Akademia Edukacji posiada AKREDYTACJĘ Małopolskiego Kuratora Oświaty

Zobacz nas


  • Strony www dla przedszkoli Nasze strony to gotowe rozwiązanie. Dostajesz od nas wszystko co potrzebujesz do prowadzenia strony www przedszkola.

Społeczność

Miejsce na to, by zainspirować. Siebie i innych. Wieści z życia przedszkoli, konkursy, odpowiedzi na nurtujące Was pytania.

Sprawozdanie - Przedszkole Nr 5 im. Jasia i Małgosi w Płońsku


Wpis dodał(a) Monika Prządak
ponad 5 lat temu, wyświetleń 705


Wpis został sprawdzony przez moderatora

Sprawozdanie z realizacji zadań Projektu Edukacyjnego „Piękna nasza Polska cała”  w Przedszkolu Nr 5 im. Jasia i Małgosi w Płońsku.  W projekcie udział wzięły dzieci ze wszystkich  6 grup wiekowych ( 2,5 – 6 latki).  Patronat nad projektem objął Burmistrz Naszego Miasta P. Andrzej Pietrasik.  W ramach projektu udało się nam zrealizować wszystkie 20 z 20 zadań:

1) Nauka i zaśpiewanie Hymnu Polskiego – Mazurka Dąbrowskiego

Hymn odśpiewały wszystkie przedszkolaki wspólnie z personelem przedszkola 9 listopada punktualnie o godz. 11:11 biorąc jednocześnie udział w ogólnopolskiej akcji „Rekord dla Niepodległej”.

2) Przeprowadzenie zajęcia otwartego dla rodziców o tematyce patriotycznej

W ramach realizacji tego zadania odbyły się dwa zajęcia otwarte dla Rodziców. Przedszkolaki z grupy "Pszczółki" przygotowały dla swoich rodziców zajęcie otwarte, podczas którego prezentowały wiersze i piosenki patriotyczne oraz tańce ludowe. Rodzice natomiast podjęli wyzwanie i przygotowali 100 biało-czerwonych muffinek, które stały się smakowitym zakończeniem całej uroczystości.

Smerfy zaprosiły Rodziców na zajęcie otwarte „Jesteśmy Polką i Polakiem”. Głównym celem spotkania było kształtowanie miłości i przywiązania do kraju ojczystego, jego kultury i tradycji oraz poznanie symboli narodowych naszego kraju

 

3) Apel lub inscenizacja z okazji 11 listopada ( scenariusz na stronie projektu)

 W grupie 6 latków odbył się apel dla całej społeczności przedszkolnej „ŚWIĘTUJEMY 100 LAT NIEPODLEGŁOŚCI”

4) Nauka piosenki o tematyce patriotycznej (nagrania na stronie projektu)

Dzieci we wszystkich grupach wiekowych uczyły się piosenek o tematyce patriotycznej.

5) Nauka tańca ludowego (nagrania na stronie projektu)

6) Nauka wiersza o tematyce patriotycznej (nagranie na stronie projektu)

3-latki z grupy "Jarzębinki" wyrecytowały wiersz "Barwy Ojczyste" Czesława Janczarskiego i w ten sposób uczciły 100 rocznicę Odzyskania Niepodległości przez Polskę.

Z okazji 100 lecia odzyskania przez Polskę niepodległości 4 letnie Motylki recytowały wiersz "Polska biało - czerwona" (autor Anna Mila)

7) Zorganizowanie Kącika „Piękna nasza Polska cała” - o tematyce folkowej lub patriotycznej w grupie lub w placówce.

We wszystkich grupach wiekowych powstały kąciki patriotyczne o tematyce folkowej. W urządzanie kącików bardzo aktywnie zaangażowali się rodzice bogacąc je o przyniesione rekwizyty patriotyczne.

8) Praca plastyczna grupowa „Strój ludowy naszego regionu”

W ramach realizacji tego zadania w grupach - "Motylki" i "Jarzębinki" dzieci wspólnie z Rodzicami wykonali prace plastyczne na temat " Strój ludowy naszego regionu"

 

9) Zabawa ludowa (nagranie na stronie projektu)

10) „Według przepisu Babci lub Dziadka”

We wrześniu Jarzębinki odwiedziły Leśniczówkę Paryż i uczestniczyły w zajęciach kulinarnych, które poprowadziła Pani Ania. Dzieci podjęły próbę samodzielnego przygotowania słodkich drożdżowych bułeczek, nadziewanych dżemem z leśnych jagód. Z pięknie wyrośniętego ciasta drożdżowego robiły małe placuszki na które nakładały dżem i zwijały w okrągłą kuleczkę. Przed wstawieniem do pieca, gotowe bułeczki smarowały roztrzepanym białkiem.

