Akademia Edukacji posiada AKREDYTACJĘ Małopolskiego Kuratora Oświaty

Zobacz nas


  • Strony www dla przedszkoli Nasze strony to gotowe rozwiązanie. Dostajesz od nas wszystko co potrzebujesz do prowadzenia strony www przedszkola.

Społeczność

Miejsce na to, by zainspirować. Siebie i innych. Wieści z życia przedszkoli, konkursy, odpowiedzi na nurtujące Was pytania.

Scenariusz Uroczystości 11 listopada


Wpis dodał(a) MONIKA PIJEWSKA
ponad 6 lat temu, wyświetleń 88842


Wpis został sprawdzony przez moderatora

Powitanie:

Spotykamy się dzisiaj na uroczystości z okazji setnej rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę, uroczystości , poświęconej ojczyźnie i wolności . Jedenasty  listopada to symbol miłości do ojczyzny, walki o wolność, symbol wiary i zwycięstwa. Zapraszamy na lekcję historii, którą dla was przygotowaliśmy.

 „Rozkwitały pąki białych róż” – gra na skrzypcach

Dziecko:

Pragniemy wszystkim przypomnieć, że 11 listopada obchodzimy nasze święto

narodowe -Święto Niepodległości.

A my, chcąc dzisiaj uczcić rocznicę odzyskania niepodległości, przedstawimy

wam drogę, jaka wiodła Polaków do wolności.

Dziecko:

W historii Polski tak się składa,

Był kiedyś ponad wiek niewoli.

Jedenastego Listopada

Nasz kraj z niewoli się wyzwolił.

I wtedy myśl powstała taka,

by przez szacunek dla przeszłości,

Ten dzień na zawsze dla Polaka,

pozostał Dniem Niepodległości.

 

Piosenka „11 listopada” 

 

Dziecko:

Na pewno słyszeliście, że kiedyś, dawno temu, Polska była w niewoli i po prostu nie istniała, nawet nie było jej na mapie przez ponad wiek, dokładnie 123 lata.

 

Wiem, to były czasy zaborów. Rosja, Prusy i Austria rozdzieliły nasz kraj między siebie.

 

Taniec „Pisk orła”

Piosenka „Biały orzeł wzbić się nie może”

Nauczyciel:

Żył jednak polski naród i jego kultura. Polakom, naszym pradziadom, bardzo zależało na tym, abyśmy mogli żyć w wolnym kraju dzięki patriotycznemu sercu naszych pradziadów najcenniejsze wartości zostały uratowane.

 

Piosenka „Ojczyzno ma”

Nauczyciel:

Polska przestała istnieć jako państwo, ale nie przestał istnieć naród Polski. Było wielu takich ludzi, którym nie podobała się ta sytuacja i chcieli walczyć z wojskami zaborców, po to, by obalić obce rządy i odzyskać wolność.

Dziecko:

Nie rzucim ziemi, skąd nasz ród,

Nie damy pogrześć mowy !

Polski my naród, polski lud,

Królewski szczep Piastowy.

Nie damy, by nas gnębił wróg

-Tak nam dopomóż Bóg

 

Nauczyciel:

Było w tym czasie wiele walk, które dziś nazywamy powstaniami. Ludzie organizowali się w oddziały zbrojne i chwytali za broń. Do walki stawali mężczyźni a często nawet młodzi chłopcy, którzy tak bardzo pragnęli wolnej Polski, że walce o nią oddawali swe życie. 

 

Skrzypce i nagrania w tle

Córeczko moja poszedłem w bój Jak twój dziadek, a ojciec mój, Jak ojca ojciec i ojca dziad, Co z Legionami przemierzył świat. Szukając drogi przez krew i blizny Do naszej wolnej Ojczyzny! Córeczko moja, da nam to Bóg, Że spadną wreszcie kajdany z nóg, Szczęściem zakwitnie krwią wieków żyzny Łan naszej wolnej Ojczyzny.

 

Dziecko – żołnierz:

Zawsze noszę przy sobie list mojej ukochanej córeczki. Ja, zdawałoby się twardy żołnierz, płakałem, gdy czytałem słowa skreślone rączką mej Krysi.

„ List córki do ojca ”- nagranie

Tatusiu drogi i najukochańszy! Wpierw Cię Najświętszej polecam Panience i promyk słońca posyłam radosny. Żebyś ty widział, tatusiu, jak smutno w domu bez Ciebie, i jak bardzo źle, jak dzień przechodzi w noc ciemną, okrutną, jak za serduszko coś chwyta i rwie, jak my już dawno uśmiechu nie znamy, to byś do Krysi wrócił i do mamy! Po coś, Tatusiu, tak długo w tej walce, tutaj słoneczko pomału się toczy, wszystkich coś boli, nawet mojej lalce, drogi Tatusiu, posmutniały oczy. Długo bym jeszcze po papierze białym kreśliła słowa mą rączką niewprawną. Krysia kocha Tatusia sercem całym i nie widziała go już bardzo dawno. Tatusiu, dziś się twa Krysia nie smuci, bo Tatuś list ten przeczyta – i wróci!

Dziecko:

Mimo poświęcenia i walk z zaborcami, wszystkie powstania zakończyły się klęską. Nadal krajem naszym rządziły obce mocarstwa,

Nauczyciel:

Trzeba było czekać pół wieku na kolejną możliwość podjęcia walki o wolność. Wybuch I wojny światowej stworzył tę szansę, a Polacy potrafili ją wykorzystać. Tragedią było to, że musieli walczyć w obcych wojskach.

