Społeczność
Miejsce na to, by zainspirować. Siebie i innych. Wieści z życia przedszkoli, konkursy, odpowiedzi na nurtujące Was pytania.
"PIĘKNA NASZA POLSKA CAŁA" W GMINNYM PRZEDSZKOLU W CZECHACH
Wpis został sprawdzony przez moderatora
Udział przedszkolaków z Gminnego Przedszkola w Czechach w Międzynarodowym Projekcie Edukacyjnym "Piękna nasza Polska cała" był doskonałą okazją do poszerzenia wiadomości na temat swojej ojczyzny, a także najbliższej okolicy. W projekcie brały udział dzieci ze wszystkich sześciu grup przedszkolnych. Zrealizowano następujące zadania:
Zadanie 1
Dzieci we wszystkich grupach uczyły się hymnu Polski "Mazurka Dąbrowskiego". Wspólnie odśpiewały go 7 listopada podczas uroczystości z okazji 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości oraz 9 listopada przyłączając się do bicia rekordu dla Niepodległej.
Zadanie 3
Co to jest niepodległość? To tytuł niezwykle wzruszającej piosenki, która wieńczyła przedstawienie przedszkolaków przygotowane z okazji obchodów 100-lecia Odzyskania przez Polskę Niepodległości. 7 listopada 2018 roku dzieci z Gminnego Przedszkola w Czechach zaprosiły swoich rodziców, rodziny, a także przedstawicieli społeczności szkolnej na przygotowane przez wszystkie grupy występy. Na początek 3,4-latki wyśpiewały wszystkim jak bardzo kochają Polskę. 5-latki przepięknie w parach zatańczyły Krakowiaka. 4-latki odważnie zaśpiewały pieśń patriotyczną „Przybyli Ułani”. Nasi najmłodsi przedstawiciele społeczności przedszkolnej dumnie wkroczyli na scenę z flagami Polski i zaśpiewały o tym, że „…w twych troskliwych ramionach zasypiać chcę – Polsko kocham Cię”. Najstarsza grupa przedszkolna przygotowała legendę muzyczną o Wandzie. Wykorzystując aranżację słynnych polskich kompozytorów takich jak Krzesimir Dębski czy Michał Lorenc 6-latki wprowadziły nas w baśniowy świat średniowiecznej Polski. Wszystkie utwory prezentowane przez dzieci były przeplatane krótkimi wierszami nawiązującymi do naszych symboli narodowych oraz przypominających naszą drogę do odzyskania przez Polskę niepodległości.
Zadanie 4
Dzieci we wszystkich grupach uczyły się piosenek patriotycznych. Część z nich: "Kocham Cię Polsko", "Przybyli ułani pod okienko", "Polsko śpiewam dla Ciebie" i "Co to jest niepodległość" została zaprezentowana podczas uroczystości.
Zadanie 5
W październiku i listopadzie wszystkie przedszkolaki zapoznawały się z tańcami ludowymi. Najbardziej dzieciom podobał się krakowiak, który 5-latki zaprezentowały na forum.
Zadanie 6
"Katechizm polskiego dziecka" Władysława Bełzy zna każdy przedszkolak. 5- i 6-latki dumnie prezentowały wiersze o Polsce i symbolach narodowych w czasie uroczystości.
Zadanie 7
W każdej sali powstał gazetki patriotyczne, natomiast w holu przedszkola zorganizowany został kącik "Piękna nasza Polska cała".
Zadanie 8
Dzieci z grup 5-latków i 5-6 -latków wykonały prace plastyczne z wykorzystaniem różnych materiałów przedstawiające kobietę i mężczyznę w strojach z regionu sieradzkiego.
Zadanie 9
Przedszkolaki w każdej grupie poznały szereg zabaw ludowych. "Mam chusteczkę haftowaną" i "Stary niedźwiedź mocno śpi" to zabawy w których dzieci uczestniczyły 19 listopada podczas spotkania z filharmonią.
