Społeczność
Miejsce na to, by zainspirować. Siebie i innych. Wieści z życia przedszkoli, konkursy, odpowiedzi na nurtujące Was pytania.
Sprawozdanie - Przedszkole Nr 5 im. Jasia i Małgosi w Płońsku
Wpis został sprawdzony przez moderatora
Sprawozdanie z realizacji zadań Projektu Edukacyjnego „Piękna nasza Polska cała” w Przedszkolu Nr 5 im. Jasia i Małgosi w Płońsku. W projekcie udział wzięły dzieci ze wszystkich 6 grup wiekowych ( 2,5 – 6 latki). Patronat nad projektem objął Burmistrz Naszego Miasta P. Andrzej Pietrasik. W ramach projektu udało się nam zrealizować wszystkie 20 z 20 zadań:
1) Nauka i zaśpiewanie Hymnu Polskiego – Mazurka Dąbrowskiego
Hymn odśpiewały wszystkie przedszkolaki wspólnie z personelem przedszkola 9 listopada punktualnie o godz. 11:11 biorąc jednocześnie udział w ogólnopolskiej akcji „Rekord dla Niepodległej”.
2) Przeprowadzenie zajęcia otwartego dla rodziców o tematyce patriotycznej
W ramach realizacji tego zadania odbyły się dwa zajęcia otwarte dla Rodziców. Przedszkolaki z grupy "Pszczółki" przygotowały dla swoich rodziców zajęcie otwarte, podczas którego prezentowały wiersze i piosenki patriotyczne oraz tańce ludowe. Rodzice natomiast podjęli wyzwanie i przygotowali 100 biało-czerwonych muffinek, które stały się smakowitym zakończeniem całej uroczystości.
Smerfy zaprosiły Rodziców na zajęcie otwarte „Jesteśmy Polką i Polakiem”. Głównym celem spotkania było kształtowanie miłości i przywiązania do kraju ojczystego, jego kultury i tradycji oraz poznanie symboli narodowych naszego kraju
3) Apel lub inscenizacja z okazji 11 listopada ( scenariusz na stronie projektu)
W grupie 6 latków odbył się apel dla całej społeczności przedszkolnej „ŚWIĘTUJEMY 100 LAT NIEPODLEGŁOŚCI”
4) Nauka piosenki o tematyce patriotycznej (nagrania na stronie projektu)
Dzieci we wszystkich grupach wiekowych uczyły się piosenek o tematyce patriotycznej.
5) Nauka tańca ludowego (nagrania na stronie projektu)
6) Nauka wiersza o tematyce patriotycznej (nagranie na stronie projektu)
3-latki z grupy "Jarzębinki" wyrecytowały wiersz "Barwy Ojczyste" Czesława Janczarskiego i w ten sposób uczciły 100 rocznicę Odzyskania Niepodległości przez Polskę.
Z okazji 100 lecia odzyskania przez Polskę niepodległości 4 letnie Motylki recytowały wiersz "Polska biało - czerwona" (autor Anna Mila)
7) Zorganizowanie Kącika „Piękna nasza Polska cała” - o tematyce folkowej lub patriotycznej w grupie lub w placówce.
We wszystkich grupach wiekowych powstały kąciki patriotyczne o tematyce folkowej. W urządzanie kącików bardzo aktywnie zaangażowali się rodzice bogacąc je o przyniesione rekwizyty patriotyczne.
8) Praca plastyczna grupowa „Strój ludowy naszego regionu”
W ramach realizacji tego zadania w grupach - "Motylki" i "Jarzębinki" dzieci wspólnie z Rodzicami wykonali prace plastyczne na temat " Strój ludowy naszego regionu"
9) Zabawa ludowa (nagranie na stronie projektu)
10) „Według przepisu Babci lub Dziadka”
We wrześniu Jarzębinki odwiedziły Leśniczówkę Paryż i uczestniczyły w zajęciach kulinarnych, które poprowadziła Pani Ania. Dzieci podjęły próbę samodzielnego przygotowania słodkich drożdżowych bułeczek, nadziewanych dżemem z leśnych jagód. Z pięknie wyrośniętego ciasta drożdżowego robiły małe placuszki na które nakładały dżem i zwijały w okrągłą kuleczkę. Przed wstawieniem do pieca, gotowe bułeczki smarowały roztrzepanym białkiem.
