Akademia Edukacji posiada AKREDYTACJĘ Małopolskiego Kuratora Oświaty

Zobacz nas


  • Strony www dla przedszkoli Nasze strony to gotowe rozwiązanie. Dostajesz od nas wszystko co potrzebujesz do prowadzenia strony www przedszkola.

Społeczność

Miejsce na to, by zainspirować. Siebie i innych. Wieści z życia przedszkoli, konkursy, odpowiedzi na nurtujące Was pytania.

Samorządowe Przedszkole nr 20 w Krakowie


Wpis dodał(a) Agnieszka Lisowska
ponad 5 lat temu, wyświetleń 1500


Wpis został sprawdzony przez moderatora

1) Nauka, osłuchanie się i zaśpiewanie Hymnu Polski – Mazurka Dąbrowskiego

Do realizacji tego zadania przygotowywały się wszystkie grupy – od maluszków do starszaków. Dnia 9.listopada o 9:30 spotkaliśmy się wszyscy: dzieci, dyrekcja, nauczyciele i pracownicy, aby wspólnie włączyć się w pobijanie rekordu wspólnego śpiewania Hymnu.

3) Apel lub inscenizacja z okazji 11 listopada

Za to zadanie były odpowiedzialne trzy starsze grupy 5 i 6-latków. Zorganizowano spotkanie „Świętowanie poprzez wspólne śpiewanie”, na które zaproszono rodziców, dziadków oraz seniorów, dawnych pracowników naszego przedszkola. Kolejnym elementom spotkania towarzyszyła prezentacja multimedialna, na której widoczne były słowa śpiewanych pieśni oraz zdjęcia polskiego krajobrazu, żołnierzy, obrazy malarstwa polskiego, symbole narodowe.

Przebieg spotkania:

1. Powitanie zgromadzonych

2. Inscenizacja legendy „O Lechu, Czechu i Rusie” w wykonaniu gr.IV

3. Wspólne odśpiewanie Hymnu Polski – Mazurka Dąbrowskiego

4. Piosenka „Co to jest niepodległość” w wykonaniu dziewczynek z gr.V

5. Piosenka „Dziewczyna z granatem” w wykonaniu Gabrysi S. z grupy V

6. Wspólny śpiew pieśni „Przybyli ułani”

7. Piosenka „Rodzinny kraj” w wykonaniu gr.III

8. Wspólny śpiew pieśni „O mój rozmarynie”

9. Wiersz „Moja mała Ojczyzna” w wykonaniu Marty K. z gr.III (zdobywczyni II miejsca w Międzyprzedszkolnym Konkursie Recytatorskim „Tu wszędzie jest moja Ojczyzna”)

10. Wspólny śpiew pieśni „Płynie Wisła”

11. Piosenka „Jesteśmy Polką i Polakiem” w wykonaniu gr.V, IV i III

12. Podziękowanie wszystkim za przybycie, pożegnanie gości

 

4) Nauka piosenki „Rodzinny kraj”

Tego zadania podjęła się grupa III (4 i 5-latki). Dzieci wraz z nauczycielkami oraz rodzicami utrwalały słowa piosenki w październiku. Przedszkolaki zaprezentowały piękny wspólny śpiew podczas spotkania z okazji Święta Niepodległości „Świętowanie poprzez wspólne śpiewanie”

 

5) Nauka tańca ludowego – Trojak

Grupa III z wychowawczynią wybrała do nauki taniec Trojak. Najpierw dzieci mogły zobaczyć na filmikach różne wykonania tańca zarówno przez profesjonalnych tancerzy, jak również dzieci szkolne i przedszkolne. Następnie wspólnie poznawały kolejne kroki podstawowe i stopniowo łączyły je w choreografię, którą doskonaliły przez kilka tygodni.

Dnia 29.11 grupa III pojechała na Międzyszkolny i Przedszkolny Konkurs Tańców Ludowych i Regionalnych „Polska Tańcem Malowana”, gdzie zdobyli III miejsce (najmłodsi uczestnicy konkursu i jedyny zespół przedszkolny na podium)

 

6) Nauka wiersza o tematyce patriotycznej

W czasie trwania projektu dzieci uczyły się różnych wierszy o tematyce patriotycznej, dostosowanych do wieku i możliwości poszczególnych grup przedszkolnych. 

