Zajęcia właściwe – ćwiczenia ruchowe (Metoda Dobrego Startu Marty Bogdanowicz)

Marta Bogdanowicz, Aneta Wojnarowska   Grudzień 2010

Pobierz

Więcej z tego numeru

Grudzień 2010

Teraz popularne

Ostatnio pobierane

Wstępny etap zajęć właściwych, będących podstawowym etapem w strukturze zajęć prowadzonych Metodą Dobrego Startu (MDS), stanowią ćwiczenia ruchowe, których zadaniem jest usprawnianie motoryki dużej i małej, rozwijanie zmysłu równowagi oraz doskonalenie koordynacji ruchów. Zajęcia właściwe zawierają trzy rodzaje ćwiczeń:
- ćwiczenia ruchowe;
- ćwiczenia ruchowo-słuchowe;
- ćwiczenia ruchowo-słuchowo-wzrokowe.
W tych trzech rodzajach coraz bardziej złożonych ćwiczeń (na kolejnych etapach zajęć) aktywizowana jest integracja percepcyjno-motoryczna. Wymienione ćwiczenia występują kolejno w każdym zajęciu.

W artykule opisano znaczenie ćwiczeń ruchowych wykorzystywanych w Metodzie Dobrego Startu i podano ich przykłady.