Akademia Edukacji posiada AKREDYTACJĘ Małopolskiego Kuratora Oświaty

Zobacz nas


  • Strony www dla przedszkoli Nasze strony to gotowe rozwiązanie. Dostajesz od nas wszystko co potrzebujesz do prowadzenia strony www przedszkola.

Społeczność

Miejsce na to, by zainspirować. Siebie i innych. Wieści z życia przedszkoli, konkursy, odpowiedzi na nurtujące Was pytania.

SPRAWOZDANIE Przedszkole nr 14 Mali Piastowie w Gnieźnie


Wpis dodał(a) Monika Linetty
ponad 6 lat temu, wyświetleń 1878


Wpis został sprawdzony przez moderatora

SPRAWOZDANIE Z PROJEKTU PIĘKNA NASZA POLSKA CAŁA

 

Przedszkole nr 14 „Mali Piastowie”

62 – 200 Gniezno, os. Jagiellońskie 33

mail:  p14dyrektor@gmail.com

Nauczyciele biorący udział w projekcie:

Monika Linetty

Lidia Dolata

Marta Glinkowska

 

 

W realizacji międzynarodowo projektu PIĘKNA NASZA POLSKA CAŁA w naszym przedszkolu główny udział wzięła grupa dzieci 6 – letnich KOWALE licząca 18 osób, jednakże w niektórych zadaniach (np. zorganizowanie kącika patriotycznego, śpiewanie hymnu narodowego, nauka hymnu narodowego) wzięły udział wszystkie grupy z naszego przedszkola, czyli 168 dzieci. Oto zadania, które zrealizowaliśmy:

 

ZORGANIZOWANIE KĄCIKA „PIĘKNA NASZA POLSKA CAŁA” – we wszystkich siedmiu grupach dzieci uczęszczających do naszego przedszkola powstał kącik patriotyczny.

 

NAPISZ KARTKĘ BOHATEROM – dzieci z grupy Kowale samodzielnie rysowały rysunki na kartkach dla Bohaterów Powstania, które następnie wraz z nauczycielami wysłały na najbliższej poczcie.

 

SZLAKIEM HISTORII – dzieci 6 – letnie wraz z nauczycielkami udały się na „historyczny” spacer po Gnieźnie poznając ważniejsze zabytki kultury regionalnej oraz historię naszego miasta i jednocześnie historię początków Państwa Polskiego.

 

ZAWODY SPORTOWE „BIAŁO – CZERWONI” – na początku października w naszej sali gimnastycznej zorganizowałyśmy zawody sportowe dla przedszkolaków, którym towarzyszyło wiele radości i emocji. Na zakończenie zawodów wszyscy uczestnicy otrzymali okolicznościowe medale.

 

HYMN POLSKI – MAZUREK DĄBROWSKIEGO – przygotowując się do głównych uroczystości związanych z 100 rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości         w miesiącu październiku wszystkie przedszkolaki uczyły się śpiewać hymn narodowy, który wspólnie odśpiewaliśmy podczas głównych uroczystości dnia 9 listopada włączając się w bicie rekordu dla Niepodległej.

 

NAUKA WIERSZA O TEMATYCE PATRIOTYCZNEJ – we wszystkich grupach naszego przedszkola przeprowadzono zajęcia edukacyjne podczas, których dzieci nauczyły się wiersza patriotycznego. Dwoje dzieci z naszego przedszkola wzięło udział                w konkursie recytatorskim i reprezentowało wiersze patriotyczne na deskach Miejskiego ośrodka Kultury w Gnieźnie.

 

DRZEWO PAMIĘCI – w drugiej połowie października udaliśmy się na wycieczkę do lasu Leśnictwo Jeziora, gdzie wspólnie z panem leśniczym Markiem posadziliśmy Drzewo Pamięci dla Polski Niepodległej.

 

KONKURS PLASTYCZNY DLA DZIEI Z RODZICAMI PT. MOJA MAŁA OJCZYZNA –         w październiku zorganizowałyśmy dla chętnych dzieci wraz z rodzicami w naszym przedszkolu wyżej wspomniany konkurs. Prace były wykonane w różnych technikach plastycznych, z których stworzyliśmy na holu naszego przedszkola wystawę. Następnie po zakończonych pracach komisji konkursowej pani Dyrektor wraz             z organizatorami konkursu wręczyła dzieciom okolicznościowe dyplomy oraz nagrody.

 

APEL LUB INSCENIZACJA Z OKAZJI 11 LISTOPADA – Dnia 9 listopada dzieci z grupy KOWALE zaprezentowały program artystyczny pt.: „100 LAT NIEPODLEGŁEJ POLSKI” z okazji Święta Niepodległości. W swoim występie dzieci przeniosły nas do wczesnych lat XX wieku ukazując zwyczajną polską rodzinę, która żyła w trudnych czasach – pod zaborami - i marzyła o wolnej Polsce, o tym by móc znowu mówić i śpiewać po polsku. W sposób obrazowy dzieci pokazały jak zaborcy podzielili się naszą Ojczyzną – trzy czarne orły zaatakowały białego orła, który symbolizował Polskę. Następnie dzieci w wierszach powiedziały, że wiara Polaków w odzyskanie wolności wciąż była żywa:   w wierszach, piosenkach, aż w końcu Polska nigdy się nie poddając odzyskała niepodległość. Na koniec wszyscy zebrani wspólnie odśpiewali Hymn Polski Mazurek Dąbrowskiego, a tym samym wzięli udział w biciu rekordu w śpiewaniu hymnu narodowego w placówkach oświatowych w całej Polsce. Tego dnia w naszym przedszkolu panowała uroczysta atmosfera, a dzieci swoim występem sprawiły, że nauczycielom i pozostałym pracownikom popłynęły łzy wzruszenia!!!

NAUKA PIOSENKI O TEMATYCE PATRIOTYCZNEJ – dzieci z grupy Kowale nauczyły się śpiewać polskiej pieśni wojskowej SZARA PIECHOTA, która powstała                   w środowisku Legionów Polskich podczas I wojny światowej. Dzieci bardzo chętnie śpiewały tę pieśń, nawet prosiły rodziców, by im w domu mogli jej słuchać i śpiewać. Z tą pieśnią wystąpiliśmy na konkursie piosenki patriotycznej w Miejskim Ośrodku Kultury w Gnieźnie – podczas, którego dzieci śpiewały przy akompaniamencie gry na flecie bocznym i akordeonie. Było pięknie i wzruszająco.