Piosenka „Wojenko wojenko”

Nauczyciel:

Ta straszliwa wojna, która pochłonęła miliony istnień ludzkich, wstrząsnęła światem. Polakom, oprócz cierpień, przyniosła jednak nadzieję. Nadzieję na to, że gdy skończy się wojna, w nowej Europie odrodzi się NOWA WOLNA POLSKA.

Pierwsza wojna światowa zakończyła się klęską Niemiec i Austrii oraz rewolucją w Rosji. I właśnie dzięki tym wydarzeniom i walce Polaków o wolność naszego kraju - 11 Listopada 1918 roku powstało Niepodległe Państwo Polskie.

Dziecko:

Ojczyzna wolna, znowu wolna!

Tak bije serce, huczą skronie!

A Biały Orzeł w słońcu kwiatów

Przyleciał, by go ująć w dłonie.

Zawsze był z nami - ptak wspaniały

Choć czasem ktoś odszedł daleko...

Bronił tej ziemi, bo ją kochał

Sercem pokoleń już od wieków.

Nauczyciel:
Dziś, po 100 latach od tych wydarzeń popatrzmy na dzień 11 listopada. Niech nie będzie on dla nas tylko kolejnym świętem, kolejną kartką w kalendarzu oznaczoną czerwonym kolorem, dniem wolnym od   pracy. Pamiętajmy w tym dniu o tych, którzy przez ponad wiek nie porzucili wiary w odzyskanie wolności Polski,.

Wszyscy:

Dzisiaj wielka jest rocznica – Jedenasty Listopada!

Tym, co zmarli za Ojczyznę, hołd wdzięczności Polska składa.

 Im to bowiem zawdzięczamy wolność – polską mowę w szkole,

To, że tylko z ksiąg historii poznajemy dziś niewolę.

Uroczyście biją dzwony, w mieście flagi rozwinięto...

I me serce się raduje, że obchodzę Polski święto.

Piosenka „Flaga”

Nauczyciel:

Data 11 listopada 1918 roku jest jedną z najważniejszych w historii naszej ojczyzny. Po wieloletniej niewoli Polska odzyskała niepodległość. Dzięki bohaterstwu polskich żołnierzy, którzy wywalczyli  wolność dla naszej Ojczyzny, dzisiaj możemy żyć w wolnym kraju.

Nasze przedszkole przyłączyło się do  ogólnopolskiej akcji Rekord dla Niepodległej. Dzisiaj o godzinie 11:11 czyli za chwilę w ramach świętowania 100 rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości wspólnie odśpiewamy 4 zwrotkowy hymn narodowy.

Przypominam, że w czasie śpiewania hymnu należy stać na baczność, zachować powagę i spokój. Oddając szacunek symbolom narodowym, oddajemy go wszystkim Polakom, którzy odeszli i tym, którzy żyją obecnie.

Proszę wszystkim o powstanie. Baczność! Do hymnu!

Spocznij! Po hymnie!

Wręczenie przybyłym gościom pamiątek i zakończenie uroczystości.

Dorota Krupińska

Renata Zarzycka

W scenariuszu wykorzystano fragmenty przedstawień:

  • „Wszyscy jesteśmy Polski żołnierzami…”

http://podkarpacka.zhp.pl/images/chksi/wypracowane_materialy/chksi_har_sce_01.pdf

  • scenariusz uroczystości z okazji rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę

http://sp50.bialystok.pl/uploads/sprawy_wa%C5%BCne_menu/4_szkola/publikacje/11listopadasienczuk.pdf

oraz utwory ze strony Youtube:

Piękna Nasza Polska cała

Międzynarodowy Projekt Edukacyjny „Piękna nasza Polska cała” jest odpowiedzią na wyjątkowe święto Polaków – 100. rocznicę odzyskania niepodległości.


Strona projektu


Zobacz wszystkie wpisy
od MONIKA PIJEWSKA



Wyślij wiadomość
do MONIKA PIJEWSKA

Nagrody dla dzieci nowość

Szukasz drobnych prezentów, które mogłyby być nagrodami dla dzieci w przedszkolnym konkursie? Zajrzyj do naszego sklepu – w zestawach kupujesz, niższą cenę zyskujesz!

bliżej MAX nowość

Nieograniczony dostęp do scenariuszy, filmów oraz piosenek. Bliżej MAX łączy wszystkie nasze usługi w jeden wygodny i tani abonament! Subskrybując bliżej MAX, otrzymujesz dodatkowo plany tygodniowe, atrakcyjne zestawy pomocy, a także 10 pobrań, które możesz użyć do dowolnych pomocy dydaktycznych ze strony www.blizejprzedszkola.pl 

Komentarze

Wyślij wiadomość do MONIKA PIJEWSKA

Bądź jeszcze BLIŻEJ

Zapisując się na nasz newsletter otrzymasz na swoją skrzynkę mailową pomysły i inspiracje na zajęcia z przedszkolakami oraz informacje o nowych publikacjach, szkoleniach, a także… wyjątkowych promocjach!
Zapisz się!
Akademia Dziecięcej Matematyki® dla Rad Pedagogicznych sprawdź