Społeczność
Miejsce na to, by zainspirować. Siebie i innych. Wieści z życia przedszkoli, konkursy, odpowiedzi na nurtujące Was pytania.
Sprawozdanie Przedszkola Miejskiego nr 5 w Ozorkowie
Wpis został sprawdzony przez moderatora
Sprawozdanie z realizacji zadań projektu „Piękna nasza Polska cała”
Przedszkole Miejskie nr 5 „Wesoła Piątka” w Ozorkowie.
W PM 5 w realizację zadań włączyły się wszystkie grupy (od 3 latków do 6 latków). Niektóre działania podejmowaliśmy wspólnie, cześć z nich grupy wykonywały osobno. Założeniem było, że każda z grup ma wykonać odpowiednią ilość zadań – tak, jak określał to regulamin. Nauczycielki poszczególnych grup, biorąc pod uwagę możliwości grupy samodzielnie wybierały zadania z listy i były odpowiedzialne za ich wykonanie. Zadania zrealizowane:
Hymn – dzieci w każdej grupie wiekowej osłuchały się i nauczyły (maluchy 2 zwrotki, pozostałe dzieci 4 zwrotki) Mazurka Dąbrowskiego. 9 listopada w biało-czerwonym korowodzie wszystkie przedszkolaki szły ulicami miasta śpiewając rózne patriotyczne piosenki. Włączając się akcję Rekord dla Niepodległej, o godz. 11.11 w głównym punkcie miasta wspólnie z mieszkańcami Ozorkowa został odśpiewany hymn państwowy. Powtórnie Mazurek Dąbrowskiego cała społeczność Wesołej Piątki zaśpiewała na placu przed budynkiem placówki. Film nagrany przy okazji tego wydarzenia został pokazany w Ozorkowskim Serwisie Informacyjnym.
Apel – najstarsza grupa przedszkolaków „Misie Pysie” była organizatorem i głównym prowadzącym patriotyczne spotkanie. W jego scenariusz włączyły się wszystkie grupy tak, by każda z nich miała swój udział w tym wydarzaniu. Uroczysta akademia odbyła się dwa razy – 9.11 dla dzieci z naszego przedszkola, a 28.11 dla zaproszonych gości (władz miasta, rodziców i przyjaciół przedszkola).
Nauka piosenki – różne grupy uczyły się różnych piosenek w zależności od możliwości dzieci były to między innymi: Co to jest Niepodległość? Co to za dzień? Płynie Wisła. Jesteśmy Polką i Polakiem. W szczególny sposób przypadła nam do gustu i była śpiewana podczas marszu patriotycznego piosenka pt. Co to za dzień?
Nauka tańca – maluszki uczyły się podstawowych kroków kujawiaka i krakowiaka. Starszaki fantastycznie zatańczyły cały układ kujawiaka. Był też układ do Zasiali górale oraz Owczareczek.
Nauka wiersza – tu znowu grupy realizowały własne pomysły na wiersze. Większość z nich została później wykorzystana podczas akademii patriotycznej. Podstawowy wiersz, to oczywiście „Katechizm polskiego dziecka”. Do tego „Barwy ojczyste”, „Ojczyzna – co to jest?”, „Godło”
Kącik patriotyczny – wiele rekwizytów pomogli nam zorganizować rodzice naszych przedszkolaków. Oprócz typowo patriotycznych elementów (godło, wizerunek marszałka Piłsudskiego, flagi), były elementy regionalne (widokówki, mapa, strój krakowski) i różne stare przedmioty z których kiedyś korzystano w polskich domach. Każda z grup miała w kąciku regionalnym specjalne zajęcie, podczas którego nauczycielki omawiały rekwizyty, zadawały zagadki, podawały wiadomości o Ojczyźnie i jej historii.
Zabawa lubowa – u maluszków najlepiej przyjęta została tradycyjna, znana wszystkim zabawa „jaworowi ludzie” oraz „hej kolego mój” do owczareczka. W grupach starszych prym wiodła „ślepa babka”, a także „motlarz”. Z pewnością te zabawy zostaną nami na dłużej.