PRZEPROWADZENIE ZAJĘCIA OTWARTEGO DLA RODZICÓW – w listopadzie Kowale zaprosili rodziców do przedszkola na zajęcia otwarte o tematyce patriotycznej. Również rodzicom zaprezentowaliśmy nasz występ.

NA SKRZYDŁACH HISTORII – w prezentacji o naszej miejscowości – Gnieźnie – umieściłam zdjęcia wykonane przez siebie. Umieściłam moim zdaniem najważniejsze miejsca z naszego pięknego historycznego miasta, chociaż gdyby nie ograniczenie 15 slajdów zamieściłabym o wiele więcej zdjęć – zapraszam do obejrzenia prezentacji na grupie. Była to dla mnie również fajna przygoda przemierzać moje rodzinne miasto      i uwieczniać je w obiektywie. Dużo więcej frajdy z takich zdjęć niż oglądanie gotowych albumów!

 

WEDŁUG PRZEPISU BABCI LUB DZIADKA – pod koniec listopada dzieci z grupy Kowale wraz z nauczycielkami piekły SZNEKĘ Z GLANCEM. Szneka z glancem             i kruszonką czyli drożdżówka zawinięta w ślimaka z pomadą cukrową i kruszonką. To regionalna potrawa z regionu Gniezna i Wielkopolski. Dzieci z grupy III Kowale zamienili się w pipoli czyli piekarzy i według przepisu i kulinarnego prowadzenia szefowej kuchni p. Renaty piekły sznekę z glancem. W zmaganiach piekarskich  pomagały nieocenione pomoce kuchenne p. Julita i p. Wiesława. Dzieci następnie      w sali dekorowały szneki przygotowanym przez kucharki glancem i z apetytem je zajadały. Oczywiście przygotowały również drożdżówki dla swoich rodziców do domu.

 

DZIEŃ MODY PATRIOTYCZNEJ – z początkiem grudnia dzieciaki z naszej grupy          z wielką frajdą wzięły udział  modzie patriotycznej. To zadanie sprawiło, że nawet ci nieśmiali wczuli się  rolę modelki, modela i chętnie w rytm muzyki maszerowali na wybiegu, by zaprezentować swój strój.

 

ZABAWA LUDOWA – nasze przedszkolaki znają kilka zabaw ludowych. Bardzo chętnie bawią się w „Ojciec Wirgiuliusz”, każdy wtedy ma swoje 5 minut, a przy tym kreatywności też nie brakuje.

 

PIĘKNA NASA POLSKA CAŁA – to jest zadanie, które można nazwać zadaniem najłatwiejszym. Wykonaliśmy je na końcu jako uwieńczenie całego dotychczasowego wysiłku, który przynosił nam wiele satysfakcji.

 

PODSUMOWANIE

Spośród 20 zadań wykonaliśmy 16 i jesteśmy z tego bardzo dumni. Realizując ten projekt wraz z koleżankami zauważyłyśmy, że dzieci są otwarte i chętnie słuchają wszelkich treści związanych z Polską. Bardzo je lubią bo są prawdziwe, a nie wymyślone jak bajki i baśnie. Dzieci z naszej grupy zaskoczyły swoich rodziców tym, że potrafią zaśpiewać cały hymn narodowy, czym niestety nie każdy DOROSŁY Polak może się pochwalić. Ten projekt to był strzał w dziesiątkę!!! We współczesnym świecie gdzie prawie nie ma granic i można rzec, że jest się obywatelem świata uczenie patriotyzmu i przywiązania do własnej Ojczyzny uważam za bezcenne!!!       W myśl powiedzenia „czym skorupka nasiąknie za młodu, tym w przyszłości odezwie się echem”-  na owoce tego projektu przyjdzie jeszcze poczekać, ale koniecznym jest kontynuować ten pomysł i uczyć miłości i szacunku do Ojczyzny kolejne i kolejne pokolenia Polaków. Z całego serca gratuluję pomysłu i moje wyrazy uznania dla wszystkich, którzy ten projekt „obsługiwali”. W moim odczuciu najwięcej satysfakcji w realizacji tego projektu naszym przedszkolakom przyniósł Apel z okazji 11 listopada oraz śpiew pieśni Szara Piechota.

Załącznik nr 1

 

SCENARIUSZ UROCZYSTOŚĆI

100 LAT NIEPODLEGŁEJ POLSKI

Przedszkole nr 14 „Mali Piastowie” w Gnieźnie

Grupa Kowale

09.11.2018r.

 

Scenografia wiejskiego domu: piec węglowy w kuchni, okno, stół, metalowe wiadro, wanna metalowa, tara do prania, stare krzesło, ryczka itp.

 

Powitanie przez nauczyciela.

 

BARTEK

 

Dawno temu trzy mocarstwa

Nasz kraj siłą podzieliły

Polskę z mapy wymazały

Polski naród zniewoliły

 

Lecz Polacy, choć gnębieni,

O ojczyźnie pamiętali.

Dzięki męstwu i odwadze

Wolność dla niej odzyskali.

 

Zapłacili za nią życiem,

Wiec z szacunku dla przeszłości

W listopadzie obchodzimy

Polski Dzień Niepodległości.

 

Posłuchajcie sami jak to było z zaborcami.

 

MUZYKA: Pisk białego orła - nr 1

 

DZIADEK - JAN

 

Pisk białego orła                       (patrząc w okno)

(zamyśla się na chwilę)

Oj gdybym był młodszy (patrząc na publiczność)

Walczyłbym do upadłego           (zaciskając pięść)

Za Polskę!!! Za Polskę!!!

 

MUZYKA: Pisk białego orła - nr 2

 

WNUK - KUBA

 

Dziadku! Słyszysz? Znowu.

 

 

DZIADEK - JAN

 

Słyszę. (smutny)

CÓRKA – MARTYNA       (do mamy)

 

Mamo dlaczego polskie bajki, wiersze, piosenki są zabronione. Dlaczego po polsku możemy mówić tylko w domu i w tajemnicy.

 

MAMA - OLA

 

Dlatego córko, że Polski nie ma na mapie świata. Złe kraje zabrały nam naszą Polskę.

 

WNUCZKA – MARTYNA (do babci)

 

Babciu, a Ty jak byłaś mała mogłaś śpiewać polskie piosenki bez strachu, że usłyszy je żołnierz.

 

BABCIA - ZUZA

 

Niestety nie moja wnuczko.

