Społeczność
Miejsce na to, by zainspirować. Siebie i innych. Wieści z życia przedszkoli, konkursy, odpowiedzi na nurtujące Was pytania.
"Piękna nasza Polska cała" - udział w projekcie żywą lekcją patriotyzmu.
Wpis został sprawdzony przez moderatora
Kształtowanie postaw patriotycznych i uwrażliwianie dzieci na piękno naszej Ojczyzny z pewnością leży na sercu każdego pedagoga. W te majowe święta - pełne narodowych symboli, ale i ograniczonej możliwości podziwiania pięknych zakątków Polski - raz jeszcze warto sięgnąć pamięcią do tych wyjątkowo ważnych i wzniosłych chwil, jakie towarzyszyły nam podczas realizacji projektu „Piękna nasza Polska cała” w roku szkolnym 2018/2019.
Sprawozdanie z realizacji projektu "Piękna nasza Polska cała"
Grupa 0A ze Szkoły Podstawowej nr 53 im. M. Zaruskiego w Warszawie wraz z nauczycielkami przystąpiła do udziału w Międzynarodowym Projekcie Edukacyjnym "Piękna nasza Polska cała".
Uczestnicy projektu sumiennie realizowali kolejne zadania promujące postawę patriotyczną i zgłębianie wiedzy dotyczącej naszej Ojczyzny:
1) Nauka Hymnu Polski.
Dzieci z grupy 0A nauczyły się na pamięć czterech zwrotek „Mazurka Dąbrowskiego”, który odśpiewały wspólne z całą społecznością szkolną podczas „Bicia rekordu dla Niepodległej”. To doniosłe wydarzenie miało miejsce w stuletnią rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę tj. 11 listopada 2018 r. o godz. 11.11.
2) Nauka piosenki o tematyce patriotycznej.
„Jesteśmy Polką i Polakiem” - słowa tej piosenki gościły na ustach dzieci z grupy 0A podczas wielu jesiennych spotkań z patriotyzmem. Utwór ten bardzo przypadł uczestnikom projektu do serc i z wielkim zaangażowaniem odśpiewały go wspólnie podczas grupowego występu przed szerszą publicznością szkolną.
3) Nauka wiersza o tematyce patriotycznej.
Zerówkowicze pod czujnym okiem wychowawców nauczyły się wiersza W. Bełzy „Katechizm polskiego dziecka”. Pierwszym próbom recytacji towarzyszyły liczne rozmowy dzieci na temat treści utworu. Była to niezapomniana lekcja patriotyzmu dotycząca symboli narodowych, tożsamości oraz walki o wolność Ojczyzny.
4) Zorganizowanie kącika o tematyce patriotycznej.
W sali grupy 0A wyznaczyliśmy miejsce na zorganizowanie kącika patriotycznego. Na dwóch tablicach gromadziliśmy podstawowe wiadomości na temat historii Polski oraz bieżących informacji o naszej Ojczyźnie. Miejsce, które poświęciliśmy pamięci o naszej Ojczyźnie ogniskowało nas i mobilizowało do realizacji kolejnych zadań w ramach projektu.
5) Praca plastyczna „Strój ludowy naszego regionu".
Podczas jednych z zajęć plastycznych dzieci stworzyły obraz ukazujący strój ludowy regionu kurpiowskiego. Na bazie kolorowanki w powiększonym formacie krok po kroku poznawaliśmy elementy stroju ludowego, kolorystykę ubioru i zdobień charakterystycznych dla Kurpiów. Kolejny raz dzieci przekonały się o niezwykłych urokach mazowieckich terenów i pięknych tradycjach naszej Ojczyzny.
6) „Na skrzydłach historii" - wykonanie prezentacji multimedialnej o swojej miejscowości.
Dużo uwagi poświęciliśmy zdobywaniu wiedzy na temat Warszawy czyli miasta, w którym na co dzień mieszkają. Zerówkowicze krok po kroku poznawali: herb, symbole barwy stolicy oraz warszawskie legendy. Uwieńczeniem rozważań na temat uroków stolicy oraz jej niełatwej historii była projekcja przygotowanej przez nauczycielki prezentacji multimedialnej „Warszawa - moje miasto”.
7) „Piękna nasza Polska cała" - wysłanie pocztówki do Autorki projektu.