Prezentacja multimedialna – prezentacje były dwie. Pierwsza, z której można się było dowiedzieć róznych ciekawostek o Ozorkowie. Druga to prezentacja, która była jednocześnie quizem wiedzy o naszym małym mieście
Pocztówka swojej miejscowości – Ozorków od jakiegoś czasu nie dedykowanych pocztówek. Można było kupić pocztówki z regionu lub z Łodzi. W roku jubileuszu została wydana specjalna pocztówka (o bardzo małym nakładzie), którą z przyjemnością wysłaliśmy do naszej drogiej Ludmiły J Dołączyliśmy najcieplejsze świąteczne życzenia. Tak naprawdę, to najprostsze zadanie zrealizowaliśmy, jako ostatnie. Mamy nadzieję, że Ludmiła choc trochę się ucieszyła J
Pokaz mody patriotycznej – cudownie biało-czerwono zrobiło się 9 listopada w przedszkolu. W holu szatni na specjalnie wyłożonym dywanie, przy maskotkach orłach i bocianach ruszyły dzieci ze swoimi nauczycielkami na pokaz mody. Były stroje ludowe, były biało-czerowne wianki, szaliki kibica, eleganckie krawaty, białe bluzki i czapeczki. Były własnoręcznie robione rogatywki, czapki żołnierskie i biało-czerwone kokardy. Były flagi, balony, uśmiech dzieci i ogromne wzruszenie dorosłych.
Drzewo pamięci – 8 listopada 4 grupy zasadziły w przedszkolnym ogrodzie drzewka pamięci. Pod każdym z nich zostały zakopane specjalne kapsuły czasu, których zawartość określały i uzupełniły same dzieci. Były to charakterystyczne dla naszych czasów drobne przedmioty, małe zabawki oraz gazeta miejsca z aktualną datą. Dzieci napisały też list dla potomnych oraz wsadziły do kapsuły swoje rysunki.
- Wycieczka „Szlakiem historii” – Ozorków jest nazywany miasto tkaczy. Ważnych zabytków mamy niewiele, jeśli jednak wycieczka połączona jest z ciekawą opowieścią historyczna, każde miejsce i budynek nabierają nowego znaczenia. Grupy samodzielnie opracowywały trasy wycieczek, wybierały miejsca warte odwiedzenia. Ważnymi punktami na trasie wszystkich były: Pałac Schlosserów, zabytkowa czytelnia w miejskiej bibliotece (dawny kantor Schlosserów), Plac Jana Pawła II i przyległa zabytkowe kamienice, stary i nowy cmentarz, kościół św. Józefa, cmentarz ewangelicki, domy tkaczy. Podczas wizyt na cmentarzach, odwiedzaliśmy groby rodziny Schlosserów, bohaterów Powstania Styczniowego, żołnierzy z I i II wojny światowej. Rozmawialiśmy z dziećmi o wydarzeniach historycznych bardzo ważnych dla naszego kraju, dzieci zapalały znicze upamiętniając osoby, które walczyły o naszą wolność, bądź były znaczące dla historii naszego miasta.
opracowała Barbara Chmielecka
nauczyciel PM 5 w Ozorkowie
Scenariusz akademii patriotycznej z okazji 100-lecia Odzyskania Niepodległości
opracowała Małgorzata Bratosiewicz PM5 w Ozorkowie
Powitanie zaproszonych gości i przedszkolaków przez dyrektor przedszkola
Narrator - chłopiec
Witam miłych gości, wszystkie zebrane dzieci oraz panie.
Pięknie wygląda dzisiaj nasze przedszkole, prawda? Jest biało-czerwono! Wy także ubrani jesteście dziś wyjątkowo strojnie i elegancko. Zastanawiam się dlaczego, czy ktoś mi powie?
…
…
Macie super pomysły! Tak, dzisiaj jest święto naszej Ojczyzny! Takie wyjątkowe urodziny!
Opowiedzą wam o tym wasze koleżanki i koledzy, zapraszam
Recytacja wiersza pt. „11 listopada” L. Wiszniewski
Dzisiaj wielka jest rocznica
Jedenasty listopada!
Tym co zmarli za ojczyznę
Hołd wdzięczności Polska składa.
I my przedszkolacy o tym pamiętamy
i dlatego dzisiaj tu się spotykamy.
Narrator
Kiedyś bardzo, bardzo dawno temu przed wieloma laty
Polska miała kłopot z sąsiadami trzema.
Zabrali nam ziemie i mówią:
Nie ma Polski, nie ma!
Źli ludzie zabrali nam Polskę.
Ale Polacy bardzo kochali swój kraj.
Nie było go na mapie, ale mieli go w swoich sercach.
Postanowili walczyć.
Walczyli bardzo długo,
aż w końcu 11 listopada 1918 roku odzyskali Polskę
– dlatego właśnie dzisiaj wspólnie świętujemy.
Piosenka ,,Co to jest Niepodległość’’
Narrator
Wszystkie przedszkolaki kochają Polskę. Wiedzą jaki dumny ptak jest dla bardzo ważny.