Drożdżowe bułeczki

1kg mąki pszennej

8 dag drożdży

4 żółtka

¾ kostki masła lub margaryny

Szklanka cukru

2 szklanki mleka

Drożdże rozgniatamy z odrobiną cukru i dodajemy 1/3 szklanki mleka. Całość dokładnie mieszamy i odstawiamy w ciepłe miejsce do wyrośnięcia.

Żółtka ucieramy z cukrem do białości, stopniowo dodajemy mąkę, mleko i drożdże. Wyrabiamy ciasto. Na koniec dodajemy roztopione masło lub margarynę. Roztopiony tłuszcz wlewamy powoli aby nie sparzyć drożdży. Ciasto wyrabiamy aż będzie odstawać od dłoni. Przykrywamy ściereczką i odstawiamy w ciepłe miejsce do wyrośnięcia. Objętość ciasta musi zwiększyć się trzykrotnie. Wyrośnięte ciasto wykładamy na stolnicę i dzielimy na części, wielkości bułeczek. Robimy placuszek, nakładamy dżem i sklejamy nadając kształt bułeczki. Układamy na blasze wyłożonej papierem do pieczenia, smarujemy roztrzepanym białkiem i po ponownym wyrośnięciu wstawiamy do pieca i pieczemy 20 minut w temperaturze 180 stopni.

 

12 października 2018 r. naszą grupę odwiedziła, Babcia Igi – Babcia Roma, która wspólnie z dziećmi wykonała jedną z tradycyjnych potraw polskich – pierogi z serem i jagodami. Poznając sposób wykonania pierogów dzieci aktywnie uczestniczyły we wszystkich etapach kulinarnego wyzwania. Wałkowały ciasto, wycinały talarki, układały na nich ser zmieszany z cukrem, cynamonem i jagody. Korzystając z pomocy Babci Romy wytrwale lepiły pierogi.

Kulinarne zmagania, zakończyły się degustacją własnoręcznie wykonanych pierogów, polanych kwaśną śmietanką i posypanych cukrem oraz drożdżowych bułeczek.

 

Przepis na pierogi

Ciasto;

1kg mąki pszennej

1 jajko

2 szklanki wody

Wszystkie składniki wymieszać dodając wodę aż do uzyskania plastycznej masy. Wyrobić ręcznie ciasto, podzielić na małe kawałki i rozwałkować. Szklanką lub wycinarką wykrawać talarki.

Farsz do pierogów;

½ kg sera białego

Cukier

Cynamon

Ser podzielić na dwie części, rozgnieść widelcem,

Do jednej części dodać cukier a do drugiej cynamon do smaku wg. uznania

Na wcześniej przygotowane talarki z ciasta nakładamy ser z cukrem lub cynamonem. Składamy talarek na pół i sklejamy brzegi. Zakręcamy złożony brzeg palcami nadając mu kształt grzebyczka. Wrzucamy do wrzącej wody i po wypłynięciu gotujemy 3 minuty. Wyjmujemy na talerz polewamy śmietanką i posypujemy cukrem.

11) „Na skrzydłach historii” – wykonanie prezentacji multimedialnej o swojej miejscowości – prezentacja zamieszczona na stronie projektu

12) „Piękna nasza Polska cała” – wysłanie pocztówki swojej miejscowości

Dzieci z grupy ,,Jarzębinki” i "Słoneczka" wybrały się na wycieczkę do Urzędu Pocztowego. Celem wycieczki było zapoznanie dzieci z pracą listonosza, poznanie Urzędu Pocztowego od zaplecza oraz wysłanie pocztówki naszego miasta.

13) „Napisz kartkę Bohaterom”

Dzieci z grupy "Pszczółki" wzięły udział w ogólnopolskiej akcji BohaterON - kartka dla powstańca. Przedszkolaki z pomocą nauczyciela wypełniły kartki, odcisnęły na nich swoje paluszki i wysłały bohaterom Powstania Warszawskiego. W ten sposób podziękowały za walkę o naszą Ojczyznę.

 

14) Konkurs Plastyczny dla dzieci z rodzicami pt. „Moja mała Ojczyzna”

W przedszkolu został zorganizowany konkurs plastyczny dla dzieci i Rodziców "Płońsk - moja mała Ojczyzna" Na konkurs wpłynęło 25 prac dzieci ze wszystkich grup wiekowych (3-6 lat).