Były to m.in. utwory:

- „Katechizm polskiego dziecka” W.Bełza

- „Wszyscy kochamy naszą stolicę” Cz.Janczarski

- „Co to jest Polska?” Cz. Janczarski

- „Barwy ojczyste” Cz.Janczarski

- „Nasze polskie ABC” Z. Staweczki

- „Moja mała Ojczyzna” J.Białobrzeska

- „Polska” R.Przymus

- „Twój dom” W.Chotomska

 

Trzy dziewczynki z grup III i V wzięły udział w Międzyszkolnym i Przedszkolnym konkursie recytatorskim „Uczniowie Niepodległej”, na którym zdobyły wyróżnienie (Karolina D.) oraz II (Ola M.) i III miejsce (Gabriela Ś.)

 

7) Zorganizowanie Kącika „Piękna nasza Polska cała”

Grupa III zorganizowała w swojej sali miejsce na kącik patriotyczny, w którym znalazły się m.in. tekst Hymnu Polski oraz wiersz „Katechizm polskiego dziecka” W.Bełzy, mapka Polski, symbole narodowe, herb Warszawy i Krakowa, sylwetki sławnych Polaków, wzory polskich monet i banknotów, ilustracje krakowskiego stroju ludowego, postać Lajkonika i Smoka Wawelskiego, a także gry, puzzle, książki i albumy związane z Polską i Krakowem.

 

8) Praca plastyczna grupowa „Strój ludowy naszego regionu”

To zadanie zrealizowaliśmy w naszym przedszkolu przy okazji świętowania 100-lecia wyzwolenia Krakowa. Z tej okazji wszystkie grupy przygotowały prace plastyczne związane z naszym miastem. Najmłodsze przedszkolaki wykonały biało-niebieskie flagi Krakowa, gr.III – sylwety Krakowianki i Krakowiaka, gr.IV – postać Lajkonika, a gr. V – przestrzenny herb Krakowa. 

 

9) Zabawa ludowa – zapoznanie dzieci z wybraną zabawą ludową

Podczas trwania projektu dzieci bawiły się w różne zabawy ludowe, zależnie od wieku i zainteresowań, m.in.:

- „Grozik”/”Poszło dziewczę po ziele”

- „Mało nas do pieczenia chleba”

- „Lata ptaszek po ulicy”

- „Panie Janie”

- „Mam chusteczkę haftowaną”

- „Ciuciubabka”

- „Miotlarz”

- „Kółka dwa”

- „Jaworowi ludzie”

- „Nie chcę cię znać”

- „Uciekaj myszko”

- „Gąski do domu”

- „Królu daj wojaka”

- „Stoi różyczka”

- „Chodzi lisek”

- „Dwóm tańczyć się zachciało”

- „Gra w zielone”

10) „Według przepisu Babci lub Dziadka” – wykonanie z dziećmi regionalnej potrawy, degustacja i podzielenie się przepisem

Grupa III wykonała wspólnie pierniczki według przepisu babci jednego z naszych przedszkolaków. Po upieczeniu i ostudzeniu ciasteczek, dzieci pięknie je ozdobiły, zapakowały i obdarowały pracowników przedszkola.

Składniki:

1/2 kg miodu

1 i 1/2 szklanki cukru

250 g dobrego masła

1 kg mąki tortowej

3 duże jajka

3 łyżeczki sody oczyszczonej

125 ml mleka

1/2 łyżeczki soli

60 g przyprawy do piernika

 

Wykonanie:

Miód, cukier i masło wkładamy do rondelka i podgrzewamy do uzyskania jednolitej gładkiej masy, odstawiamy do ostudzenia. Do miski przekładamy masę, dodajemy sodę rozpuszczoną w mleku, mąkę, jajka, sól i przyprawę do piernika. Wyrabiamy ciasto, nakrywamy ściereczką i odkładamy w chłodne miejsce na minimum 2-3 tygodnie. 

Po leżakowaniu wyjmujemy ciasto z chłodnego miejsca i odstawiamy jeszcze na 2 godziny. Następnie rozwałkowujemy na ok.3mm i wykrawamy różne kształty. Przekładamy w odstępach na blaszkę wyłożoną papierem do pieczenia i pieczemy około 11-13 minut, 170 stopni z termoobiegiem. Po upieczeniu przekładamy na kratkę, studzimy. Ozdabiamy wg uznania. Przechowujemy w puszce.

