Społeczność
Miejsce na to, by zainspirować. Siebie i innych. Wieści z życia przedszkoli, konkursy, odpowiedzi na nurtujące Was pytania.
Maluchy z Zembrowa w Japonii - kraju kwitnącej wiśni
Wpis został sprawdzony przez moderatora
Na zajęciach w dniu 13.04.2012 r. wybraliśmy się w podróż przez kontynenty. Wybraliśmy się do malowniczego państwa w Azji -„Kraju kwitnącej wiśni” – Japonii, aby poznać kulturę i zwyczaje tamtejszych ludzi. W specjalnie na tę okazję przygotowanej scenerii w odświętnych kimonach przy dźwiękach melodii japońskich obejrzeliśmy teatrzyk cieni „Mały wachlarz”. Następnie dzieci dowiedziały się o zwyczajach panujących w japońskich domach i zgodnie z tymi zasadami zdjęliśmy buty, które zostawiliśmy skierowane noskami w kierunku drzwi i usiedliśmy na poduszkach. Dowiedzieliśmy się o tym, jak wygląda dzień japońskiego dziecka, jakie są zwyczaje i obowiązki maluchów oraz jak tam dzieci spędzają swój wolny czas. Potem próbowaliśmy jeść ryż pałeczkami. Okazało się, że to jest prawdziwa lekcja wytrwałości i cierpliwości podobnie jak sztuka składania papieru-origami.
Dzieci japońskie mają swoje ulubione zabawki i zabawy podobnie jak my. Wykonaliśmy zabawkę – kendamę, lecz z uwagi na dzieci 3-4 letnie w naszej grupie zastąpiliśmy łyżkę plastikowym kubkiem, do którego zawiązaliśmy sznurek z drewnianą kulką. Zabawka wszystkim się bardzo podobała i wielu z nas udało się trafić kuleczką w kubek.
Chłopcy nosili ryż na swoich mieczach dziewczynkom, a one po trzęsieniu ziemi, jakie właśnie nawiedziło Japonię, musiały oddzielać ryż od kaszy, aby móc ugotować posiłek.
Poznaliśmy kilka najważniejszych świąt-festiwali obchodzonych w tym kraju np.: Festiwal Śniegu. Dzieci lepiły z białej plasteliny figurki lodowe.
Z okazji Święta Shichigosan (trzy-pięć-siedem) obchodzonego tam 15 listopada. Dzieci pozowały do zdjęć. Kartonowe rysunki strojów chłopca i dziewczynki, miecze oraz żurawia japońskiego-symbol szczęścia oraz motylki techniką origami wykonały 3 mamusie dzieci z mojej grupy. W Japonii tego dnia rodzice modlą się za pomyślność swoich dzieci. Jubilaci to chłopcy w wieku trzech i pięciu lat oraz dziewczynki w wieku trzech i siedmiu lat (stąd nazwa święta). Te właśnie liczby uważane są za szczęśliwe w tym kraju.
Kolejne święto to „Obon” czyli Święto Zmarłych .Dziewczynki zatańczyły z tej okazji taniec z wachlarzami, a chłopcy taniec z mieczami z elementami walki. Niestety zabrakło nam czasu, aby wykonać lampiony.
Ostatnim świętem jakie poznaliśmy był Kurama no hi matsuri, czyli Festiwal Ognia. Obchodzone jest ono w miejscowości Kurama w miesiącu październiku, które wieńczy parada ogni.
Na koniec mamusie przygotowały nam „Obento” czyli danie z ryżu z warzywami. Nasze było w kształcie ryby. Obento w Japonii szykują mamusie swoim dzieciom do szkoły. Są to prawdziwe podobnie jak nasze dzieła sztuki.
Niestety zabrakło nam czasu na zrealizowanie wszystkich zadań i zabaw. Nadrobimy to w poniedziałek. Przed nami „Fukuwarai”- rysowanie twarzy z zawiązanymi oczyma i wiele innych ciekawych rzeczy. Zdjęcia zamieszczę już w komentarzach.
Arigato (dziękuję)
Zobacz wszystkie wpisy
od Alina Goworek
Wyślij wiadomość
do Alina Goworek
Nagrody dla dzieci nowość
Szukasz drobnych prezentów, które mogłyby być nagrodami dla dzieci w przedszkolnym konkursie? Zajrzyj do naszego sklepu – w zestawach kupujesz, niższą cenę zyskujesz!
bliżej MAX nowość
Nieograniczony dostęp do scenariuszy, filmów oraz piosenek. Bliżej MAX łączy wszystkie nasze usługi w jeden wygodny i tani abonament! Subskrybując bliżej MAX, otrzymujesz dodatkowo plany tygodniowe, atrakcyjne zestawy pomocy, a także 10 pobrań, które możesz użyć do dowolnych pomocy dydaktycznych ze strony www.blizejprzedszkola.pl