Ekologia w przedszkolu

Wydarzenie dodał(a) ~ Gość

22 kwietnia, obchodzony jest "wiatowy Dzień Ziemi. Dzień Ziemi to nazwa akcji prowadzonych corocznie wiosną, których celem jest promowanie postaw ekologicznych w społeczeństwie.

Nasze przedszkole realizuje Program ochrony środowiska dla miasta Katowice. Realizacja odbywa się poprzez  treści ekologiczne zawarte w programie autorskim nauczycieli naszego przedszkola " Edukacja ekologiczna” a realizowane w najbliższym środowisku przyrodniczym: sad, las, pole, łąka, ogródki działkowe oraz środowiska nie dotyczącego bezpośredniej obserwacji poprzez zabawy badawcze, pokaz, opowiadania, rozmowy, praktyczne działanie, gry i zabawy dydaktyczne, wycieczki i spacery, teatrzyki, obserwację mimowolną i ukierunkowaną. Dzieci zapoznawane są z podstawowymi wiadomościami na temat zasad ochrony przyrody (rośliny, ptaki, zwierzęta), z wpływem zanieczyszczenia środowiska na rozwój roślin, ginięcie roślin i zwierząt, kwaśne deszcze, pożary w lesie. Podczas zabaw badawczych bardzo chętnie wykorzystują mikroskopy, lupy, videomikroskopy oraz teleskop, co wywołuje u dzieci szczególne zaangażowanie emocjonalne i poznawcze w poznawaniu skarbów naszej ziemi. Prowadzone zajęcia w terenie zbliżają dzieci do przyrody, poznają one praktyczną wiedzę, doświadczają emocji, radości i zaspokajają swoją ciekawość. "wiadomość ekologiczna dzieci przejawia się również w ich pracach plastycznych i technicznych z wykorzystaniem nieużytków a to przyzwyczaja dzieci do segregowania odpadów.

Przedszkolaki prowadzą systematyczną obserwację poletka roślin ozdobnych, warzyw i zbóż w ogrodzie przedszkolnym a także zielonych hodowli prowadzonych w kącikach przyrody w salach. Dzięki realizacji naszego projektu prowadzenia zielonej hodowli dzieci mogą spożywać zdrową żywność, wykorzystując szczypior, rzeżuchę, sałatę jako dodatek do kanapek przez cały rok. Dzieci mają możliwość suszenia różnych pestek, nasion, zbierania suszu do kącika przyrody, który wykorzystują do dekoracji, jako pokarm dla ptaków, ponownego wysiewu oraz jako materiał na zajęcia.