 

15) „Dzień Mody Patriotycznej” – zorganizowanie w grupie/placówce Dnia Mody Patriotycznej

Podążając dalej z realizacją Międzynarodowego Projektu Edukacyjnego – „Piękna Nasza Polska Cała” w wyjątkowej odsłonie odbyły się pokazy mody patriotycznej. W tym wspaniałym wydarzeniu wzięły udział dzieci z 3 grup wiekowych „Motylki”, „Jarzębinki” i „Pszczółki”. Był wybieg ozdobiony kwiatami, piękna dekoracja w barwach narodowych z godłem Polski w tle. Oprócz strojów dzieci miały ze sobą szaliki kibica, flagi i inne akcesoria w barwach symbolizujących nasz kraj - Polskę. Wszyscy bawili się wspaniale.

16) „Drzewo Pamięci” – zasadzenie na wybranym terenie (przedszkole, miasto) drzewka jako symbolu życia i wolności.

Realizując poszczególne założenia projektu dzieci z grupy Pszczółki zasadziły Drzewo Pamięci z okazji 100 rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości.

17) Konkurs Fotograficzny pt. „To wszystko Polska”

We wrześniu w grupie Motylki podczas realizacji tematyki związanej ze wspomnieniami z wakacji został ogłoszony konkurs fotograficzny „To wszystko Polska” Zgodnie z opracowanym regulaminem na konkurs dzieci przynosiły fotografie z różnych regionów Polski, nie tylko zrobione podczas wakacji ale te które kojarzyły im się z czymś dla nich ważnym a jednocześnie ukazywały uroki naszego pięknego kraju. Głównym celem konkursu było przede wszystkim rozbudzanie zainteresowania dzieci i ukazywania różnorodności piękna Polski, poszerzanie wiedzy dzieci na temat naszego kraju i jego wyjątkowych miejsc (krajobrazu, zabytków również przyrodniczych). Konkurs cieszył się dużym zainteresowaniem, a przyniesione fotografie udekorowały korytarz prowadzący do sali Motylków.

18) „Szlakiem historii” – zorganizowanie wycieczki, której celem będzie poznanie zabytków kultury regionalnej, dorobku historycznego, kultury, architektury i tradycji.

 

Realizując kolejne zadanie z projektu przedszkolaki w celu poznania zabytków kultury regionalnej, dorobku historycznego , kultury, architektury i tradycji wybrały się na wycieczkę do Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu oraz do Muzeum Szlachty Mazowieckiej w Ciechanowie. Młodsze przedszkolaki odwiedziły Miejski Dom Kultury gdzie obejrzały wystawę zdjęć pt. „Album płoński’’ ze zbiorów Pracowni Dokumentacji Dziejów Miasta Płońska, przygotowanej z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości.

19) Turniej wiedzy patriotycznej pt. „Kocham cię, Polsko”

Nasze Słoneczka brały udział w Międzyprzedszkolnym Konkursie Wiedzy o Polsce dla 6 latków

20) Zawody sportowe pt. „Biało-czerwoni”

Nasze przedszkolaki z grup - Stokrotki, Jarzębinki, Motylki, Smerfy i Słoneczka wzięły udział w zawodach sportowych "Biało - czerwoni" zorganizowanych na terenie naszego ogrodu przedszkolnego w ramach Programu Edukacyjnego „Piękna nasza Polska cała” . Imprezę rozpoczęto od zaśpiewania hymnu Polski. Po uroczystym rozpoczęciu zawodów przyszła pora na zmierzenie się w licznych konkurencjach. Każda grupa otrzymała pamiątkowe dyplomy.

 

Koordynator projektu: Monika Prządak

Piękna Nasza Polska cała

Międzynarodowy Projekt Edukacyjny „Piękna nasza Polska cała” jest odpowiedzią na wyjątkowe święto Polaków – 100. rocznicę odzyskania niepodległości.


Strona projektu


Zobacz wszystkie wpisy
od Monika Prządak



Wyślij wiadomość
do Monika Prządak

Kartka z kalendarza


Wiemy jak cenny jest Twój czas, dlatego co miesiąc otrzymujesz od nas komplet gotowych materiałów, które pomogą Ci przygotowywać się do zajęć – szybko, łatwo i przyjemnie!

bliżej MAX nowość

Nieograniczony dostęp do scenariuszy, filmów oraz piosenek. Bliżej MAX łączy wszystkie nasze usługi w jeden wygodny i tani abonament! Subskrybując bliżej MAX, otrzymujesz także 10 pobrań, które możesz użyć do dowolnych pomocy dydaktycznych ze strony www.blizejprzedszkola.pl 


Komentarze

Wyślij wiadomość do Monika Prządak

Bądź jeszcze BLIŻEJ

Zapisując się na nasz newsletter otrzymasz na swoją skrzynkę mailową pomysły i inspiracje na zajęcia z przedszkolakami oraz informacje o nowych publikacjach, szkoleniach, a także… wyjątkowych promocjach!
Zapisz się!
16. edycja FORUM | Kraków | 25-26 kwietnia 2024 zapisz się