 

MUZYKA: piosenka „Sto dwadzieścia trzy” – nr 3

 

STO DWADZIEŚCIA TRZY

 

  1. Nasz ojciec poszedł na wojnę

Gdy Polski zbudził go głos

Miał w rękach życia pochodnie

Wolności zorze – nasz los

 

  1. Nasz ojciec poszedł na wojnę

Biało-czerwoną od kul

A nam zostawił nadzieję

Smutek, tęsknotę i ból

 

Refren:

Sto dwadzieścia trzy

Tyle lat

W niewoli

Sto dwadzieścia trzy

Tyle lat

To boli!

 

3. Gdy chłopcy poszli do boju

A z nimi ruszył nasz brat

Została tylko modlitwa

Cierpienie i lęk oświat

 

4. Mężczyźni poszli na wojnę

Honoru bronić i czci

Bo wolna Polska - ojczyzna

Po nocach wciąż im się śni

 

 

DZIADEK - JAN

Dzieci, nadszedł czas, aby wam przekazać tę wiedzę tajemną, którą skrywamy przed zaborcami.

 

 

BABCIA - ZUZA

Historię tę przekazujemy z pokolenia, na pokolenie, czekając, aż Polska odzyska wolność. Słuchajcie:

 

MUZYKA: ilustracja muzyczna nr 4

 

Legenda o Białym Orle

NARRATOR

  • Biały Orzeł – potężny i sławny – szybował wysoko po polskim, wolnym niebie. Im bliżej słońca fruwał, tym jego cień stawał się większy, a w cieniu Białego Orła czuliśmy się bezpiecznie.
  • Aż w końcu, ze wschodu nadciągnęła stokroć większa od niego, ciemna, przypominająca chmurę, drapieżna siła, której imię brzmi – Rosja. Biały Orzeł obniżył lot. Gdy niebawem na niebie pojawiły się dwa kolejne, przypominające burzowe obłoki, potwory: Austro-Węgry i Prusy. (…) Biały Orzeł, widząc zagrożenie, rozpostarł potężne białe skrzydła, załopotał nimi i wzbudził wiatr ułański. Lecz wiatr – tym razem – był zbyt słaby, by spłoszyć agresywne, drapieżne siły. Chmury na niebie kotłowały się, zionęły ogniem – piorunami. Grzmiały, huczały i wyły. Ludzi ogarnęła trwoga. Wrogie chmury przerodziły się wreszcie w trzy czarne orły – potwory wiszące nad Polską. Wszyscy zrozumieli, że ich połączone moce są zbyt potężne, że orzeł nie obroni nas przed nimi.

 

NARRATOR

W niesprawiedliwym boju Biały Orzeł tracił pióra, które wiatr roznosił po całym kraju. Aż w końcu, mimo że walczył do upadłego, raniony szponami czarnych orłów zionących ogniem nienawiści i pychy stracił resztkę sił i opadł na ziemię. Jego cień znikł zupełnie, a Polska stała się łatwym łupem dla zaborczych orłów.

  • Trzy czarne orły uwięziły Białego Orła, skrępowały mu skrzydła i szpony,          a naszą Ojczyznę rozszarpały na trzy części i podzieliły między siebie.

Trzy czarne ORŁY rzucają się na BIAŁEGO ORŁA, zrywają z niego flagę i rozszarpują ją na trzy części. Schodząc ze sceny ciągną (jeśli to możliwe) za sobą BIAŁEGO ORŁA skrępowanego sznurami, szarfami lub kajdanami. On piszczy.

 

Chwila ciszy

 

WNUK - KUBA

Dziadku, jeżeli biały orzeł nie ma piór, to jak będzie latał?

 

DZIADEK - JAN

Mówi się, że znowu obrósł w pióra, ale nadal piszczy uwięziony. Dlatego Polacy,       w tym wasz ojciec i brat, walczą poszukując białego orła.

 

MUZYKA: piosenka „Biały orzeł” nr 5

BIAŁY ORZEŁ

 

  1. Biały orzeł

wzbić się nie może

Biały orzeł

nie może się wzbić

Ach jak smutny jest jego los

Tylko piszczy, lecz jego głos

Nie pozwala nam

Tracić nadziei

 

  1. Biały orzeł

Wzbić się nie może

Biały Orzeł

Nie może się wzbić

Ogarnęła nas ciemna noc

lecz czujemy że jego moc

Jak bywało już

Zerwie kajdany

 

  1. Biały orzeł

Wzbić się nie może

Biały orzeł nie może się wzbić

On w niewoli piszczy nie raz

I tęsknotą wraca, by w nas

Zbudzić duszę

Biało-czerwoną

 

BABCIA - ZUZA

 

Odkąd zaatakowały nas trzy obce państwa minęło 123 lata.

 

WNUCZKA - PATRYCJA

 

To dużooo……, a jednak Polacy nie stracili wiary w odzyskanie niepodległości.

 

WNUCZKA - MARTYNA

 

To nie do uwierzenia, że babcia i dziadek nigdy nie żyli w wolnej Polsce.

 

WNUK - PIOTR

 

Jak to możliwe, że jeszcze żyje w Was pamięć o naszej Ojczyźnie. To nie do uwierzenia.

 

DZIADEK – JAN

To dzięki piórom białego orła. One wpadły w ręce poetów, pisały wiersze i pieśni patriotyczne, które przypominały o Polsce. Dodawały im odwagi.

 

MAMA - OLA

 

Polski nie ma na mapie świata, ale zawsze jest w naszych sercach.

 

DZIADEK - JAN

 

Mam przeczucie, że niedługo to się zmieni.

WNUKI RAZEM:

 

Dziadku co masz w tej skrzynce?

 

DZIADEK

 

Oto białe orle pióro.

 

WNUKI RAZEM

 

Pióro białego orła?        (oglądają z zachwytem i szacunkiem)

 

 

WNUK - PIOTR

 

Serce mi mocniej zabiło.

 

 

POZOSTAŁE WNUKI

 

Nam też.                      (dzieci oddają dziadkowi pióro)

 

 

DZIADEK                      (trzymając pióro, patrzy w niebo i mówi)

 

Boże! Przywróć nam Polskę!

 

WSZYSCY:

 

Boże! Przywróć nam Polskę!

 

MUZYKA: pisk orła – nr 6

 

MAMA - OLA

 

Słyszę łopot skrzydeł!

 

BABCIA - ZUZA

 

Zdaje Ci się.

DZIADEK - JAN

 

Ludzie! Orzeł zrywa się do lotu!

Polska zmartwychwstaje!

