Maluchy z Zembrowa w Japonii - kraju kwitnącej wiśni

Wydarzenie dodał(a) Alina Goworek

Na zajęciach w dniu 13.04.2012 r. wybraliśmy się w podróż przez kontynenty. Wybraliśmy się do malowniczego państwa w Azji -„Kraju kwitnącej wiśni” – Japonii, aby poznać kulturę i zwyczaje tamtejszych ludzi. W specjalnie na tę okazję przygotowanej scenerii w odświętnych kimonach przy dźwiękach melodii japońskich obejrzeliśmy teatrzyk cieni „Mały wachlarz”. Następnie dzieci dowiedziały się o zwyczajach panujących w japońskich domach i zgodnie z tymi zasadami zdjęliśmy buty, które zostawiliśmy skierowane noskami w kierunku drzwi i usiedliśmy na poduszkach. Dowiedzieliśmy się o tym, jak wygląda dzień japońskiego dziecka, jakie są zwyczaje i obowiązki maluchów oraz jak tam dzieci spędzają swój wolny czas. Potem próbowaliśmy jeść ryż pałeczkami. Okazało się, że to jest prawdziwa lekcja wytrwałości i cierpliwości podobnie jak sztuka składania papieru-origami.

Dzieci japońskie mają swoje ulubione zabawki i zabawy podobnie jak my. Wykonaliśmy zabawkę – kendamę, lecz z uwagi na dzieci 3-4 letnie w naszej grupie zastąpiliśmy łyżkę plastikowym kubkiem, do którego zawiązaliśmy sznurek z drewnianą kulką. Zabawka wszystkim się bardzo podobała i wielu z nas udało się trafić kuleczką w kubek.

Chłopcy nosili ryż na swoich mieczach dziewczynkom, a one po trzęsieniu ziemi, jakie właśnie nawiedziło Japonię, musiały oddzielać ryż od kaszy, aby móc ugotować posiłek.

Poznaliśmy kilka najważniejszych świąt-festiwali obchodzonych w tym kraju np.: Festiwal Śniegu. Dzieci lepiły z białej plasteliny figurki lodowe.

Z okazji Święta Shichigosan (trzy-pięć-siedem) obchodzonego tam 15 listopada. Dzieci pozowały do zdjęć. Kartonowe rysunki strojów chłopca i dziewczynki, miecze oraz żurawia japońskiego-symbol szczęścia oraz motylki techniką origami wykonały 3 mamusie dzieci z mojej grupy. W Japonii tego dnia rodzice modlą się za pomyślność swoich dzieci. Jubilaci to chłopcy w wieku trzech i pięciu lat oraz dziewczynki w wieku trzech i siedmiu lat (stąd nazwa święta). Te właśnie liczby uważane są za szczęśliwe w tym kraju.

Kolejne święto to „Obon” czyli Święto Zmarłych .Dziewczynki zatańczyły z tej okazji taniec z wachlarzami, a chłopcy taniec z mieczami z elementami walki. Niestety zabrakło nam czasu, aby wykonać lampiony.

Ostatnim świętem jakie poznaliśmy był Kurama no hi matsuri, czyli Festiwal Ognia. Obchodzone jest ono w miejscowości Kurama w miesiącu październiku, które wieńczy parada ogni.

Na koniec mamusie przygotowały nam „Obento” czyli danie z ryżu z warzywami. Nasze było w kształcie ryby. Obento w Japonii szykują mamusie swoim dzieciom do szkoły. Są to prawdziwe podobnie jak nasze dzieła sztuki.

Niestety zabrakło nam czasu na zrealizowanie wszystkich zadań i zabaw. Nadrobimy to w poniedziałek. Przed nami „Fukuwarai”- rysowanie twarzy z zawiązanymi oczyma i wiele innych ciekawych rzeczy. Zdjęcia zamieszczę już w komentarzach.

Arigato (dziękuję)

od Alina Goworek