Akademia Edukacji posiada AKREDYTACJĘ Małopolskiego Kuratora Oświaty

Zobacz nas


  • Strony www dla przedszkoli Nasze strony to gotowe rozwiązanie. Dostajesz od nas wszystko co potrzebujesz do prowadzenia strony www przedszkola.

Społeczność

Miejsce na to, by zainspirować. Siebie i innych. Wieści z życia przedszkoli, konkursy, odpowiedzi na nurtujące Was pytania.

Od Śląska do Śląska


Wydarzenie dodał(a) ~ Gość
ponad 15 lat temu, wyświetleń 2662


Wpis został sprawdzony przez moderatora

 

W dniach od 3 do 5 grudnia w naszym przedszkolu odbyła się po raz trzeci wystawa tematyczna, związana z obchodami Dni Śląskich.
 
Celem wystawy „Od Śląska do Śląska” było ukazanie naszego regionu nie tylko z perspektywy Katowic, ale przede wszystkim zwrócenie uwagi na piękno  Śląska, który może poszczycić się nie tylko hałdami, kopalniami. To również urok Beskidu Śląskiego, Pszczyny z zamkiem i zagrodą żubrów, Goczałkowic z widokowym zbiornikiem i uzdrowiskiem, Cieszyna, Raciborza z Rudami Cysterskimi i Arboretum Bramy Morawskiej, Częstochowy, Skoczowa. Pięknych miejsc można wymieniać bez liku. Ideą tej wystawy było wyjście poza ramy tradycyjnego podejścia do regionalizmu.
 
Nie każda wystawa realizowana w ramach Dni Śląskich musi być związana z Dniem Górnika  czy tradycjami śląskimi.
 
Edukacja regionalna ma szerokie podłoże, i w przedszkolu może być realizowana zarówno dla wychowanków jak i rodziców. Warto zwrócić uwagę dorosłych na nasz region, ogrom zabytków, wspaniałych miejsc do wypoczynku czy tez na różnorodność przyrody. Jeżeli rodzice będą chętnie odwiedzali ciekawe miejsca Górnego Śląska, uczyli dzieci poprzez aktywność, o tyle łatwiej będzie nauczycielom zaszczepić miłość do naszego regionu, mocniej zakorzenić dziecko w tradycjach i kulturze.

Na naszej wystawie dostępne były foldery, plakaty, ulotki, książki związane z miejscami godnymi uwagi w naszym regionie. Podczas poranka muzycznego wszystkie przedszkolaki wspólnie zaśpiewały znane śląskie piosenki tj. „Karliku, Karliku..”, „Czarny baranie”. Rozwiązany został również konkurs plastyczny na najpiękniejszą ilustrację do książki „Wężowa Królewna”.

Dzieci zostały nagrodzone drobnymi upominkami, ufundowanymi przez Centrum Informacji Turystycznej w Katowicach oraz Wiślańskie Centrum Kultury.

Dorota Kozioł - Żurawska
(mp93katowice@op.pl)

Scenariusze zajęć


Szukasz scenariuszy zajęć na różne okazje? Sprawdź naszą bazę gotowych scenariuszy.

Komentarze

Bądź jeszcze BLIŻEJ

Zapisując się na nasz newsletter otrzymasz na swoją skrzynkę mailową pomysły i inspiracje na zajęcia z przedszkolakami oraz informacje o nowych publikacjach, szkoleniach, a także… wyjątkowych promocjach!
Zapisz się!
16. edycja FORUM | Kraków | 25-26 kwietnia 2024 zapisz się