Projekty edukacyjne – przygoda, która uczy
Mogą być krótkie (kilkutygodniowe), średniej długości (na miesiąc czy dwa) lub długie (na kilka miesięcy, a nawet na cały rok przedszkolny)… Są ciekawe i atrakcyjne dla przedszkolaków. Stawiają na zaangażowanie dzieci, nauczyciela, a także rodziców, dziadków czy innych ekspertów, a nawet instytucji z okolicy przedszkola. Projekty edukacyjne to coś więcej niż tylko zdobywanie wiedzy – to przeżywanie edukacyjnej przygody, które przynosi mnóstwo korzyści!
Projekty edukacyjne w przedszkolu – dlaczego warto?
Bez wątpienia projekty edukacyjne pozwalają przekazywać przedszkolakom wiedzę na konkretny temat w wyjątkowy, atrakcyjny dla nich sposób. A oprócz walorów edukacyjnych podczas realizacji projektów dzieci mają okazję do ćwiczenia wielu umiejętności, np. komunikowania się z innymi, podejmowania decyzji i rozwiązywania problemów, współpracy w mniejszych grupach, samodzielnego i twórczego myślenia, planowania i organizowania swojej pracy, oceniania i podsumowywania efektów działań, a także publicznego ich prezentowania.
Projekty pozwalają też zaangażować rodziców, którzy mogą pojawić się w przedszkolu w roli eksperta, wesprzeć projektowe inicjatywy, podzielić się swoją wiedzą i doświadczeniem w danym temacie, przygotować coś dla przedszkola wspólnie ze swoją pociechą. To buduje relację rodzic-dziecko, a także wychowawczą współpracę i relacje na linii rodzic-nauczyciel-przedszkole.
Projekty edukacyjne – jak wybrać projekt dla grupy?
Aby projekt był dobrze dopasowany do grupy przedszkolnej, warto zadać sobie kilka pytań: Czego potrzebują moje przedszkolaki? Jaki obszar wiedzy/umiejętności warto poszerzyć, nad czym pracować? Może to być coś, o czym wiedzą jeszcze za mało. Albo właśnie coś, co je szczególnie interesuje, więc chcemy wynieść ich poziom wiedzy i umiejętności na poziom ekspercki. Obserwacja to narzędzie, które da nam wskazówki do tego, jaki projekt będzie najodpowiedniejszy. Starsze przedszkolaki z pewnością same mogą podpowiedzieć, o jakim projekcie marzą i co je interesuje. A może by tak zebrać propozycje tematów projektowych od dzieci i w drodze głosowania zdecydować, jakim tematem zajmie się grupa?
Innym zupełnie pomysłem na wybór tematu projektu może być sięgnięcie do tego, czym pasjonuje się nauczyciel! Pokazanie dzieciom swojej pasji i zarażenie ich swoimi zainteresowaniami także może być przedmiotem projektu, a dla nauczyciela czystą przyjemnością i radością z dzielenia się tym, co dla niego najprzyjemniejsze :).
Projekty edukacyjne – wskazówki i pomysły na organizację
Planując projekt, warto wziąć pod uwagę także to, jak dany temat możemy z dziećmi zbadać:
- Czy mamy w grupie rodziców, którzy mogą być naszymi ekspertami (albo innych gości, którzy odwiedzą przedszkole)?
- Czy w okolicy przedszkola są miejsca związane z tematem projektu, które możemy odwiedzić?
- Czy możemy zaplanować wycieczki, które tematycznie będą związane z projektem?
Warto zorganizować kącik projektowy, gdzie zarówno dzieci, jak i rodzice będą mogli śledzić postępy związane z naszymi działaniami – mogą pojawić się tam np. plakaty czy prace dzieci, relacje z projektowych wypraw. W przedszkolnej sali natomiast możemy zorganizować kolekcję projektową, gdzie zgromadzimy książki, pomoce, eksponaty związane z tematem – przyniesione przez nauczyciela oraz dzieci.
Bliżejprzedszkolne projekty edukacyjne
W tym roku BLIŻEJ PRZEDSZKOLA proponuje aż 6 projektów edukacyjnych do realizacji z przedszkolakami!
Witaminki
W ramach realizacji projektu Witaminki będziemy podejmować różnorodne aktywności promujące zdrowe nawyki żywieniowe. Chcemy kształtować u dzieci już od najmłodszych lat kulturę spożywania zdrowych posiłków, w których będą królowały warzywa. Materiały do tego projektu będą systematycznie publikowane na łamach miesięcznika. Znajdziecie je oczywiście także w naszej wirtualnej bazie.
Sprintem do maratonu
To cykliczne wydarzenie, które w nadchodzącym roku będzie mieć swoją 10. edycję! Celem Sprintem do maratonu jest popularyzowanie biegów wśród dzieci, upowszechnianie zdrowego stylu życia i zachęcanie do aktywnego spędzania czasu, w tym (głównie) na świeżym powietrzu.
Koncertowy dobry gest
Koncertowy dobry gest – to propozycja, dzięki której razem z Wami chcemy rozwijać w dzieciach empatię i zrozumienie, a przede wszystkim pokazać im magię pomagania. Organizując w przedszkolu akcję charytatywną wspierającą konkretny cel, możesz pokazać dzieciom, jak cieszy ofiarowanie pomocy!
Bliżej pieska
Dzięki realizacji projektu Bliżej pieska dzieci będą mogły nieść pomoc potrzebującym zwierzakom oraz nauczą się właściwego zachowania wobec nich.
Książka dla przedszkolaka
Książka dla przedszkolaka – to projekt promujący czytelnictwo wśród przedszkolaków poprzez różnorodne działania podejmowane z grupą w przedszkolu, a także organizowanie inicjatyw, takich jak zbiórki książek przekazywanych szpitalnym oddziałom dziecięcym czy tworzenie przedszkolnych punktów wymiany książek. Dzięki temu dzieci będą mogły się dzielić książkami z domowej biblioteczki z innymi przedszkolakami.
Przyjaciel niepotrzebnej książki
To z kolei projekt czytelniczy dla dyrektorów, nauczycieli, rodziców. Jeśli w Twoim domu znajdują się książki zapomniane i niechciane lub takie, którymi chcesz się podzielić z innymi osobami, zachęcamy do przyłączenia się do akcji Przyjaciel niepotrzebnej książki!
Te oraz inne propozycje projektów wraz z przygotowanymi do nich pomocami znajdziecie na naszej platformie w zakładce Projekty i konkursy, a także na łamach naszego miesięcznika.
Ogólnopolskie projekty edukacyjne pod patronatem BLIŻEJ PRZEDSZKOLA
Na naszej bliżejprzedszkolnej stronie znajdziecie również całą listę ogólnopolskich projektów edukacyjnych, które BLIŻEJ PRZEDSZKOLA objęło swoim patronatem. Pośród kilkudziesięciu propozycji na pewno wybierzecie takie, które odpowiedzą na potrzeby i zainteresowania Waszych przedszkolaków! Warto do nich zajrzeć!
__________
Barbara Danecka
Z wykształcenia pedagog przedszkolny i wczesnoszkolny oraz oligofrenopedagog. Edukatorka Pozytywnej Dyscypliny Wczesnego Dzieciństwa oraz Pozytywnej Dyscypliny w Klasie. Szkoleniowiec – autorka szkoleń dla nauczycieli przedszkola. Networkerka. Instruktorka harcerska. Szczęśliwa żona i potrójna mama. W swojej pracy wykorzystuje metody psychopedagogiki twórczości z przedszkolakami uwielbia muzykować, zgłębiać świat literatury dziecięcej i odkrywać tajemnice przyrody.