Społeczność
Miejsce na to, by zainspirować. Siebie i innych. Wieści z życia przedszkoli, konkursy, odpowiedzi na nurtujące Was pytania.
Ocalić od zapomnienia
Wpis został sprawdzony przez moderatora
„Folkor to resztki piękna i polskości, który godzi się ratować. Myśląc o współczesności, nie możemy zapomnieć o naszych korzeniach”.
Już po raz czwarty w przedszkolu organizujemy Tydzień Kujawski. Jest on podsumowaniem wiedzy i umiejętności dzieci zdobytych podczas realizacji programu „Kujawy moja ojczyzna”. Przygodę z Kujawami rozpoczęliśmy w poniedziałek od zabawy ludowej, na którą dzieci przybyły przebrane w dawne stroje ludowe. Do tańca grała powołana na czas zabawy ludowa kapela w składzie: Jan Pawłowski - skrzypce, Lech Stranc - akordeon, śpiew - Jadwiga Arent. I tak w rytmie kujawiaków, poleczek i skocznych oberków upłynęło poniedziałkowe przedpołudnie. Wtorek to kujawskie gotowanie. Dzieci z wielkim zapałem przygotowywały regionalne przysmaki, by później z jeszcze większym je zjeść. Na stołach królowały kanapki ze smalcem, ogórkiem, gotowane ziemniaki, żurek, gzik. Środa była dniem kujawskich zabaw. Razem z panem od rytmiki dzieci wkroczyły w świat dziecięcych zabaw, melodii i piosenek swoich babć i dziadków.
W czwartkowy dzień czekały nas emocje związane z konkursem wiedzy o regionie. Przedstawiciele grup musieli rozpoznać smaki kujawskich potraw, wykazać się znajomością ludowych melodii oraz ogólną wiedzą o regionie. Jak się okazało wszystkie grupy były bardzo dobrze przygotowane do zmagań konkursowych. I wreszcie nastąpił ostatni dzień naszej wędrówki przez „Kujawy”. Ze względów organizacyjnych był to wtorek 24 kwietnia.
Kochano Matulu, Kochany Tatulu chcyma wos zaprosić na kujawskie śpiwanie – kujawską gwarą dzieci zapraszały rodziców na prezentację umiejętności kujawskich.
Już od przedszkolnych progów rodziców witała zaprzyjaźniona kapela, a gości do sali prowadziła para małych Kujawiaków. Ilość obecnych rodziców mile nas zaskoczyła. I choć było ciasno, duszno i brakowało miejsc siedzących (takie mamy warunki), to na twarzach rodziców widziałyśmy podziw, zadowolenie a niekiedy i łzy wzruszenia. A było, na co popatrzeć. Mali artyści zaprezentowali się w przepięknych strojach kujawskich. W ich wykonaniu usłyszeliśmy wiele piosenek i przyśpiewek ludowych oraz obejrzeliśmy tańce kujawskie. Grupa Jagódki przedstawiła inscenizację podania „Jak Bartłomiejowi żur gotowała” w oparciu o Baśnie i Klechdy Kujawskie Reginy Zaleskiej-. Wojciechowskiej. Gwiazdeczki przypomniały stare zabawy ludowe, Krasnoludki zaprezentowały się w piosenkach na kujawską nutę. Motyle i Muchomorki zaśpiewały
i zatańczyly po kujawsku. Nasze najmłodsze dzieci – Biedroneczki przepięknie zainscenizowały wiersz Wandy Chotomskiej „Kujawiak” i zatańczyły taniec ludowy „Szot”.
Mamy nadzieję, że po tygodniowej lekcji regionalnego patriotyzmu każde dziecko, choć przez chwilę poczuło się Kujawiakiem.
Bogumiła Pawłowska
Ewa Staszak
Zobacz wszystkie wpisy
od Katarzyna Dziubich
Wyślij wiadomość
do Katarzyna Dziubich
Nagrody dla dzieci nowość
Szukasz drobnych prezentów, które mogłyby być nagrodami dla dzieci w przedszkolnym konkursie? Zajrzyj do naszego sklepu – w zestawach kupujesz, niższą cenę zyskujesz!
bliżej MAX nowość
Nieograniczony dostęp do scenariuszy, filmów oraz piosenek. Bliżej MAX łączy wszystkie nasze usługi w jeden wygodny i tani abonament! Subskrybując bliżej MAX, otrzymujesz dodatkowo plany tygodniowe, atrakcyjne zestawy pomocy, a także 10 pobrań, które możesz użyć do dowolnych pomocy dydaktycznych ze strony www.blizejprzedszkola.pl