Akademia Edukacji posiada AKREDYTACJĘ Małopolskiego Kuratora Oświaty

Zobacz nas


  • Strony www dla przedszkoli Nasze strony to gotowe rozwiązanie. Dostajesz od nas wszystko co potrzebujesz do prowadzenia strony www przedszkola.

Społeczność

Miejsce na to, by zainspirować. Siebie i innych. Wieści z życia przedszkoli, konkursy, odpowiedzi na nurtujące Was pytania.

Dni Śląskie


Wydarzenie dodał(a) ~ Gość
ponad 15 lat temu, wyświetleń 5641


Wpis został sprawdzony przez moderatora

Już trzeci raz w naszym Przedszkolu odbyły się obchody Dni "ląskich. W tym roku rozpoczęliśmy je stosunkowo wcześnie, bo już pod koniec listopada. Nasze Przedszkolaki słuchały opowiadań ze zbioru ”Podania i legendy śląskie” oraz ciekawych opowieści z książki "Wężowa królewna" Dzieci z zapałem rysowały własne ilustracje do wysłuchanych tekstów, próbowały także naśladować gwarę śląską.


Na obchody przygotowaliśmy ciekawą wystawę związaną z naszym regionem. Można było zapoznać się z historią Katowic, dowiedzieć się kto jest kim wśród włodarzy naszego miasta, zobaczyć jak wyglądają odciski paproci i skorupiaków, jak wygląda praca górników, poznać zwyczaje związane z obchodami Barbórki, poznać tradycyjną śląską kuchnię oraz elementy jej wystroju. Miło było również obejrzeć skarby przyrody śląskiej na zdjęciach, dowiedzieć się o żywotach świętego Jacka, świetej Barbary oraz świętego Floriana.


Dla ciekawych przygotowane były również do obejrzenia stroje śląskie oraz mundur górniczy i czako ze wszystkimi kolorami piór. Podczas uroczystości związanej z kulturą Śląska dzieci grup "Myszki” i "Żabki” prezetowały wiersze w gwarze, za które gorąco dziękujemy autorom "Lauby ślonskiej"


Wszystkie przedszkolaki z entuzjazmem śpiewały popularne piosenki śląskie takie jak "Karliku, Karliku", "Dzieweczko ze "ląska"Mieliśmy również wspaniałych gości. Odwiedził nas Skarbnik, opowiadając o zwyczajach panujących na kopalni. Byli również górnicy w mundurach galowych. Mogliśmy się sporo dowiedzieć na temat ich pracy, stroju, tego codziennego do pracy, jak i galowego przeznaczonego na specjalne okazje.


Wielką przyjemność sprawiła nam obecność przedstawiciela "Lauby ślonskiej”, patrona medialnego naszych obchodów. Nasze Przedszkole otrzymało piękny dyplom z podziękowaniem za współpracę oraz specjalnie napisany dla nas wiersz. Mamy nadzieję że w przyszłym roku nasze obchody będą równie ciekawe i pełne atrakcji dla naszych dzieci.

Komentarze

Bądź jeszcze BLIŻEJ

Zapisując się na nasz newsletter otrzymasz na swoją skrzynkę mailową pomysły i inspiracje na zajęcia z przedszkolakami oraz informacje o nowych publikacjach, szkoleniach, a także… wyjątkowych promocjach!
Zapisz się!