 

MUZYKA: Polska zmartwychwstaje – nr 7

 

  1. Wzbiera wiatr

Niebo grzmi

Polska zmartwychwstaje dziś

Blednie noc

Wreszcie świt

Polska wolnym krajem jest

 

  1. Znowu brzmi

Orła pisk

Polska zmartwychwstaje dziś

Wroga cień

Wreszcie znikł

Polska wolnym krajem jest

 

Refren:

Polska, Polska

Niepodległym krajem

Polska, Polska

Ona zmartwychwstaje (2x)

 

  1. Flaga lśni

Serce drży

Orzeł już w koronie jest

Wreszcie nam

W duszy gra

Ogień w oczach płonie. Ach!

Refren:

Polska, Polska… 

 

Zakończenie:

Polska, Polska

Wolność odzyskała

Polska, Polska

Ona zmartwychwstała

 

 

OKTAWIAN

 

Wywalczona

Okupiona krwią

Bliska mojemu sercu

Zadana mi na zawsze

Umiłowana

Piękna, szlachetna

Polska!

Polska!

 

FILIP PODLEWSKI

 

Siadł na tarczy Biały Orzeł,

głowę zwrócił w prawą stronę,

z dumą skrzydła rozprostował

i złocistą wdział koronę.

Lśni czerwienią gładka tarcza,

Orzeł nigdzie nie odfruwa.

Odkąd został Polski godłem,

nad ojczyzną wiernie czuwa.

 

MUZYKA: Szybuj orle – nr 9                   (podczas tej piosenki ściągnąć część dekoracji, czarne chmury)

 

SZYBUJ ORLE

 

Śpiew:

Biały orle szybuj

Po błękitnym niebie

Chroń ojczyznę naszą

Polska wzywa ciebie

 

Recytacja:

Polska, mój dom – rodzina

Biało-czerwona kraina

W ogniu cierpienia hartowana Kochana!

Ziemia moja kochana!

Śpiew:

Biały orle szybuj

Po błękitnym niebie

Chroń ojczyznę naszą

Polska wzywa ciebie

 

Polska, mój kraj – ojczyzna

Zraniona ziemia – cała w bliznach

Usiana mogiłami, krwią przesiąknięta

Dla mnie zawsze święta!

 

Śpiew:

Biały orle szybuj … .

 

JULIA

 

Biało- czerwona Polska

Wstaje z kolan!

Biało-czerwona Polska

Niezwyciężona!

 

 

LILIANA

 

Polsko

Mówię o tobie z dumą

Myślę o tobie z troską

Jesteś  drogim skarbem

Moją kochaną Polską

 

 

IGOR

 

Polsko

Mówię o tobie dobrze

Śpiewam o tobie głośno

Myślę zawsze pięknie

Moja najdroższa Polsko

 

 

ANTEK

 

  •  

Mówię o tobie czule

Prawdę o tobie głoszę

W sercu moim zawsze

Cząstkę ojczyzny noszę

 

 

WIKTOR

 

Polsko

Myślę o tobie ciepło

W ciszy się modlę z troską

Jesteś moim domem

Zawsze mi bliską Polską

 

FILIP KASPER

 

Przyszła wojna, wraz z nią wolność.

Gdy umilkły wrogie działa,

Polska dumna, niepodległa

Znów na mapach zaistniała.

 

Choć niewoli długie lata

Zostawiły w sercach bliznę,

Polak wreszcie mógł powiedzieć:

Mam swój dom i swą ojczyznę.

 

Dzieci znów spokojnie spały,

W polskich szkołach się uczyły,

Obchodziły polskie święta

I po polsku się modliły.

 

PIOTR

 

Wiele jest pieśni, wiele piosenek,

Wśród nich ta jedna, ta najwazniejsza:

To nasz mazurek – hymn narodowy,

Pieśń nam tak bliska, bo najpiękniejsza.

 

Kiedy ją słyszę, na baczność staję,

Obce mi wtedy smutki i troski.

Plecy prostuję, głowę unoszę

I z dumą śpiewam: marsz, marsz Dąbrowski.

 

 

KONFERANSJER:

Proszę wszystkich o powstanie i odśpiewanie hymnu narodowego.

 

Na koniec hymn narodowy - a`capella .

 

1.
Jeszcze Polska nie zginęła,
Kiedy my żyjemy.
Co nam obca przemoc wzięła,
Szablą odbierzemy.

Ref.
Marsz, marsz, Dąbrowski,
Z ziemi włoskiej do Polski,
Za twoim przewodem
Złączym się z narodem. x2

2.
Przejdziem Wisłę, przejdziem Wartę,
Będziem Polakami,
Dał nam przykład Bonaparte,
Jak zwyciężać mamy.

Ref.
Marsz, marsz, Dąbrowski...

3.
Jak Czarniecki do Poznania
Po szwedzkim zaborze,
Dla ojczyzny ratowania
Wrócim się przez morze.

Ref.
Marsz, marsz, Dąbrowski...

4.
Już tam ojciec do swej Basi
Mówi zapłakany:
"Słuchaj jeno, pono nasi
Biją w tarabany."

Ref.
Marsz, marsz, Dąbrowski...

 

 

 

KONFERANSJER

 

Proszę o gromkie brawa dla dzieci z grupy KOWALE.

 

 

Przemowa pani dyrektor.

 

 

Literatura:

 

Anna Paszkiewicz, Wiersz patriotyczne

Adam Szafraniec, Pisk Białego Orła

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Załącznik nr 2

 

SZEKA Z GLANCEM

 

Ciasto:

½ kg mąki

1 szt. margaryny Kasia

1 jajko

1 żółtko

½ szklanki jogurtu naturalnego

5 dag drożdży

½ łyżeczki soli

3 łyżeczki cukru

 

Kruszonka:

2 szklanki mąki

11/2 szklanki cukru

½ kostki masła

2 żółtka

1 cukier waniliowy

 

Pomada cukrowa:

1/2kg cukru pudru

2 łyżki gorącej wody

sok z ½ cytryny.

 

Dzieci i panie życzą SMACZNEGO!!!!

