Społeczność
Miejsce na to, by zainspirować. Siebie i innych. Wieści z życia przedszkoli, konkursy, odpowiedzi na nurtujące Was pytania.
Tradycje wielkanocne
Wpis został sprawdzony przez moderatora
Zgodnie z założeniami projektu „Przedszkolak w świecie wartości”, w przedszkolu odbyło się spotkanie z twórcą ludowym pasjonującymi się malowaniem jaj wielkanocnych, panią Anielą Leszczyńską. Wielkanocne pisanki były tematem wiodącym spotkania, pani Aniela omówiła i pokazała dzieciom, jak wykonać pisankę, do której potrzebna jest wydmuszka, farby, lakier oraz specjalny cieniutki pędzel. Dobieranie kolorów to nie lada zadanie, ale nam potrzebne były takie, które widnieją w strojach kujawskich. Jeden kolor farby nakładliśmy jako tło. Następnie czekaliśmy aż całe jajko wyschnie, najciekawsze było wymyślanie wzorów i precyzyjne ich wykonanie. Na dzieci czekała wielkanocna wystawa prac rękodzieła pani Anieli Leszczyńskiej, na której znalazły się pisanki ozdobione wzorem kujawskim, kaszubskim oraz motywami przyrody, jak kwiaty, pejzaże. Jaja były różnej wielkości od kurzych, po gęsie i strusie. Pani Aniela przybliżyła dzieciom tradycje powstania pisanek i kraszanek czytając opowiadanie pani Reginy Zalewskiej – Wojciechowskiej „Pisanki – kraszanki”. Nasz gość czuwał nad sprawnym i pięknym wykonaniem naszych pisanek. My pochwaliliśmy się naszymi kącikami wielkanocnymi, które pani Aniela podziwiała i była zachwycona.
W Polsce tradycja zdobienia jaj znana jest od ponad 1000 lat, nie zawsze była więc łączona z obchodami świąt Wielkiej Nocy. Jajko, jako symbol nowego życia i odradzania się natury, niosło za sobą różnorodne znaczenia magiczne, miało przynosić szczęście – wkładano je pod próg budowanej chaty, zakopywano na polu. Tradycyjne metody zdobienia są niezwykle trudne, aby uzyskać satysfakcjonujące efekty potrzeba wielu lat prób i doświadczeń. Wciąż jednak wielu twórców ludowych kultywuje tradycje rodzinne i wykonuje zdobione pisanki ręcznie malowane, wyskrobywane kraszanki, czy wydmuszki oklejane wycinankami, kolorowymi wstążkami, woskiem pszczelim, flamastrem.
Ozdabianie pisanek dało dzieciom wiele satysfakcji i radości z zaskakująco pięknych, a także niepowtarzalnych efektów działania oraz umocniło wiarę we własne możliwości. Zachęciło także do dalszego tworzenia podczas swobodnych zabaw w przedszkolu, a także w domu - jak wynika z relacji niektórych przedszkolaków. Być może uda się więc ocalić od zapomnienia naszą tradycję ludową.
Katarzyna Dziubich
Katarzyna Ulewicz
Zobacz wszystkie wpisy
od Katarzyna Dziubich
Wyślij wiadomość
do Katarzyna Dziubich
Nagrody dla dzieci nowość
Szukasz drobnych prezentów, które mogłyby być nagrodami dla dzieci w przedszkolnym konkursie? Zajrzyj do naszego sklepu – w zestawach kupujesz, niższą cenę zyskujesz!
bliżej MAX nowość
Nieograniczony dostęp do scenariuszy, filmów oraz piosenek. Bliżej MAX łączy wszystkie nasze usługi w jeden wygodny i tani abonament! Subskrybując bliżej MAX, otrzymujesz dodatkowo plany tygodniowe, atrakcyjne zestawy pomocy, a także 10 pobrań, które możesz użyć do dowolnych pomocy dydaktycznych ze strony www.blizejprzedszkola.pl