Akademia Edukacji posiada AKREDYTACJĘ Małopolskiego Kuratora Oświaty

Zobacz nas


  • Strony www dla przedszkoli Nasze strony to gotowe rozwiązanie. Dostajesz od nas wszystko co potrzebujesz do prowadzenia strony www przedszkola.

Społeczność

Miejsce na to, by zainspirować. Siebie i innych. Wieści z życia przedszkoli, konkursy, odpowiedzi na nurtujące Was pytania.

Dni Śląskie


Wydarzenie dodał(a) ~ Gość
ponad 16 lat temu, wyświetleń 5808


Wpis został sprawdzony przez moderatora

Już trzeci raz w naszym Przedszkolu odbyły się obchody Dni "ląskich. W tym roku rozpoczęliśmy je stosunkowo wcześnie, bo już pod koniec listopada. Nasze Przedszkolaki słuchały opowiadań ze zbioru ”Podania i legendy śląskie” oraz ciekawych opowieści z książki "Wężowa królewna" Dzieci z zapałem rysowały własne ilustracje do wysłuchanych tekstów, próbowały także naśladować gwarę śląską.


Na obchody przygotowaliśmy ciekawą wystawę związaną z naszym regionem. Można było zapoznać się z historią Katowic, dowiedzieć się kto jest kim wśród włodarzy naszego miasta, zobaczyć jak wyglądają odciski paproci i skorupiaków, jak wygląda praca górników, poznać zwyczaje związane z obchodami Barbórki, poznać tradycyjną śląską kuchnię oraz elementy jej wystroju. Miło było również obejrzeć skarby przyrody śląskiej na zdjęciach, dowiedzieć się o żywotach świętego Jacka, świetej Barbary oraz świętego Floriana.


Dla ciekawych przygotowane były również do obejrzenia stroje śląskie oraz mundur górniczy i czako ze wszystkimi kolorami piór. Podczas uroczystości związanej z kulturą Śląska dzieci grup "Myszki” i "Żabki” prezetowały wiersze w gwarze, za które gorąco dziękujemy autorom "Lauby ślonskiej"


Wszystkie przedszkolaki z entuzjazmem śpiewały popularne piosenki śląskie takie jak "Karliku, Karliku", "Dzieweczko ze "ląska"Mieliśmy również wspaniałych gości. Odwiedził nas Skarbnik, opowiadając o zwyczajach panujących na kopalni. Byli również górnicy w mundurach galowych. Mogliśmy się sporo dowiedzieć na temat ich pracy, stroju, tego codziennego do pracy, jak i galowego przeznaczonego na specjalne okazje.


Wielką przyjemność sprawiła nam obecność przedstawiciela "Lauby ślonskiej”, patrona medialnego naszych obchodów. Nasze Przedszkole otrzymało piękny dyplom z podziękowaniem za współpracę oraz specjalnie napisany dla nas wiersz. Mamy nadzieję że w przyszłym roku nasze obchody będą równie ciekawe i pełne atrakcji dla naszych dzieci.

Scenariusze zajęć


Szukasz scenariuszy zajęć na różne okazje? Sprawdź naszą bazę gotowych scenariuszy.

Komentarze

Bądź jeszcze BLIŻEJ

Zapisując się na nasz newsletter otrzymasz na swoją skrzynkę mailową pomysły i inspiracje na zajęcia z przedszkolakami oraz informacje o nowych publikacjach, szkoleniach, a także… wyjątkowych promocjach!
Zapisz się!
16. edycja FORUM | Kraków | 25-26 kwietnia 2024 zapisz się