Wymarzony plac zabaw (scenariusz spotkania z rodzicami dla dzieci 5-6-letnich)

Grudzień 2010

Pobierz

Więcej z tego numeru

Grudzień 2010

Teraz popularne

Ostatnio pobierane

Obserwując na przestrzeni lat zaangażowanie rodziców w życie przedszkolne i szkolne ich pociech, można dojść do wniosku, że staje się ono coraz słabsze. Rodzice wiele czasu przeznaczają na zapewnienie jak najlepszych warunków materialnych dzieciom, „gubiąc” niejednokrotnie wartości związane z wychowaniem. Najchętniej organizują wolny czas dziecka, posyłając je na dodatkowe, płatne zajęcia poza domem. Są one – owszem – wartościowe, ale nie zastąpią bezpośredniego kontaktu z rodzicami i płynących z niego korzyści. Rodzice często nie zdają sobie sprawy z radości, jaką sprawiają swojemu dziecku, wykonując wraz z nim choćby najprostsze czynności. Zadaniem nauczyciela-wychowawcy jest wyjście naprzeciw tym potrzebom. Sposobem realizacji może być organizowanie wspólnych spotkań i zabaw zaspokajających nie tylko indywidualne potrzeby dziecka, ale również integrujących zespół klasowy oraz dających możliwość obserwowania relacji między rodzicem a dzieckiem. Poniżej przykładowy scenariusz takiego spotkania.

Autorkami scenariusza są Ewa Błahuta, Renata Jędrzejewska i Daria Rafalska (nauczycielki ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Grodzisku Mazowieckim).