Akademia Edukacji posiada AKREDYTACJĘ Małopolskiego Kuratora Oświaty

Zobacz nas


  • Strony www dla przedszkoli Nasze strony to gotowe rozwiązanie. Dostajesz od nas wszystko co potrzebujesz do prowadzenia strony www przedszkola.

Społeczność

Miejsce na to, by zainspirować. Siebie i innych. Wieści z życia przedszkoli, konkursy, odpowiedzi na nurtujące Was pytania.

Dni Śląskie 2012


Wydarzenie dodał(a) Dorota Kozioł- Żurawska
ponad 12 lat temu, wyświetleń 2826


Wpis został sprawdzony przez moderatora

Kultywowanie tradycji każdego regionu Polski powinno być sprawą oczywistą i codzienną. Wyrastanie w poczuciu przynależności umacnia dziecko w postawie patriotycznej, buduje więzi z ojczyzną i rodakami. I nie chodzi tu o skrajne postawy, nie tolerujące innych kultur, regionów, miast czy nawet dzielnic. Właśnie wczesna prezentacja różnic kulturowych uczy dzieci tolerancji i poszanowania. Mamy inne zwyczaje, tradycje ale wszyscy jesteśmy Polakami i mieszkamy w jednym kraju. Poznawanie kultury należy rozpocząć od tego co dziecku najbliższe, rozszerzając  to z biegiem lat o dalsze rejony. W przedszkolu dzieci poznają najbliższe otoczenie – okolicę swojego domu, dzielnicę, miasto, wybrane wiadomości o regionie. Spacery, wycieczki, rozmowy z ciekawymi ludźmi, przykład osobisty rodziców pozwalają dziecku odnaleźć w otaczającym świecie własną tożsamość. Mając świadomość, iż wychowanie patriotyczne zaczyna się już od najmłodszych lat, staramy się przekazywać jej treści w codziennej pracy z dzieckiem.
Już ósmy raz organizujemy w naszym przedszkolu Dni Śląskie, poświęcone tradycjom i zwyczajom Górnego Śląska. Odbywają się one zawsze w okolicach Dnia Górnika. W tym roku przebiegały pod hasłem „Hobby Ślonzoków”. Oprócz zajęć tematycznych w grupach gościliśmy również ludzi, którzy odnaleźli swoją pasję i chcieli się z nią z nami podzielić.  Były to m.in. panie z zespołu ludowego „Podlesianki”, które zaprezentowały dzieciom tradycyjne śląskie stroje – codzienny, odświętny (strój rozbarski) oraz strój mężatki. Prezentowały również swoje umiejętności w zakresie haftowania, szydełkowania i robienia na drutach. Swoje gołębie zaprezentowali nam uznani światowi hodowcy. Opowiedzieli dzieciom o rasach gołębi hodowlanych, pracy gołębi pocztowych i radości, jaką sprawia widok kołujących nad głową ptaków. Dla dzieci zagrał zespól rodziny Stogniewów. Senior rodu, syn oraz wnuk grali na instrumentach oraz śpiewali znane śląskie piosenki. Nasze przedszkolaki również włączyły się do śpiewu gromkim głosem. Największe brawa dostał 5-letni Gabryś, który samodzielnie grał na bębnie i malutkich skrzypkach oraz śpiewał solo. O zwyczajach i tradycjach górniczych opowiadał nam  przewodnik kopalni „Guido”, wielki znawca tematu, gawędziarz oraz przewodnik górski p. Ireneusz Kocoń. W gwarze, z wstawkami muzycznymi zapoznał dzieci z Dniem Św. Barbary, patronki  górników, opowieścią o Skarbniku i innymi ciekawostkami z życia górniczego. Następnego dnia gościliśmy górników, rodziców i dziadków naszych wychowanków. Dla nich został przygotowany występ grupy „Jeżyki” oraz „Krasnale”. W holu przedszkola rozbrzmiewało „Gdybym to ja miała”, „Jo jest Karlus”, wirowały spódnice w „Owczarzyku”, „Zajączku”, „Groziku”. Dzieci przebrane były w dwa rodzaje strojów – paradny odświętny strój rozbarski oraz strój codzienny dawnych gospodyń i gospodarzy. Górnikom złożono serdeczne życzenia z okazji ich święta, uczestniczyli oni również w spotkaniach w grupach. W trzecim, ostatnim dniu naszych obchodów odwiedzili nas tancerze z zespołu ludowego „Silesianie” przy Uniwersytecie Ekonomicznym. Piękny strój, głos wokalistki zahipnotyzowały dzieci. Wirujące spódnice zachęciły do wspólnego tańca, którego członkowie zespołu chętnie uczyli przedszkolaki. I także tutaj nasi wychowankowie stanęli na wysokości zadania i zaprezentowali, że w małym człowieku może mieszkać potężny głos podczas śpiewu np. „Poszła Karolinka”. Zespół opowiedział również o stroju, zwyczajach związanych z tańcami ludowymi. Na koniec zostaliśmy obdarowani płytą z nagranymi przez zespół pieśniami ludowymi.
Trzy dni tańca i śpiewu na pewno zostawią na długo ślad w głowach przedszkolaków, może zachęcą ich również do aktywnego uczestnictwa w życiu któregoś z zespołów ludowych.  Dzięki takim drobnym, codziennym krokom nasze dzieci wiedzą więcej o swoich korzeniach - lub tez poznają je od początku - i uczą się tego miejsca, gdzie przyszło im żyć i dorastać.  

Moja mała ojczyzna





Zobacz wszystkie wpisy
od Dorota Kozioł- Żurawska



Wyślij wiadomość
do Dorota Kozioł- Żurawska

Nagrody dla dzieci nowość

Szukasz drobnych prezentów, które mogłyby być nagrodami dla dzieci w przedszkolnym konkursie? Zajrzyj do naszego sklepu – w zestawach kupujesz, niższą cenę zyskujesz!

bliżej MAX nowość

Nieograniczony dostęp do scenariuszy, filmów oraz piosenek. Bliżej MAX łączy wszystkie nasze usługi w jeden wygodny i tani abonament! Subskrybując bliżej MAX, otrzymujesz dodatkowo plany tygodniowe, atrakcyjne zestawy pomocy, a także 10 pobrań, które możesz użyć do dowolnych pomocy dydaktycznych ze strony www.blizejprzedszkola.pl 

Komentarze

Wyślij wiadomość do Dorota Kozioł- Żurawska

Bądź jeszcze BLIŻEJ

Zapisując się na nasz newsletter otrzymasz na swoją skrzynkę mailową pomysły i inspiracje na zajęcia z przedszkolakami oraz informacje o nowych publikacjach, szkoleniach, a także… wyjątkowych promocjach!
Zapisz się!
Poznaj naszą nową gazetkę promocyjną! Zobacz