 

13) „Napisz kartkę Bohaterom”

W realizację tego zadania zaangażowały się gr.III i IV. Najpierw wychowawcy rozmawiali z dziećmi w przystępny dla nich sposób o powstaniu i bohaterach powstania, o tym, co zawdzięczamy tym ludziom oraz za co chcielibyśmy im podziękować, a następnie o akcji BohaterON i jej celach. Dzieci bardzo zaangażowały się w ozdabianie i podpisywanie kartek, które później wspólnie zanieśliśmy na pocztę do wysłania.

14) Konkurs Plastyczny dla dzieci z rodzicami pt. „Moja mała Ojczyzna”

W drugiej połowie października zorganizowaliśmy rodzinny konkurs plastyczny, którego celem było wykonanie pracy w formie kolażu z wykorzystaniem materiału przyrodniczego, w formacie A1-A3. Powstały piękne, różnorodne prace półprzestrzenne, a ich autorzy otrzymali pamiątkowe dyplomy i nagrody rzeczowe.

15) „Dzień Mody Patriotycznej”

Dnia 15.11 odbył się w naszym przedszkolu Pokaz Mody Patriotycznej, w którym uczestniczyły wszystkie grupy przedszkolne. Dzieci z pomocą rodziców przygotowały wspaniałe stroje. Niektórzy przebrali się za polskich sportowców i kibiców, inni wystąpili w polskich strojach ludowych, pojawiły się też stroje militarne, a nawet piękny strój polskiego ułana i dzielnej sanitariuszki. W przerwach pomiędzy występami kolejnych grup dzieci bawiły się w znane zabawy ludowe i pląsy z muzyką.

Tłem pokazu była wystawa przedszkolnych prac powstałych w ramach akcji „100 obrazków na 100-lecie”. 

16) „Drzewo Pamięci” – zasadzenie na wybranym terenie drzewka jako symbolu życia i wolności

W ramach świętowania obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, w naszym przedszkolnym ogrodzie pojawiły się aż trzy nowe drzewka, o które teraz wszyscy wspólnie dbamy.

18) „Szlakiem historii” – zorganizowanie wycieczki, której celem będzie poznanie zabytków kultury regionalnej, dorobku historycznego, kultury, architektury i tradycji

Grupa IV na początku października wyjechała na integracyjną wycieczkę do Ojcowa, podczas której dzieci mogły poznać najbliższe okolice Krakowa, przespacerować się trasą widokową nad doliną ojcowską, zwiedzić Jaskinię Ciemną i poznać warunki życia nietoperzy oraz historię życia ludzi pierwotnych.

Grupa III wybrała się na wycieczkę po krakowskiej starówce. Dzieci miały okazję podziwiać Katedrę i Zamek Królewski na Wawelu, rzeźbę Smoka Wawelskiego ziejącego ogniem, spacerowały krakowskimi plantami na Rynek Główny, gdzie podziwiały towary w Sukiennicach, słuchały Hejnału z Wieży Mariackiej i karmiły krakowskie gołębie. Podczas wycieczki dzieci miały również okazję wysłuchać kilku legend krakowskich.

19) Turniej wiedzy patriotycznej pt. „Kocham cię, Polsko”

Przy okazji obchodów Święta Niepodległości, po obejrzeniu inscenizacji legendy „O Lechu, Czechu i Rusie”, przedszkolaki ze wszystkich grup przedszkolnych miały okazję wzięcia udziału w konkursie wiedzy o Polsce. Pytania dostosowano do poszczególnych grup wiekowych i wszystkie dzieci poradziły sobie wyśmienicie, a w nagrodę otrzymały odznaki Małego Patrioty.

20) Zawody sportowe pt. „Biało-czerwoni”

Grupy IV i V wzięły udział w zawodach sportowych organizowanych w małej hali Tauron Arena. Zawodnicy byli ubrani w biało-czerwone stroje i dzielnie walczyli w różnorodnych sportowych konkurencjach, przestrzegając zasady fair-play.

