Dni Śląskie

Wydarzenie dodał(a) ~ Gość

Już trzeci raz w naszym Przedszkolu odbyły się obchody Dni "ląskich. W tym roku rozpoczęliśmy je stosunkowo wcześnie, bo już pod koniec listopada. Nasze Przedszkolaki słuchały opowiadań ze zbioru ”Podania i legendy śląskie” oraz ciekawych opowieści z książki "Wężowa królewna" Dzieci z zapałem rysowały własne ilustracje do wysłuchanych tekstów, próbowały także naśladować gwarę śląską.

Na obchody przygotowaliśmy ciekawą wystawę związaną z naszym regionem. Można było zapoznać się z historią Katowic, dowiedzieć się kto jest kim wśród włodarzy naszego miasta, zobaczyć jak wyglądają odciski paproci i skorupiaków, jak wygląda praca górników, poznać zwyczaje związane z obchodami Barbórki, poznać tradycyjną śląską kuchnię oraz elementy jej wystroju. Miło było również obejrzeć skarby przyrody śląskiej na zdjęciach, dowiedzieć się o żywotach świętego Jacka, świetej Barbary oraz świętego Floriana.

Dla ciekawych przygotowane były również do obejrzenia stroje śląskie oraz mundur górniczy i czako ze wszystkimi kolorami piór. Podczas uroczystości związanej z kulturą Śląska dzieci grup "Myszki” i "Żabki” prezetowały wiersze w gwarze, za które gorąco dziękujemy autorom "Lauby ślonskiej"

Wszystkie przedszkolaki z entuzjazmem śpiewały popularne piosenki śląskie takie jak "Karliku, Karliku", "Dzieweczko ze "ląska"Mieliśmy również wspaniałych gości. Odwiedził nas Skarbnik, opowiadając o zwyczajach panujących na kopalni. Byli również górnicy w mundurach galowych. Mogliśmy się sporo dowiedzieć na temat ich pracy, stroju, tego codziennego do pracy, jak i galowego przeznaczonego na specjalne okazje.

Wielką przyjemność sprawiła nam obecność przedstawiciela "Lauby ślonskiej”, patrona medialnego naszych obchodów. Nasze Przedszkole otrzymało piękny dyplom z podziękowaniem za współpracę oraz specjalnie napisany dla nas wiersz. Mamy nadzieję że w przyszłym roku nasze obchody będą równie ciekawe i pełne atrakcji dla naszych dzieci.