 

 

 

SPRAWOZDANIE Z PROJEKTU PIĘKNA NASZA POLSKA CAŁA

 

Przedszkole nr 14 „Mali Piastowie”

62 – 200 Gniezno, os. Jagiellońskie 33

mail:  p14dyrektor@gmail.com

Nauczyciele biorący udział w projekcie:

Monika Linetty

Lidia Dolata

Marta Glinkowska

 

 

W realizacji międzynarodowo projektu PIĘKNA NASZA POLSKA CAŁA w naszym przedszkolu główny udział wzięła grupa dzieci 6 – letnich KOWALE licząca 18 osób, jednakże w niektórych zadaniach (np. zorganizowanie kącika patriotycznego, śpiewanie hymnu narodowego, nauka hymnu narodowego) wzięły udział wszystkie grupy z naszego przedszkola, czyli 168 dzieci. Oto zadania, które zrealizowaliśmy:

 

ZORGANIZOWANIE KĄCIKA „PIĘKNA NASZA POLSKA CAŁA” – we wszystkich siedmiu grupach dzieci uczęszczających do naszego przedszkola powstał kącik patriotyczny.

 

NAPISZ KARTKĘ BOHATEROM – dzieci z grupy Kowale samodzielnie rysowały rysunki na kartkach dla Bohaterów Powstania, które następnie wraz z nauczycielami wysłały na najbliższej poczcie.

 

SZLAKIEM HISTORII – dzieci 6 – letnie wraz z nauczycielkami udały się na „historyczny” spacer po Gnieźnie poznając ważniejsze zabytki kultury regionalnej oraz historię naszego miasta i jednocześnie historię początków Państwa Polskiego.

 

ZAWODY SPORTOWE „BIAŁO – CZERWONI” – na początku października w naszej sali gimnastycznej zorganizowałyśmy zawody sportowe dla przedszkolaków, którym towarzyszyło wiele radości i emocji. Na zakończenie zawodów wszyscy uczestnicy otrzymali okolicznościowe medale.

 

HYMN POLSKI – MAZUREK DĄBROWSKIEGO – przygotowując się do głównych uroczystości związanych z 100 rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości         w miesiącu październiku wszystkie przedszkolaki uczyły się śpiewać hymn narodowy, który wspólnie odśpiewaliśmy podczas głównych uroczystości dnia 9 listopada włączając się w bicie rekordu dla Niepodległej.

 

NAUKA WIERSZA O TEMATYCE PATRIOTYCZNEJ – we wszystkich grupach naszego przedszkola przeprowadzono zajęcia edukacyjne podczas, których dzieci nauczyły się wiersza patriotycznego. Dwoje dzieci z naszego przedszkola wzięło udział                w konkursie recytatorskim i reprezentowało wiersze patriotyczne na deskach Miejskiego ośrodka Kultury w Gnieźnie.

 

DRZEWO PAMIĘCI – w drugiej połowie października udaliśmy się na wycieczkę do lasu Leśnictwo Jeziora, gdzie wspólnie z panem leśniczym Markiem posadziliśmy Drzewo Pamięci dla Polski Niepodległej.

 

KONKURS PLASTYCZNY DLA DZIEI Z RODZICAMI PT. MOJA MAŁA OJCZYZNA –         w październiku zorganizowałyśmy dla chętnych dzieci wraz z rodzicami w naszym przedszkolu wyżej wspomniany konkurs. Prace były wykonane w różnych technikach plastycznych, z których stworzyliśmy na holu naszego przedszkola wystawę. Następnie po zakończonych pracach komisji konkursowej pani Dyrektor wraz             z organizatorami konkursu wręczyła dzieciom okolicznościowe dyplomy oraz nagrody.

 

APEL LUB INSCENIZACJA Z OKAZJI 11 LISTOPADA – Dnia 9 listopada dzieci z grupy KOWALE zaprezentowały program artystyczny pt.: „100 LAT NIEPODLEGŁEJ POLSKI” z okazji Święta Niepodległości. W swoim występie dzieci przeniosły nas do wczesnych lat XX wieku ukazując zwyczajną polską rodzinę, która żyła w trudnych czasach – pod zaborami - i marzyła o wolnej Polsce, o tym by móc znowu mówić i śpiewać po polsku. W sposób obrazowy dzieci pokazały jak zaborcy podzielili się naszą Ojczyzną – trzy czarne orły zaatakowały białego orła, który symbolizował Polskę. Następnie dzieci w wierszach powiedziały, że wiara Polaków w odzyskanie wolności wciąż była żywa:   w wierszach, piosenkach, aż w końcu Polska nigdy się nie poddając odzyskała niepodległość. Na koniec wszyscy zebrani wspólnie odśpiewali Hymn Polski Mazurek Dąbrowskiego, a tym samym wzięli udział w biciu rekordu w śpiewaniu hymnu narodowego w placówkach oświatowych w całej Polsce. Tego dnia w naszym przedszkolu panowała uroczysta atmosfera, a dzieci swoim występem sprawiły, że nauczycielom i pozostałym pracownikom popłynęły łzy wzruszenia!!!

NAUKA PIOSENKI O TEMATYCE PATRIOTYCZNEJ – dzieci z grupy Kowale nauczyły się śpiewać polskiej pieśni wojskowej SZARA PIECHOTA, która powstała                   w środowisku Legionów Polskich podczas I wojny światowej. Dzieci bardzo chętnie śpiewały tę pieśń, nawet prosiły rodziców, by im w domu mogli jej słuchać i śpiewać. Z tą pieśnią wystąpiliśmy na konkursie piosenki patriotycznej w Miejskim Ośrodku Kultury w Gnieźnie – podczas, którego dzieci śpiewały przy akompaniamencie gry na flecie bocznym i akordeonie. Było pięknie i wzruszająco.

PRZEPROWADZENIE ZAJĘCIA OTWARTEGO DLA RODZICÓW – w listopadzie Kowale zaprosili rodziców do przedszkola na zajęcia otwarte o tematyce patriotycznej. Również rodzicom zaprezentowaliśmy nasz występ.

NA SKRZYDŁACH HISTORII – w prezentacji o naszej miejscowości – Gnieźnie – umieściłam zdjęcia wykonane przez siebie. Umieściłam moim zdaniem najważniejsze miejsca z naszego pięknego historycznego miasta, chociaż gdyby nie ograniczenie 15 slajdów zamieściłabym o wiele więcej zdjęć – zapraszam do obejrzenia prezentacji na grupie. Była to dla mnie również fajna przygoda przemierzać moje rodzinne miasto      i uwieczniać je w obiektywie. Dużo więcej frajdy z takich zdjęć niż oglądanie gotowych albumów!