Posłuchajmy, co powiedzą nam w wierszu „maluchy
Recytacja wiersza „Godło”
Chociaż jestem jeszcze mały
Wiem, że godłem orzeł biały
Stoi sobie na czerwieni
A na głowie korona się mieni
Taki jest nasz orzeł biały –
Piękny, dumny i wspaniały!
Piosenka „Jesteśmy Polką i Polakiem”
Narrator
Teraz zapraszam dzieci, aby opowiedziały o innych bardzo ważnych znakach dla Polaków. Ten wiersz znać powinniśmy wszyscy.
Recytacja wiersza „Katechizm polskiego dziecka”.
Kto ty jesteś? Polak mały!
Jaki znak twój?
Orzeł biały!
Gdzie ty mieszkasz?
Między swymi!
W jakim kraju?
W polskiej ziemi!
Czym ta ziemia?
Mą ojczyzną!
Czym zdobyta?
Krwią i blizną!
Czy ją kochasz? Kocham szczerze!
A w co wierzysz?
W Polskę wierzę!
Narrator
Polacy w rózny sposób potrafią opowiadać o historii swojego kraju. W trudnych dla Polski czasach śpiew i taniec dodawał nam otuchy i motywował do walki o wolność.
Taniec straszaków do piosenki Na wysokiej górze
Narrator
Polacy to dumny naród, z piękną choć trudną historią. W każdym momencie jednoczą nas barwy ojczyste. Wasi koledzy na pewno je znają i teraz nam o nich opowiedzą.
Recytacja wiersza „Barwy ojczyste”
Powiewa flaga, gdy wiatr się zerwie,
A na tej fladze jest biel i czerwień,
Czerwień to miłość, biel serce czyste,
Piękne są nasze barwy ojczyste.
Narrator
Wiemy już, że nasza Ojczyzna ma dzisiaj okrągłe urodziny. TO 100 lat NIEPODLEGŁOŚCI!
Poproszę nasze młodsze grupy o zaprezentowanie radosnego urodzinowego tańca specjalnie dla Polski
Taniec Moja Maryneczka - maluchy
Narrator
Czym jednak jest Polska? Za co ją szanujemy i kochamy?
Recytacja wiersza „Co to jest Polska?”
Polska to kraj, to Ojczyzna
To morze, jeziora i góry
To Bałtyk, Tatry i cudne Mazury
Wiele miast, wiosek na Polskę się składa
Polska to wszystko, co nas otacza
Na mapie linia granice wyznacza
Polska to język nasz ojczysty
Wszystkim Polakom tak sercu bliski
Polska to ludzie, którzy kiedyś żyli
Ci, co tworzyli i Ci, co walczyli
Polska to piękna dziejów historia
Mazurek, biel – czerwień i w godle znak orła
Narrator
Kolejnym bardzo ważnym znakiem jest hymn państwowy. Zaśpiewajmy go teraz wspólnie. Wiecie, jak powinniśmy się zachować, dlatego proszę powstać. Do Hymnu!
Śpiewanie hymnu
Narrator
Polskie tradycje, polska historia to także nasze narodowe i regionalne tańce. Pełne energii, radości i te bardziej dostojne. Proszę, by nasi najstarsi koledzy zaprezentowali nam teraz kujawiaka.
Taniec kujawiak – starszaki
Narrator
Data 11 listopada 1918 roku jest jedną z najważniejszych w historii naszej ojczyzny.
Po wieloletniej niewoli Polska odzyskała niepodległość czyli wolność.
Dzięki bohaterstwu polskich żołnierzy, którzy wywalczyli wolność dla naszej Ojczyzny,
dzisiaj możemy radośnie spędzać czas w przedszkolu.
Piękna Nasza Polska cała
Międzynarodowy Projekt Edukacyjny „Piękna nasza Polska cała” jest odpowiedzią na wyjątkowe święto Polaków – 100. rocznicę odzyskania niepodległości.
Strona projektu
Zobacz wszystkie wpisy
od Barbara Chmielecka
Wyślij wiadomość
do Barbara Chmielecka
Nagrody dla dzieci nowość
Szukasz drobnych prezentów, które mogłyby być nagrodami dla dzieci w przedszkolnym konkursie? Zajrzyj do naszego sklepu – w zestawach kupujesz, niższą cenę zyskujesz!
bliżej MAX nowość
Nieograniczony dostęp do scenariuszy, filmów oraz piosenek. Bliżej MAX łączy wszystkie nasze usługi w jeden wygodny i tani abonament! Subskrybując bliżej MAX, otrzymujesz dodatkowo plany tygodniowe, atrakcyjne zestawy pomocy, a także 10 pobrań, które możesz użyć do dowolnych pomocy dydaktycznych ze strony www.blizejprzedszkola.pl