Zadanie 10
Nasze przedszkole odwiedziły przedstawicielki Koła Gospodyń Wiejskich, które zaprezentowały w jaki sposób powstaje tradycyjny chleb i bułki. Po prezentacji nastąpiła degustacja domowych wypieków.
Najmłodsze przedszkolaki przyglądały się jak powstaje piernikowe ciasto. Po wyrobieniu każdy 3-latek wykrawał pierniczki, a po upieczeniu dekorował. Ciast powstało według przepisu:
1,20 kg mąki
0,5kg tłuszczu (masła + margaryny)
0,5 kg miodu
0,4kg cukru
2 łyżeczki sody
2 łyżeczki proszku do pieczenia
4 jajka
4 łyżki kako
4 łyżeczki kawy
4-5 łyżek przyprawy domowej do pierników
Zadanie 12 i 13
6-latki wysłały pocztówkę dla pani Ludmiły oraz włączyły się do ogólnopolskiej akcji "Napisz kartkę bohaterom".
Zadanie 14
W naszym przedszkolu został zorganizowany Gminny Konkurs Plastyczny "Moja mała Ojczyzna".
Zadanie 15
20 listopada został zorganizowany w przedszkolu "Dzień Mody Patriotycznej". Do tego przedsięwzięcia ochoczo włączyli się rodzice przebierając swoje pociechy w stroje powstańców, żołnierzy, góralskie, ludowe, a nawet bociana jako symbol polskiej przyrody. Dzieci dumnie prezentowały swoje stroje podczas Pokazu Mody Patriotycznej.
Zadanie 17
Rodzice chętnie włączyli się również do zorganizowanego w naszym przedszkolu konkursu fotograficznego "To wszystko Polska".
Zadanie 18
10 października dzieci z grup 5-latków i 5-6 -latków zwiedziły Muzeum Historii Miasta w Zduńskiej Woli, w którym gromadzone są zbiory związane z dziewiętnastowiecznym rodowodem miasta. Ogromne wrażenie wywarła na dzieciach starodawna apteka, w której przedszkolaki mogły zobaczyć specjalistyczne naczynia do wyrobu leków, szklane butelki i słoje na leki, ceramiczne moździerze, metalowe puszki do przechowywania narzędzi medycznych, wagi, a nawet spreparowane zwierzęta. W sali tkackiej dzieci zobaczyły jak wygląda gręplarka, krosno tkackie czy kołowrotek. Zwiedziły salonik mieszczański z pierwszej dekady XX w. oraz pracownię Jerzego Kossaka. Po zwiedzeniu Muzeum przedszkolaki udały się na zduńskowolski cmentarz oddając hołd pomordowanym za wolność i niepodległość Polski.
15 października dzieci z grupy 5-6 -latków udały się do pracowni historycznej, która okazała się małym muzeum. Pani opowiedziała dzieciom o starodawnych przedmiotach codziennego użytku. Okazało się, że zupełnie inaczej dawniej wyglądała waga, lampa czy walizka, do prania wykorzystywane były tary, a żelazko miało duszę. Chłopców szczególnie zainteresowały tarcze, granaty i hełmy. Każdy chciał być zakuty w dyby.
6 listopada starszaki brały udział w artystycznych warsztatach rękodzieła z wiórków drewna osikowego. Realizując program "Polska - nasz dom" wykonały z wiórków orła białego i kotylion.
Zadanie 19
Podsumowaniem zdobytych wiadomości był przeprowadzony 20 listopada turniej wiedzy patriotycznej "Kocham cię, Polsko".
SCENARIUSZ UROCZYSTOŚCI Z OKAZJI 100 – LECIA ODZYSKANIA PRZEZ POLSKĘ
NIEPODLEGŁOŚCI
Piosenka – Kocham Cię Polsko (3,4 - latki)
- Witamy wszystkich gości,
dzisiaj święto Polski
Dzień Niepodległości.
- Dzisiaj wielka jest rocznica 11 listopada.
Tym, co zmarli za Ojczyznę
hołd wdzięczności Polska składa.
I my przedszkolacy o tym pamiętamy
i dlatego dzisiaj tu się spotykamy.
