Społeczność
Miejsce na to, by zainspirować. Siebie i innych. Wieści z życia przedszkoli, konkursy, odpowiedzi na nurtujące Was pytania.
Projekt z P21 najlepszy w Polsce!
Wpis został sprawdzony przez moderatora
Działania projektowe rozpoczęto od przestawienia się uczestników projektu - prezentowano grupy przedszkolne, placówki, miasta i kraje partnerów. Prezentacje odbywały się w ramach przeprowadzonych wideokonferencji. Następnie dzieci tworzyły i rozgrywały gry dotyczące ciekawostek o krajach. Po wstępnej fazie projektowej nastąpiła część właściwa, czyli przygotowanie i przeprowadzenie eksperymentów przez dzieci. Eksperymenty pozwoliły dzieciom poczuć się prawdziwymi magikami (np. rozpuszczanie atramentu w zimnej i ciepłej wodzie i obserwacja różnic, doświadczenie z transportowaniem kolorowej wody z pełnych do pustych szklanek z użyciem ręczników kuchennych). W aktywność najmłodszych włączeni zostali rodzice, np. pomagali w zdobywaniu probówek czy barwników. Działania projektowe zostały starannie zaplanowane: na każdy miesiąc przewidziano określone zadania. Formą ewaluacji była ankieta (dla dzieci starszych), rozmowy ewaluacyjne z zastosowaniem metody „termometr” . Produktem końcowym był e-book składający się z instrukcji wykonywania eksperymentów. Wszystkie dziecięce eksperymenty zostały zamieszczone w serwisie YouTube, można je przeglądać, odtwarzać, udoskonalać wedle potrzeb jako przykład dobrych praktyk. Projekt w Polsce oraz za granicą został szeroko rozpowszechniany i wzbudził duże zainteresowanie nie tylko innych placówek przedszkolnych, ale również szkół podstawowych.
Projekt ten najpierw otrzymał Krajową Odznakę Jakości eTwinning, a następnie Europejską Odznakę Jakości. Następnie zajął I miejsce (wśród 97 projektów z Polski) w konkursie „Nasz projekt eTwinning 2017”. Ceremonia odbyła się w niezwykłej scenerii Teatru Królewskiego – Stara Pomarańczarnia w Muzeum Łazienki Królewskie. W gali, która odbyła się w Warszawie uczestniczyli nauczyciele, dyrektorzy, uczniowie, a także znakomici goście: przedstawiciele Ministerstwa Edukacji Narodowej – Pani Minister Marzenna Drab i Pan Rafał Lew-Starowicz. Ministerstwo Cyfryzacji reprezentował Pan Minister Marek Zagórski i Lider Cyfryzacji Pan Włodzimierz Marciński. W spotkaniu wziął także udział Kurator Oświaty w województwie kujawsko-pomorskim, Pan Marek Gralik oraz Pani Marzena Zabiegała, koordynator eTwinning w województwie śląskim- Kuratorium Oświaty w Katowicach. Obecny był również dr Paweł Poszytek dyrektor generalny Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji. Nagrody wręczali przedstawiciele Ministerstw, dr Paweł Poszytek, Alicja Pietrzak, dyrektor programu eTwinning oraz sponsorzy: Image Recording Solution i Edu Sense. Warto dodać, iż projekt wcześniej zdobył już I miejsce w Rumunii, I miejsce w Portugalii, II miejsce w Chorwacji oraz zaproszenie na II Międzynarodowe Sympozjum w Turcji. Wydarzenie objęli honorowym patronatem Minister Edukacji Narodowej i Minister Cyfryzacji. Projekt ukazał się w bezpłatnym wydaniu „ Zwycięskie projekty w konkursie eTwinning 2017” w nakładzie 5000 egzemplarzy. Koordynatorem projektu Small Scientists „Discovering the sky” była Pani Hanna Jary.
Zobacz wszystkie wpisy
od Hanna Jary
Wyślij wiadomość
do Hanna Jary
Nagrody dla dzieci nowość
Szukasz drobnych prezentów, które mogłyby być nagrodami dla dzieci w przedszkolnym konkursie? Zajrzyj do naszego sklepu – w zestawach kupujesz, niższą cenę zyskujesz!
bliżej MAX nowość
Nieograniczony dostęp do scenariuszy, filmów oraz piosenek. Bliżej MAX łączy wszystkie nasze usługi w jeden wygodny i tani abonament! Subskrybując bliżej MAX, otrzymujesz dodatkowo plany tygodniowe, atrakcyjne zestawy pomocy, a także 10 pobrań, które możesz użyć do dowolnych pomocy dydaktycznych ze strony www.blizejprzedszkola.pl