 

WEDŁUG PRZEPISU BABCI LUB DZIADKA – pod koniec listopada dzieci z grupy Kowale wraz z nauczycielkami piekły SZNEKĘ Z GLANCEM. Szneka z glancem             i kruszonką czyli drożdżówka zawinięta w ślimaka z pomadą cukrową i kruszonką. To regionalna potrawa z regionu Gniezna i Wielkopolski. Dzieci z grupy III Kowale zamienili się w pipoli czyli piekarzy i według przepisu i kulinarnego prowadzenia szefowej kuchni p. Renaty piekły sznekę z glancem. W zmaganiach piekarskich  pomagały nieocenione pomoce kuchenne p. Julita i p. Wiesława. Dzieci następnie      w sali dekorowały szneki przygotowanym przez kucharki glancem i z apetytem je zajadały. Oczywiście przygotowały również drożdżówki dla swoich rodziców do domu.

 

DZIEŃ MODY PATRIOTYCZNEJ – z początkiem grudnia dzieciaki z naszej grupy          z wielką frajdą wzięły udział  modzie patriotycznej. To zadanie sprawiło, że nawet ci nieśmiali wczuli się  rolę modelki, modela i chętnie w rytm muzyki maszerowali na wybiegu, by zaprezentować swój strój.

 

ZABAWA LUDOWA – nasze przedszkolaki znają kilka zabaw ludowych. Bardzo chętnie bawią się w „Ojciec Wirgiuliusz”, każdy wtedy ma swoje 5 minut, a przy tym kreatywności też nie brakuje.

 

PIĘKNA NASA POLSKA CAŁA – to jest zadanie, które można nazwać zadaniem najłatwiejszym. Wykonaliśmy je na końcu jako uwieńczenie całego dotychczasowego wysiłku, który przynosił nam wiele satysfakcji.

 

PODSUMOWANIE

Spośród 20 zadań wykonaliśmy 16 i jesteśmy z tego bardzo dumni. Realizując ten projekt wraz z koleżankami zauważyłyśmy, że dzieci są otwarte i chętnie słuchają wszelkich treści związanych z Polską. Bardzo je lubią bo są prawdziwe, a nie wymyślone jak bajki i baśnie. Dzieci z naszej grupy zaskoczyły swoich rodziców tym, że potrafią zaśpiewać cały hymn narodowy, czym niestety nie każdy DOROSŁY Polak może się pochwalić. Ten projekt to był strzał w dziesiątkę!!! We współczesnym świecie gdzie prawie nie ma granic i można rzec, że jest się obywatelem świata uczenie patriotyzmu i przywiązania do własnej Ojczyzny uważam za bezcenne!!!       W myśl powiedzenia „czym skorupka nasiąknie za młodu, tym w przyszłości odezwie się echem”-  na owoce tego projektu przyjdzie jeszcze poczekać, ale koniecznym jest kontynuować ten pomysł i uczyć miłości i szacunku do Ojczyzny kolejne i kolejne pokolenia Polaków. Z całego serca gratuluję pomysłu i moje wyrazy uznania dla wszystkich, którzy ten projekt „obsługiwali”. W moim odczuciu najwięcej satysfakcji w realizacji tego projektu naszym przedszkolakom przyniósł Apel z okazji 11 listopada oraz śpiew pieśni Szara Piechota.

Załącznik nr 1

 

SCENARIUSZ UROCZYSTOŚĆI

100 LAT NIEPODLEGŁEJ POLSKI

Przedszkole nr 14 „Mali Piastowie” w Gnieźnie

Grupa Kowale

09.11.2018r.

 

Scenografia wiejskiego domu: piec węglowy w kuchni, okno, stół, metalowe wiadro, wanna metalowa, tara do prania, stare krzesło, ryczka itp.

 

Powitanie przez nauczyciela.

 

BARTEK

 

Dawno temu trzy mocarstwa

Nasz kraj siłą podzieliły

Polskę z mapy wymazały

Polski naród zniewoliły

 

Lecz Polacy, choć gnębieni,

O ojczyźnie pamiętali.

Dzięki męstwu i odwadze

Wolność dla niej odzyskali.

 

Zapłacili za nią życiem,

Wiec z szacunku dla przeszłości

W listopadzie obchodzimy

Polski Dzień Niepodległości.

 

Posłuchajcie sami jak to było z zaborcami.

 

MUZYKA: Pisk białego orła - nr 1

 

DZIADEK - JAN

 

Pisk białego orła                       (patrząc w okno)

(zamyśla się na chwilę)

Oj gdybym był młodszy (patrząc na publiczność)

Walczyłbym do upadłego           (zaciskając pięść)

Za Polskę!!! Za Polskę!!!

 

MUZYKA: Pisk białego orła - nr 2

 

WNUK - KUBA

 

Dziadku! Słyszysz? Znowu.

 

 

DZIADEK - JAN

 

Słyszę. (smutny)

CÓRKA – MARTYNA       (do mamy)

 

Mamo dlaczego polskie bajki, wiersze, piosenki są zabronione. Dlaczego po polsku możemy mówić tylko w domu i w tajemnicy.

 

MAMA - OLA

 

Dlatego córko, że Polski nie ma na mapie świata. Złe kraje zabrały nam naszą Polskę.

 

WNUCZKA – MARTYNA (do babci)

 

Babciu, a Ty jak byłaś mała mogłaś śpiewać polskie piosenki bez strachu, że usłyszy je żołnierz.

 

BABCIA - ZUZA

 

Niestety nie moja wnuczko.

 

MUZYKA: piosenka „Sto dwadzieścia trzy” – nr 3

 

STO DWADZIEŚCIA TRZY

 

  1. Nasz ojciec poszedł na wojnę

Gdy Polski zbudził go głos

Miał w rękach życia pochodnie

Wolności zorze – nasz los

 

  1. Nasz ojciec poszedł na wojnę

Biało-czerwoną od kul

A nam zostawił nadzieję

Smutek, tęsknotę i ból

 

Refren:

Sto dwadzieścia trzy

Tyle lat

W niewoli

Sto dwadzieścia trzy

Tyle lat

To boli!

 

3. Gdy chłopcy poszli do boju

A z nimi ruszył nasz brat

Została tylko modlitwa

Cierpienie i lęk oświat

 

4. Mężczyźni poszli na wojnę

Honoru bronić i czci

Bo wolna Polska - ojczyzna

Po nocach wciąż im się śni

 

 

DZIADEK - JAN

Dzieci, nadszedł czas, aby wam przekazać tę wiedzę tajemną, którą skrywamy przed zaborcami.

