątają swoje miejsce pracy i degustują przygotowane przez siebie zdrowe potrawy.
Efekty podejmowanych działań (dziecko):
- utrzymuje porządek w swoim otoczeniu
- właściwie zachowuje się przy stole (nakrywa do stołu, sprząta po sobie)
- doznaje uczucia sprawstwa
11. „Mini Quiz”. Przedszkolaki odpowiadają na pytania związane z poznanym tematem.
- jakie działania zaliczamy do aktywności fizycznej? (gra w piłkę, zabawy na placu zabaw...),
- ile czasu powinniśmy poświęcić każdego dnia na aktywność fizyczną? ( min. 30-45 minut),
- ile posiłków powinniśmy spożywać w ciągu dnia? (4 – 5 posiłków),
- jakie produkty powinny być podstawą diety? (warzywa i owoce),
- co najlepiej i jaką ilość należy pić by być zdrowym? (wodę, ok. 1,5 litra),
- w jaki sposób możemy zastąpić słodycze? (jedząc owoce),
- czym możemy zastąpić sół w naszych posiłkach? (ziołmi),
- dlaczego należy uprawiać sport i zdrowo się odżywiać? (aby być zdrowym).
Efekty podejmowanych działań (dziecko):
- poprawnie odpowiada na pytania nauczyciela
- zwraca się bezpośrednio do rozmówcy, stara się mówić poprawnie pod względem artykulacyjnym, gramatycnym, fleksyjnym i składniowym
- wie jak i dlaczego należy dbać o swoje zdrowie (orientuje się w zasadach zdrowego żywienia, zwraca uwagę na konieczność uprawiania sportu)
12. „Nasze zajęcia już się skonczyły. Medale „Zdrowego Przedszkolaka” panie nam wręczyły. Nauczyciel wręcza dzieciom medale „Zdrowego przedszkolaka”.
Efekty podejmowanych działań:
- zaspokaja potrzebę uznania i szacunku
- potrafi odpocząć, zrelaksować się po zajęciach
13. Ewaluacja zajęć. Nauczyciel zadaje dzieciom pytania dotyczące zajęć:
„Co najbardziej podobało Ci się na zajęciach?”
„Co ci się nie podobało w trakcie zajęć?”
„Z jaką miną kończysz dzisiejsze zajęcia?”
Bibliografia:
- Podstawa Programowa Wychowania Przedszkolnego
- Strona internetowa Instutytu Żywności i Żywienia im. prof. dra med. Aleksandra Szczygła
http://www.izz.waw.pl/pl/zasady-prawidowego-zywienia
- Autorem hasła przewodniego oraz rymowanek zawartych w scenariuszu jest Renata Zegarmistrz – nauczycielka opracowująca scenariusz
Zobacz wszystkie wpisy
od Renata Zegarmistrz
Wyślij wiadomość
do Renata Zegarmistrz
Nagrody dla dzieci nowość
Szukasz drobnych prezentów, które mogłyby być nagrodami dla dzieci w przedszkolnym konkursie? Zajrzyj do naszego sklepu – w zestawach kupujesz, niższą cenę zyskujesz!
bliżej MAX nowość
Nieograniczony dostęp do scenariuszy, filmów oraz piosenek. Bliżej MAX łączy wszystkie nasze usługi w jeden wygodny i tani abonament! Subskrybując bliżej MAX, otrzymujesz dodatkowo plany tygodniowe, atrakcyjne zestawy pomocy, a także 10 pobrań, które możesz użyć do dowolnych pomocy dydaktycznych ze strony www.blizejprzedszkola.pl