 

 

Zadania dodatkowe:

- udział w akcji charytatywnej Kredkobranie zorganizowanej przez Fundację Ignatianum oraz Stowarzyszenie Korzenie, działające przy Akademii Ignatianum w Krakowie. Celem akcji była pomoc najmłodszemu pokoleniu Polaków mieszkających na obszarze Kresów dawnej Rzeczypospolitej poprzez zbiórkę dla nich przyborów szkolnych i materiałów plastycznych. Wspomniane dary trafiły do szkół na Białorusi, Litwie i Ukrainie – głównie do polskich szkół oraz placówek, w których uczą się polskie dzieci. Kredkobranie, ze względu na obchody 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, odbywało się pod hasłem „100 uśmiechów na Stulecie”.

- świętowanie 100-lecia wyzwolenia Krakowa – pod koniec października we wszystkich grupach przedszkolnych realizowano zajęcia na temat naszego miasta. Dzieci miały okazję na poznanie legend, symboli, zabytków, ważnych miejsc i postaci związanych z Krakowem. Na podsumowanie przedszkolaki wykonały piękne prace plastyczne, które ozdobiły hol przedszkolny.

- udział w koncercie „Muzyka w kolorach biało-czerwonych” w Filharmonii Krakowskiej, podczas którego dzieci słuchały muzyki polskich kompozytorów, poznały ciekawostki na ich temat, a także oglądały pokaz tańców narodowych.

- spektakl muzyczny „Regle, moje regle” w wykonaniu artystów Bemol i Wiolinka, podczas którego dzieci poznały kulturę podhalańską, elementy stroju góralskiego, słowa z gwary góralskiej, piosenki i tańce, a także legendy związane z polskimi górami Tatrami, a wszystko przy akompaniamencie żywej muzyki. 

- udział gr.III w Europejskim Tygodniu Kodowania – poznajemy nasz region i naszą miejscowość, realizacja zadań programu „Uczymy Dzieci Programować” podczas których dzieci poznały ważne miejscowości województwa małopolskiego i miejsca warte zobaczenia. Utrwaliły też wiedzę o swoim mieście i jego zabytkach, kodując trasę wycieczki po Krakowie.

- akcja 100 obrazków na 100-lecie, w którą zaangażowały się wszystkie grupy przedszkolne. Dzieci stworzyły piękne prace plastyczne związane z Polską, które ozdobiły hol podczas Pokazu Mody Patriotycznej

- Jasełka „Wędrowała kolęda po Polsce” w wykonaniu grupy IV. Widzowie towarzyszyli aktorom w wędrówce po naszym kraju, oglądając tańce ludowe z różnych regionów Polski, słuchając tradycyjnych kolęd, piosenek świątecznych i pastorałek

- udział w akcji „Pocztówkowe Przedszkole – 100 pocztówek na 100-lecie” wymiana pocztówkowa z przedszkolami z całej Polski

Piękna Nasza Polska cała

Międzynarodowy Projekt Edukacyjny „Piękna nasza Polska cała” jest odpowiedzią na wyjątkowe święto Polaków – 100. rocznicę odzyskania niepodległości.


Strona projektu


Zobacz wszystkie wpisy
od Agnieszka Lisowska



Wyślij wiadomość
do Agnieszka Lisowska

Kartka z kalendarza


Wiemy jak cenny jest Twój czas, dlatego co miesiąc otrzymujesz od nas komplet gotowych materiałów, które pomogą Ci przygotowywać się do zajęć – szybko, łatwo i przyjemnie!

bliżej MAX nowość

Nieograniczony dostęp do scenariuszy, filmów oraz piosenek. Bliżej MAX łączy wszystkie nasze usługi w jeden wygodny i tani abonament! Subskrybując bliżej MAX, otrzymujesz także 10 pobrań, które możesz użyć do dowolnych pomocy dydaktycznych ze strony www.blizejprzedszkola.pl 


Komentarze

Wyślij wiadomość do Agnieszka Lisowska

Bądź jeszcze BLIŻEJ

Zapisując się na nasz newsletter otrzymasz na swoją skrzynkę mailową pomysły i inspiracje na zajęcia z przedszkolakami oraz informacje o nowych publikacjach, szkoleniach, a także… wyjątkowych promocjach!
Zapisz się!
16. edycja FORUM | Kraków | 25-26 kwietnia 2024 zapisz się