Drożdżowe bułeczki
1kg mąki pszennej
8 dag drożdży
4 żółtka
¾ kostki masła lub margaryny
Szklanka cukru
2 szklanki mleka
Drożdże rozgniatamy z odrobiną cukru i dodajemy 1/3 szklanki mleka. Całość dokładnie mieszamy i odstawiamy w ciepłe miejsce do wyrośnięcia.
Żółtka ucieramy z cukrem do białości, stopniowo dodajemy mąkę, mleko i drożdże. Wyrabiamy ciasto. Na koniec dodajemy roztopione masło lub margarynę. Roztopiony tłuszcz wlewamy powoli aby nie sparzyć drożdży. Ciasto wyrabiamy aż będzie odstawać od dłoni. Przykrywamy ściereczką i odstawiamy w ciepłe miejsce do wyrośnięcia. Objętość ciasta musi zwiększyć się trzykrotnie. Wyrośnięte ciasto wykładamy na stolnicę i dzielimy na części, wielkości bułeczek. Robimy placuszek, nakładamy dżem i sklejamy nadając kształt bułeczki. Układamy na blasze wyłożonej papierem do pieczenia, smarujemy roztrzepanym białkiem i po ponownym wyrośnięciu wstawiamy do pieca i pieczemy 20 minut w temperaturze 180 stopni.
12 października 2018 r. naszą grupę odwiedziła, Babcia Igi – Babcia Roma, która wspólnie z dziećmi wykonała jedną z tradycyjnych potraw polskich – pierogi z serem i jagodami. Poznając sposób wykonania pierogów dzieci aktywnie uczestniczyły we wszystkich etapach kulinarnego wyzwania. Wałkowały ciasto, wycinały talarki, układały na nich ser zmieszany z cukrem, cynamonem i jagody. Korzystając z pomocy Babci Romy wytrwale lepiły pierogi.
Kulinarne zmagania, zakończyły się degustacją własnoręcznie wykonanych pierogów, polanych kwaśną śmietanką i posypanych cukrem oraz drożdżowych bułeczek.
Przepis na pierogi
Ciasto;
1kg mąki pszennej
1 jajko
2 szklanki wody
Wszystkie składniki wymieszać dodając wodę aż do uzyskania plastycznej masy. Wyrobić ręcznie ciasto, podzielić na małe kawałki i rozwałkować. Szklanką lub wycinarką wykrawać talarki.
Farsz do pierogów;
½ kg sera białego
Cukier
Cynamon
Ser podzielić na dwie części, rozgnieść widelcem,
Do jednej części dodać cukier a do drugiej cynamon do smaku wg. uznania
Na wcześniej przygotowane talarki z ciasta nakładamy ser z cukrem lub cynamonem. Składamy talarek na pół i sklejamy brzegi. Zakręcamy złożony brzeg palcami nadając mu kształt grzebyczka. Wrzucamy do wrzącej wody i po wypłynięciu gotujemy 3 minuty. Wyjmujemy na talerz polewamy śmietanką i posypujemy cukrem.
11) „Na skrzydłach historii” – wykonanie prezentacji multimedialnej o swojej miejscowości – prezentacja zamieszczona na stronie projektu
12) „Piękna nasza Polska cała” – wysłanie pocztówki swojej miejscowości
Dzieci z grupy ,,Jarzębinki” i "Słoneczka" wybrały się na wycieczkę do Urzędu Pocztowego. Celem wycieczki było zapoznanie dzieci z pracą listonosza, poznanie Urzędu Pocztowego od zaplecza oraz wysłanie pocztówki naszego miasta.
13) „Napisz kartkę Bohaterom”
Dzieci z grupy "Pszczółki" wzięły udział w ogólnopolskiej akcji BohaterON - kartka dla powstańca. Przedszkolaki z pomocą nauczyciela wypełniły kartki, odcisnęły na nich swoje paluszki i wysłały bohaterom Powstania Warszawskiego. W ten sposób podziękowały za walkę o naszą Ojczyznę.
14) Konkurs Plastyczny dla dzieci z rodzicami pt. „Moja mała Ojczyzna”
W przedszkolu został zorganizowany konkurs plastyczny dla dzieci i Rodziców "Płońsk - moja mała Ojczyzna" Na konkurs wpłynęło 25 prac dzieci ze wszystkich grup wiekowych (3-6 lat).