 

 

BABCIA - ZUZA

Historię tę przekazujemy z pokolenia, na pokolenie, czekając, aż Polska odzyska wolność. Słuchajcie:

 

MUZYKA: ilustracja muzyczna nr 4

 

Legenda o Białym Orle

NARRATOR

  • Biały Orzeł – potężny i sławny – szybował wysoko po polskim, wolnym niebie. Im bliżej słońca fruwał, tym jego cień stawał się większy, a w cieniu Białego Orła czuliśmy się bezpiecznie.
  • Aż w końcu, ze wschodu nadciągnęła stokroć większa od niego, ciemna, przypominająca chmurę, drapieżna siła, której imię brzmi – Rosja. Biały Orzeł obniżył lot. Gdy niebawem na niebie pojawiły się dwa kolejne, przypominające burzowe obłoki, potwory: Austro-Węgry i Prusy. (…) Biały Orzeł, widząc zagrożenie, rozpostarł potężne białe skrzydła, załopotał nimi i wzbudził wiatr ułański. Lecz wiatr – tym razem – był zbyt słaby, by spłoszyć agresywne, drapieżne siły. Chmury na niebie kotłowały się, zionęły ogniem – piorunami. Grzmiały, huczały i wyły. Ludzi ogarnęła trwoga. Wrogie chmury przerodziły się wreszcie w trzy czarne orły – potwory wiszące nad Polską. Wszyscy zrozumieli, że ich połączone moce są zbyt potężne, że orzeł nie obroni nas przed nimi.

 

NARRATOR

W niesprawiedliwym boju Biały Orzeł tracił pióra, które wiatr roznosił po całym kraju. Aż w końcu, mimo że walczył do upadłego, raniony szponami czarnych orłów zionących ogniem nienawiści i pychy stracił resztkę sił i opadł na ziemię. Jego cień znikł zupełnie, a Polska stała się łatwym łupem dla zaborczych orłów.

  • Trzy czarne orły uwięziły Białego Orła, skrępowały mu skrzydła i szpony,          a naszą Ojczyznę rozszarpały na trzy części i podzieliły między siebie.

Trzy czarne ORŁY rzucają się na BIAŁEGO ORŁA, zrywają z niego flagę i rozszarpują ją na trzy części. Schodząc ze sceny ciągną (jeśli to możliwe) za sobą BIAŁEGO ORŁA skrępowanego sznurami, szarfami lub kajdanami. On piszczy.

 

Chwila ciszy

 

WNUK - KUBA

Dziadku, jeżeli biały orzeł nie ma piór, to jak będzie latał?

 

DZIADEK - JAN

Mówi się, że znowu obrósł w pióra, ale nadal piszczy uwięziony. Dlatego Polacy,       w tym wasz ojciec i brat, walczą poszukując białego orła.

 

MUZYKA: piosenka „Biały orzeł” nr 5

BIAŁY ORZEŁ

 

  1. Biały orzeł

wzbić się nie może

Biały orzeł

nie może się wzbić

Ach jak smutny jest jego los

Tylko piszczy, lecz jego głos

Nie pozwala nam

Tracić nadziei

 

  1. Biały orzeł

Wzbić się nie może

Biały Orzeł

Nie może się wzbić

Ogarnęła nas ciemna noc

lecz czujemy że jego moc

Jak bywało już

Zerwie kajdany

 

  1. Biały orzeł

Wzbić się nie może

Biały orzeł nie może się wzbić

On w niewoli piszczy nie raz

I tęsknotą wraca, by w nas

Zbudzić duszę

Biało-czerwoną

 

BABCIA - ZUZA

 

Odkąd zaatakowały nas trzy obce państwa minęło 123 lata.

 

WNUCZKA - PATRYCJA

 

To dużooo……, a jednak Polacy nie stracili wiary w odzyskanie niepodległości.

 

WNUCZKA - MARTYNA

 

To nie do uwierzenia, że babcia i dziadek nigdy nie żyli w wolnej Polsce.

 

WNUK - PIOTR

 

Jak to możliwe, że jeszcze żyje w Was pamięć o naszej Ojczyźnie. To nie do uwierzenia.

 

DZIADEK – JAN

To dzięki piórom białego orła. One wpadły w ręce poetów, pisały wiersze i pieśni patriotyczne, które przypominały o Polsce. Dodawały im odwagi.

 

MAMA - OLA

 

Polski nie ma na mapie świata, ale zawsze jest w naszych sercach.

 

DZIADEK - JAN

 

Mam przeczucie, że niedługo to się zmieni.

WNUKI RAZEM:

 

Dziadku co masz w tej skrzynce?

 

DZIADEK

 

Oto białe orle pióro.

 

WNUKI RAZEM

 

Pióro białego orła?        (oglądają z zachwytem i szacunkiem)

 

 

WNUK - PIOTR

 

Serce mi mocniej zabiło.

 

 

POZOSTAŁE WNUKI

 

Nam też.                      (dzieci oddają dziadkowi pióro)

 

 

DZIADEK                      (trzymając pióro, patrzy w niebo i mówi)

 

Boże! Przywróć nam Polskę!

 

WSZYSCY:

 

Boże! Przywróć nam Polskę!

 

MUZYKA: pisk orła – nr 6

 

MAMA - OLA

 

Słyszę łopot skrzydeł!

 

BABCIA - ZUZA

 

Zdaje Ci się.

DZIADEK - JAN

 

Ludzie! Orzeł zrywa się do lotu!

Polska zmartwychwstaje!

 

MUZYKA: Polska zmartwychwstaje – nr 7

 

  1. Wzbiera wiatr

Niebo grzmi

Polska zmartwychwstaje dziś

Blednie noc

Wreszcie świt

Polska wolnym krajem jest

 

  1. Znowu brzmi

Orła pisk

Polska zmartwychwstaje dziś

Wroga cień

Wreszcie znikł

Polska wolnym krajem jest

 

Refren:

Polska, Polska

Niepodległym krajem

Polska, Polska

Ona zmartwychwstaje (2x)

 

  1. Flaga lśni

Serce drży

Orzeł już w koronie jest

Wreszcie nam

W duszy gra

Ogień w oczach płonie. Ach!

Refren:

Polska, Polska… 

 

Zakończenie:

Polska, Polska

Wolność odzyskała

Polska, Polska

Ona zmartwychwstała

 

 

OKTAWIAN

 

Wywalczona

Okupiona krwią

Bliska mojemu sercu

Zadana mi na zawsze

Umiłowana

Piękna, szlachetna

Polska!

Polska!