W październiku w grupie 0A odbył się mini-plebiscyt na najpiękniejszą pocztówkę z Warszawy, którą następnie dzieci postanowiły wysłać do pani Ludmiły Fabiszewskiej - autorki i koordynatorki projektu, w którym mieliśmy zaszczyt uczestniczyć. Wspólna wyprawa na osiedlową pocztę z pewnością umiliła nam czas i pozwoliła odkrywać uroki jesiennej przyrody.
8) „Napisz kartkę Bohaterom"
Kształtowanie wśród dzieci postawy patriotyzmu nie mogło się obyć bez szacunku dla dokonań Polaków, którzy walczyli o wolność Ojczyzny. Z takim właśnie przesłaniem dzieci z grupy 0A wraz z wychowawcami przygotowały kartkę z podziękowaniem dla jednego z Bohaterów Powstania Warszawskiego w ramach ogólnopolskiej kampanii „BohaterON - Włącz historię!”.
9) Konkurs plastyczny dla dzieci z rodzicami „Moja mała Ojczyzna".
Dzieci z grupy 0A wraz z rodzicami zostali zaproszeni do udziału w konkursie plastycznym „Moja mała Ojczyzna”. Do rąk wychowawców wpłynęło wiele pięknych projektów rodzinnych, wykonanych różnorodnymi technikami pracy. Każda z nich ściśle nawiązywała do tematyki konkursu, każda ukazywała piękno Ojczyzny.
10) „Dzień Mody Patriotycznej”
Jedno z listopadowych przedpołudni w grupie 0A zostało poświęcone przygotowaniu pokazu mody patriotycznej. Tego dnia na środku sali leżał najprawdziwszy czerwony dywan a tablica klasowa zamieniła się w biało-czerwoną ściankę, na której każde dziecko mogło wykonać sobie pamiątkowe zdjęcie z pokazu. Zerówkowicze z wielkim przejęciem i wdziękiem prezentowali własne kreacje podczas występów indywidualnych i grupowych.
11) „Drzewo Pamięci"
Wspólne zasadzenie „Drzewa Pamięci” - na ten moment długo wyczekiwały dzieci z grupy 0A. Zanim ziemię skuły pierwsze przymrozki zerówkowicze pod opieką nauczycieli w wyznaczonym miejscu na terenie szkolnego placu posadziły drzewo - klon czerwony jako symbol pamięci i życia. Była to niezwykła lekcja ogrodnictwa ale przede wszystkim historii.
12) Turniej Wiedzy Patriotycznej „Kocham Cię Polsko!"
Finalizując realizację zadań przewidzianych w projekcie w grupie 0A odbył się Turniej Wiedzy Patriotycznej, podczas którego każde dziecko przystępowało do rozwiązania kilkunastu zadań quizowych. Zerówkowicze wykazali się konkretną wiedzą oraz niezwykłą odwagą w rozwiązywaniu zagadek o tematyce patriotycznej. Wszyscy uczestnicy quizu otrzymali serdeczne podziękowania od nauczycieli. Serdecznie gratulujemy!
Pozdrawiamy serdecznie wszystkich uczestników projektu "Piękna nasza Polska cała". Serdeczne podziękowania składamy pani Ludmile Fabiszewskiej, podziwiamy pasję i zapał do przewodniczenia kolejnym edycjom tak ważnych przedsięwzięć, które integrują społeczności z całego świata!
Z wyrazami szacunku,
Sylwia Żelewska, Anna Skonieczna
Piękna Nasza Polska cała
Międzynarodowy Projekt Edukacyjny „Piękna nasza Polska cała” jest odpowiedzią na wyjątkowe święto Polaków – 100. rocznicę odzyskania niepodległości.
Strona projektu
Zobacz wszystkie wpisy
od Anna Skonieczna
Wyślij wiadomość
do Anna Skonieczna
Nagrody dla dzieci nowość
Szukasz drobnych prezentów, które mogłyby być nagrodami dla dzieci w przedszkolnym konkursie? Zajrzyj do naszego sklepu – w zestawach kupujesz, niższą cenę zyskujesz!
bliżej MAX nowość
Nieograniczony dostęp do scenariuszy, filmów oraz piosenek. Bliżej MAX łączy wszystkie nasze usługi w jeden wygodny i tani abonament! Subskrybując bliżej MAX, otrzymujesz dodatkowo plany tygodniowe, atrakcyjne zestawy pomocy, a także 10 pobrań, które możesz użyć do dowolnych pomocy dydaktycznych ze strony www.blizejprzedszkola.pl