- Tłumaczcie nam ojcze i mamo
nam małym dzieciom, ciekawym,
jak było gdy, kraj się bronił przed obcym który,
pozbawił nas wolności i sławy.
- Przypominajcie nam, komu zawdzięczamy wolność,
i polską mowę w przedszkolu i w szkole,
i to, że tylko z książek poznajemy dziś niewolę.
- Tłumaczcie nam tak jak umiecie
skąd czerwień i biel sztandaru,
dlaczego musimy być dumni,
że polski wydał nas naród.
- Czcimy pamięć tamtych dni
pokłon im składamy
i w hołdzie wolności
Hymn Polski śpiewamy.
Hymn Państwowy – Mazurek Dąbrowskiego(wszyscy)
- Cofnijmy się w czasie.
Przypomnijmy sobie
jak to wszystko było,
co się wydarzyło.
- Trzy państwa się zebrały,
kraj nasz podzieliły.
Niezależnej Polsce
rządy narzuciły.
- Austria, Prusy i Rosjanie
Polskę z mapy wymazały,
urzędy i szkoły
ludźmi swymi obsadzały.
Taniec – Krakowiak (5-latki)
- Ponad sto lat trwania,
upokorzeń, męki
pod obcym zaborem
całej tej udręki.
- Mowę nam zabrano,
polskie obyczaje,
ale Polak patriota,
tak łatwo się nie poddaje.
- Rodził się duch walki,
pieśni wciąż śpiewano,
o wolności kraju
skrycie rozprawiano.
Piosenka – Przybyli ułani pod okienko (4-latki)
- Polska-moja Ojczyzna,
dla przedszkolaka rzecz oczywista,
że jej stolicą piękna Warszawa
a założyli ją Wars i Sawa.
- Polska – moja Ojczyzna,
tutaj jest Kraków, tu rzeka Wisła,
która z Tatr polskich bystro wypływa
i do Bałtyku radośnie wpływa.
- Czy wiesz, jaki to znak:
W czerwonym polu Biały ptak?
Wiem- odpowiedział Jędrek mały
to jest znak Polski: Orzeł Biały.
- Dzień dobry biały ptaku - symbolu Polski.
Potężne skrzydła masz,
szybujesz nad naszą ziemią
ojczyznę dobrze znasz.
- Powiewa flaga, gdy wiatr się zerwie,
a na tej fladze-biel jest i czerwień.
Czerwień- to miłość, biel – serceczyste,
piękne są nasze barwy ojczyste.
Piosenka z układem tanecznym – Polsko śpiewam dla Ciebie (3- latki)
Inscenizacja "O dzielnej Wandzie" – (6-latki)
- 11 listopada roku 1918-ego
następuje koniec zaboru obcego.
Znów na mapie świata Polskie Państwo gości,
nikt nam nie odbierze już Niepodległości.
Piosenka z układem tanecznym – Co to jest niepodległość (5,6-latki)
Piękna Nasza Polska cała
Międzynarodowy Projekt Edukacyjny „Piękna nasza Polska cała” jest odpowiedzią na wyjątkowe święto Polaków – 100. rocznicę odzyskania niepodległości.
Strona projektu
Zobacz wszystkie wpisy
od Agnieszka Besser-Krysiak
Wyślij wiadomość
do Agnieszka Besser-Krysiak
Nagrody dla dzieci nowość
Szukasz drobnych prezentów, które mogłyby być nagrodami dla dzieci w przedszkolnym konkursie? Zajrzyj do naszego sklepu – w zestawach kupujesz, niższą cenę zyskujesz!
bliżej MAX nowość
Nieograniczony dostęp do scenariuszy, filmów oraz piosenek. Bliżej MAX łączy wszystkie nasze usługi w jeden wygodny i tani abonament! Subskrybując bliżej MAX, otrzymujesz dodatkowo plany tygodniowe, atrakcyjne zestawy pomocy, a także 10 pobrań, które możesz użyć do dowolnych pomocy dydaktycznych ze strony www.blizejprzedszkola.pl