 

FILIP PODLEWSKI

 

Siadł na tarczy Biały Orzeł,

głowę zwrócił w prawą stronę,

z dumą skrzydła rozprostował

i złocistą wdział koronę.

Lśni czerwienią gładka tarcza,

Orzeł nigdzie nie odfruwa.

Odkąd został Polski godłem,

nad ojczyzną wiernie czuwa.

 

MUZYKA: Szybuj orle – nr 9                   (podczas tej piosenki ściągnąć część dekoracji, czarne chmury)

 

SZYBUJ ORLE

 

Śpiew:

Biały orle szybuj

Po błękitnym niebie

Chroń ojczyznę naszą

Polska wzywa ciebie

 

Recytacja:

Polska, mój dom – rodzina

Biało-czerwona kraina

W ogniu cierpienia hartowana Kochana!

Ziemia moja kochana!

Śpiew:

Biały orle szybuj

Po błękitnym niebie

Chroń ojczyznę naszą

Polska wzywa ciebie

 

Polska, mój kraj – ojczyzna

Zraniona ziemia – cała w bliznach

Usiana mogiłami, krwią przesiąknięta

Dla mnie zawsze święta!

 

Śpiew:

Biały orle szybuj … .

 

JULIA

 

Biało- czerwona Polska

Wstaje z kolan!

Biało-czerwona Polska

Niezwyciężona!

 

 

LILIANA

 

Polsko

Mówię o tobie z dumą

Myślę o tobie z troską

Jesteś  drogim skarbem

Moją kochaną Polską

 

 

IGOR

 

Polsko

Mówię o tobie dobrze

Śpiewam o tobie głośno

Myślę zawsze pięknie

Moja najdroższa Polsko

 

 

ANTEK

 

  •  

Mówię o tobie czule

Prawdę o tobie głoszę

W sercu moim zawsze

Cząstkę ojczyzny noszę

 

 

WIKTOR

 

Polsko

Myślę o tobie ciepło

W ciszy się modlę z troską

Jesteś moim domem

Zawsze mi bliską Polską

 

FILIP KASPER

 

Przyszła wojna, wraz z nią wolność.

Gdy umilkły wrogie działa,

Polska dumna, niepodległa

Znów na mapach zaistniała.

 

Choć niewoli długie lata

Zostawiły w sercach bliznę,

Polak wreszcie mógł powiedzieć:

Mam swój dom i swą ojczyznę.

 

Dzieci znów spokojnie spały,

W polskich szkołach się uczyły,

Obchodziły polskie święta

I po polsku się modliły.

 

PIOTR

 

Wiele jest pieśni, wiele piosenek,

Wśród nich ta jedna, ta najwazniejsza:

To nasz mazurek – hymn narodowy,

Pieśń nam tak bliska, bo najpiękniejsza.

 

Kiedy ją słyszę, na baczność staję,

Obce mi wtedy smutki i troski.

Plecy prostuję, głowę unoszę

I z dumą śpiewam: marsz, marsz Dąbrowski.

 

 

KONFERANSJER:

Proszę wszystkich o powstanie i odśpiewanie hymnu narodowego.

 

Na koniec hymn narodowy - a`capella .

 

1.
Jeszcze Polska nie zginęła,
Kiedy my żyjemy.
Co nam obca przemoc wzięła,
Szablą odbierzemy.

Ref.
Marsz, marsz, Dąbrowski,
Z ziemi włoskiej do Polski,
Za twoim przewodem
Złączym się z narodem. x2

2.
Przejdziem Wisłę, przejdziem Wartę,
Będziem Polakami,
Dał nam przykład Bonaparte,
Jak zwyciężać mamy.

Ref.
Marsz, marsz, Dąbrowski...

3.
Jak Czarniecki do Poznania
Po szwedzkim zaborze,
Dla ojczyzny ratowania
Wrócim się przez morze.

Ref.
Marsz, marsz, Dąbrowski...

4.
Już tam ojciec do swej Basi
Mówi zapłakany:
"Słuchaj jeno, pono nasi
Biją w tarabany."

Ref.
Marsz, marsz, Dąbrowski...

 

 

 

KONFERANSJER

 

Proszę o gromkie brawa dla dzieci z grupy KOWALE.

 

 

Przemowa pani dyrektor.

 

 

Literatura:

 

Anna Paszkiewicz, Wiersz patriotyczne

Adam Szafraniec, Pisk Białego Orła

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Załącznik nr 2

 

SZEKA Z GLANCEM

 

Ciasto:

½ kg mąki

1 szt. margaryny Kasia

1 jajko

1 żółtko

½ szklanki jogurtu naturalnego

5 dag drożdży

½ łyżeczki soli

3 łyżeczki cukru

 

Kruszonka:

2 szklanki mąki

11/2 szklanki cukru

½ kostki masła

2 żółtka

1 cukier waniliowy

 

Pomada cukrowa:

1/2kg cukru pudru

2 łyżki gorącej wody

sok z ½ cytryny.

 

Dzieci i panie życzą SMACZNEGO!!!!

 

 

 

Piękna Nasza Polska cała

Międzynarodowy Projekt Edukacyjny „Piękna nasza Polska cała” jest odpowiedzią na wyjątkowe święto Polaków – 100. rocznicę odzyskania niepodległości.


Strona projektu


Zobacz wszystkie wpisy
od Monika Linetty



Wyślij wiadomość
do Monika Linetty

Nagrody dla dzieci nowość

Szukasz drobnych prezentów, które mogłyby być nagrodami dla dzieci w przedszkolnym konkursie? Zajrzyj do naszego sklepu – w zestawach kupujesz, niższą cenę zyskujesz!

bliżej MAX nowość

Nieograniczony dostęp do scenariuszy, filmów oraz piosenek. Bliżej MAX łączy wszystkie nasze usługi w jeden wygodny i tani abonament! Subskrybując bliżej MAX, otrzymujesz dodatkowo plany tygodniowe, atrakcyjne zestawy pomocy, a także 10 pobrań, które możesz użyć do dowolnych pomocy dydaktycznych ze strony www.blizejprzedszkola.pl 

Komentarze

Wyślij wiadomość do Monika Linetty

Bądź jeszcze BLIŻEJ

Zapisując się na nasz newsletter otrzymasz na swoją skrzynkę mailową pomysły i inspiracje na zajęcia z przedszkolakami oraz informacje o nowych publikacjach, szkoleniach, a także… wyjątkowych promocjach!
Zapisz się!
Prezenty mikołajkowe dla przedszkolaków! Zobacz