Akademia Edukacji posiada AKREDYTACJĘ Małopolskiego Kuratora Oświaty

Zobacz nas


  • Strony www dla przedszkoli Nasze strony to gotowe rozwiązanie. Dostajesz od nas wszystko co potrzebujesz do prowadzenia strony www przedszkola.

Społeczność

Miejsce na to, by zainspirować. Siebie i innych. Wieści z życia przedszkoli, konkursy, odpowiedzi na nurtujące Was pytania.

Scenariusz zajęć z dzieckiem z Mózgowym Porażeniem Dziecięcym


Wpis dodał(a) Renata Zegarmistrz
ponad 8 lat temu, wyświetleń 16226


Wpis został sprawdzony przez moderatora

Scenariusz zajęć korekcyjno – kompensacyjnych z dzieckiem o specjalnych potrzebach edukacyjnych /Mózgowym PorażeniemDziecięcym/

Temat zajęć: „Wiosna dookoła – stymulacja motoryki małej i dużej połączona z rozwijaniem umiejętności przygotowujących do rozpoczęcia nauki w szkole”

Wiek dziecka: 5 lat

Opracowanie i prowadzenie: mgr Renata Zegarmistrz oligofrenopedagog, nauczyciel wspomagający

Cele terapeutyczne:

  • doskonalenie sprawności motoryki małej i dużej
  • usprawnianie koordynacji i równowagi
  • usprawnianie koordynacji wzrokowo – ruchowej
  • kształtowanie myślenia przyczynowo - skutkowego
  • rozwijanie umiejętności matematycznych – rozwiązywanie działań na konkretach
  • ćwiczenie słuchu fonematycznego
  • kształtowanie poczucia sprawstwa
  • ćwiczenie poprawnego toru oddechowego
  • stymulacja układu dotykowego i napięcia mięśniowego

 

Cele operacyjne /dziecko potrafi/:

  • odnaleźć graficzny zapis swojego imienia, podzielić je na sylaby, ułożyć imię z liter
  • wskazać swoje imię po wysłuchaniu zdania wypowiadanego przez nauczyciela
  • dmuchać na wiatrak, bańki mydlane
  • odkręcić i zakręcić nakrętki, przewlec druciki przez dziurki, nałożyć słomki na patyczki
  • przejsć po linie z zachowaniem równowagi /z niewielką asystą nauczyciela/
  • połączyć oobrazek z jego cieniem
  • przeskoczyć przez niską przeszkodę
  • ułożyć 4 – elementową historyjkę obrazkową i opowiedzieć ją
  • przeskoczyć cwałem przez przedszkodę ułożoną ok.10 cm nad ziemią
  • podzielić materiał na równoliczne zbiory
  • wytworzyć masę plastyczną
  • uporządkować miejsce pracy

Środki dydaktyczne:

zdjęcie dziecka, plakietka z imieniem, nakrętki z imieniem podzielonym na sylaby i głoski, wiatrak, bańki mydlane, łapki kuchenne,  ilustracje liści i ich cieni, laski gimnastyczne, historyjka obrazkowa, lina, miska, mąka, woda, olej, sól, farba w kolorach jesieni, groch, fasola, ryż, kasztany, pestki, folia do ochrony podłogi.

Metody:

  • Metoda Integracji Sensorycznej
  • Elementy Metody E. Gruszczyk – Kolczyńskiej do nauki matematyki
  • Elementy Sensoplastyki
  • Metoda Pozytywnych Wzmocnień

Formy pracy:

  • indywidualna

Przebieg zajęć

1. „Oto Ja” – odszukiwanie graficznego zapisu swojego imienia, podział imienia na sylaby, próba ułożenia z liter swojego imienia, ćwiczenia słuchu fonematycznego /odnajdywanie swojego imienia
w zdaniu wypowiadanym przez nauczyciela/.

2. „Psotny wiosenny wiatr” – dmuchanie na wiatrak, wytwarzanie baniek mydlanych.

3. „Sprytne rączki”” – wykonywanie ćwiczeń manipulacyjnych /zakręcanie i odkręcanie różnych nakrętek, przewlekanie drucików kreatywnych przez dziurki w druszlaku, nakładanie słomek na patyczki/.

4. „Wąską dróżką idzie sobie Mateuszek” – chodzenie po linie ułożonej na podłodze.

5. „Czyj to cień?” – dopasowywanie kartoników przedstawiających wiosenne kwiaty i ich cienie.

6. „Niskie skoki i podskoki” –przeskakiwanie obunóż przez niskie przeszkody położone na podłodze.

7. „Co było pierwsze – w jaki sposób rośnie kwiat?” – układanie 4 elementowej historyjki obrazkowej połączone z opowiadaniem treści obrazków, z uwzględnieniem przyczyny i skutku.

8. „Wysokie skoki i podskoki” – przeskakiwanie cwałem /z asekuracją nauczyciela/ przez przeszkody ułożone ok. 10cm nad ziemią.

9. „Wiosenne nowalijki” – segregowanie rzodkiewek, pomidrów i szczypiorku na zbiory 10 – elementowe.

10. „Mały artysta” – samodzielne wykonywanie masy plastycznej z użyciem róznorodnych materiałów według upodobań dziecka /mąka, woda, sól, olej, groszki, ryż, fasola/.

11. Podziękowanie za zajęcia, mycie rąk.


Zobacz wszystkie wpisy
od Renata Zegarmistrz



Wyślij wiadomość
do Renata Zegarmistrz

bliżej MAX

Nielimitowany dostęp do scenariuszy, filmów i piosenek – wszystko w jednym miejscu! BLIŻEJ MAX to wygodny i korzystny abonament, który łączy wszystkie nasze usługi. Subskrybując, zyskujesz dodatkowo:

  • gotowe plany miesięczne i tygodniowe,
  • atrakcyjne zestawy pomocy dydaktycznych,
  • 10 pobrań, które możesz wykorzystać na dowolne materiały ze strony blizejprzedszkola.pl.

Komentarze

Wyślij wiadomość do Renata Zegarmistrz