15) „Dzień Mody Patriotycznej” – zorganizowanie w grupie/placówce Dnia Mody Patriotycznej
Podążając dalej z realizacją Międzynarodowego Projektu Edukacyjnego – „Piękna Nasza Polska Cała” w wyjątkowej odsłonie odbyły się pokazy mody patriotycznej. W tym wspaniałym wydarzeniu wzięły udział dzieci z 3 grup wiekowych „Motylki”, „Jarzębinki” i „Pszczółki”. Był wybieg ozdobiony kwiatami, piękna dekoracja w barwach narodowych z godłem Polski w tle. Oprócz strojów dzieci miały ze sobą szaliki kibica, flagi i inne akcesoria w barwach symbolizujących nasz kraj - Polskę. Wszyscy bawili się wspaniale.
16) „Drzewo Pamięci” – zasadzenie na wybranym terenie (przedszkole, miasto) drzewka jako symbolu życia i wolności.
Realizując poszczególne założenia projektu dzieci z grupy Pszczółki zasadziły Drzewo Pamięci z okazji 100 rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości.
17) Konkurs Fotograficzny pt. „To wszystko Polska”
We wrześniu w grupie Motylki podczas realizacji tematyki związanej ze wspomnieniami z wakacji został ogłoszony konkurs fotograficzny „To wszystko Polska” Zgodnie z opracowanym regulaminem na konkurs dzieci przynosiły fotografie z różnych regionów Polski, nie tylko zrobione podczas wakacji ale te które kojarzyły im się z czymś dla nich ważnym a jednocześnie ukazywały uroki naszego pięknego kraju. Głównym celem konkursu było przede wszystkim rozbudzanie zainteresowania dzieci i ukazywania różnorodności piękna Polski, poszerzanie wiedzy dzieci na temat naszego kraju i jego wyjątkowych miejsc (krajobrazu, zabytków również przyrodniczych). Konkurs cieszył się dużym zainteresowaniem, a przyniesione fotografie udekorowały korytarz prowadzący do sali Motylków.
18) „Szlakiem historii” – zorganizowanie wycieczki, której celem będzie poznanie zabytków kultury regionalnej, dorobku historycznego, kultury, architektury i tradycji.
Realizując kolejne zadanie z projektu przedszkolaki w celu poznania zabytków kultury regionalnej, dorobku historycznego , kultury, architektury i tradycji wybrały się na wycieczkę do Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu oraz do Muzeum Szlachty Mazowieckiej w Ciechanowie. Młodsze przedszkolaki odwiedziły Miejski Dom Kultury gdzie obejrzały wystawę zdjęć pt. „Album płoński’’ ze zbiorów Pracowni Dokumentacji Dziejów Miasta Płońska, przygotowanej z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości.
19) Turniej wiedzy patriotycznej pt. „Kocham cię, Polsko”
Nasze Słoneczka brały udział w Międzyprzedszkolnym Konkursie Wiedzy o Polsce dla 6 latków
20) Zawody sportowe pt. „Biało-czerwoni”
Nasze przedszkolaki z grup - Stokrotki, Jarzębinki, Motylki, Smerfy i Słoneczka wzięły udział w zawodach sportowych "Biało - czerwoni" zorganizowanych na terenie naszego ogrodu przedszkolnego w ramach Programu Edukacyjnego „Piękna nasza Polska cała” . Imprezę rozpoczęto od zaśpiewania hymnu Polski. Po uroczystym rozpoczęciu zawodów przyszła pora na zmierzenie się w licznych konkurencjach. Każda grupa otrzymała pamiątkowe dyplomy.
Koordynator projektu: Monika Prządak
Piękna Nasza Polska cała
Międzynarodowy Projekt Edukacyjny „Piękna nasza Polska cała” jest odpowiedzią na wyjątkowe święto Polaków – 100. rocznicę odzyskania niepodległości.
Strona projektu
Zobacz wszystkie wpisy
od Monika Prządak
Wyślij wiadomość
do Monika Prządak
Nagrody dla dzieci nowość
Szukasz drobnych prezentów, które mogłyby być nagrodami dla dzieci w przedszkolnym konkursie? Zajrzyj do naszego sklepu – w zestawach kupujesz, niższą cenę zyskujesz!
bliżej MAX nowość
Nieograniczony dostęp do scenariuszy, filmów oraz piosenek. Bliżej MAX łączy wszystkie nasze usługi w jeden wygodny i tani abonament! Subskrybując bliżej MAX, otrzymujesz dodatkowo plany tygodniowe, atrakcyjne zestawy pomocy, a także 10 pobrań, które możesz użyć do dowolnych pomocy dydaktycznych ze strony www.blizejprzedszkola.pl