Społeczność
Miejsce na to, by zainspirować. Siebie i innych. Wieści z życia przedszkoli, konkursy, odpowiedzi na nurtujące Was pytania.
"DZIEŃ BEZPIECZNEGO INTERNETU" W PM 11 W PABIANICACH
Wpis został sprawdzony przez moderatora
SCENARIUSZ ORGANIZACJI UROCZYSTOŚCI GRUPOWEJ W RAMACH OBCHODÓW DNIA BEZPIECZNEGO INTERNETU 2017.
Tegoroczne działania podejmowane w ramach Dni Bezpiecznego Internetu realizowane były pod hasłem
„Razem zmieniamy Internet na lepsze”.
Wydarzenie to zostało objęte honorowym patronatem przez Minister Edukacji Narodowej Annę Zalewską, Minister Cyfryzacji Annę Streżyńską, Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego Jarosława Gowina, Rzecznika Praw Dziecka Marka Michalaka oraz Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej Marcina Cichego.
- TYTUŁ UROCZYSTOŚCI: "PRZEDSZKOLAKI W SIECI BEZPIECZNIE SIĘ PORUSZAJĄ, BO ZASADY NETYKIETY DOBRZE ZNAJĄ".
- TERMIN: 07.02.2017 R.
- MIEJSCE: SALA ZABAW GRUPY IV INTEGRACYJNEJ „MISIAKI”.
- ADRESACI: DZIECI Z NAJSTARSZEJ GRUPY PRZEDSZKOLNEJ.
- ORGANIZATOR/GOSPODARZ: GRUPA IV INTEGRACYJNA 6 – LATKI
Z PRZEDSZKOLA MIEJSKIEGO NR 11 Z ODDZIAŁAMI INTEGRACYJNYMI W PABIANICACH, UL. ŚW. JANA 28. - OSOBY ODPOWIEDZIALNE ZA ORGANIZACJĘ I PRZEBIEG SPOTKANIA: AGNIESZKA BAŚKO.
- CELE UROCZYSTOŚCI:
- Wdrażanie do bezpiecznego i kulturalnego korzystania z Internetu z wykorzystaniem Netykiety, czyli właściwych zasad poruszania się w sieci.
- Przybliżenie różnorodności zastosowania komputerów w życiu codziennym przez dzieci i dorosłych.
- Poznanie zagrożeń czyhających na internautów oraz uświadomienie rosnącej fali zjawiska cyberprzemocy.
- Doskonalenie umiejętności właściwego reagowania w sytuacji podejrzenia występowania zagrożenia płynącego z sieci.
Etap I – PRZYGOTOWANIA POPRZEDZAJĄCE UROCZYSTOŚĆ:
- Ustalenie terminu i przebiegu uroczystości, zgłoszenie podejmowanej inicjatywy na platformie DBI 2017.
- Przygotowanie zadań związanych z organizacją uroczystości.
- Opracowanie i wydrukowanie dokumentów i pomocy dydaktycznych.
- Przygotowanie plakatu informacyjnego dla rodziców i przedszkolaków o planowanym wydarzeniu.
- Przygotowanie krótkich kreskówek edukacyjnych pobranych ze strony www.dzieckowsieci.pl z serii „Zużka i Tunio poznają Internet” do prezentacji podczas zajęć.
- Przygotowanie oprawy muzycznej – sprzęt nagłaśniający, płyta z muzyką
i magnetofon, a także rzutnik multimedialny i laptop oraz fotograficznej – aparat.
Etap II – PRZEBIEG WYDARZENIA:
- Powitanie, przybliżenie celu uroczystości oraz wyjaśnienie hasła tegorocznych obchodów.
- Prezentacja wiersza pt. „Przygoda z Internetem” A. Baśko (załącznik nr 1) oraz zaproszenie do obejrzenia pierwszej kreskówki edukacyjnej pt. „Internet” z serii „Zuźka i Tunio poznają Internet”.
- „Internet – co to takiego?” – rozmowa kierowana pytaniami nauczycielki zmierzająca do podania definicji Internetu oraz sposobów wykorzystania zasobów sieci internetowych przez dzieci dorosłych.
„Internet” to wszystkie komputery, które w danej chwili są ze sobą połączone za pomocą różnych łączy: telefonicznych, internetowych i radiowych”. Internet możemy wykorzystywać między innymi do: przeglądania stron www, korzystania z wyszukiwarek, korzystania z poczty e-mail, korzystania z czatów i komunikatorów, kontaktu ze znajomymi, szukania informacji, edukacji, zakupów online, gier i zabaw, oglądania filmów i bajek, słuchania muzyki itp. „Dzięki Internetowi możecie znaleźć wiele informacji zamieszczonych na stronach internetowych zwanych też stronami WWW. Są ich miliony i bardzo długo zajęłoby odwiedzenie wszystkich, żeby znaleźć to, czego szukamy. Są jednak specjalne strony, które ułatwiają nam szukanie informacji w Internecie. Sieć trochę przypominająca się pająka.
4. „Kłębek wełny” – zabawa dydaktyczna z wykorzystaniem wełny, puszczanie kłębka – wiadomości do kolegi, tworzenie sieci pajęczej na wzór sieci internetowej, połączone z wyjaśnieniem zasady działania sieci.
5. „Przyjaciel z sieci” – zabawa ruchowa przy piosence pt. „Robot”, wymyślanie i naśladowanie sposobu poruszania się sieciowego kolegi – robota.
6. Zaproszenie do obejrzenia kolejnej kreskówki edukacyjnej pt. „Wyszukiwarka” i wyjaśnienie, że wyszukiwarki potrafią w krótkim czasie znaleźć potrzebną nam informację, jednak niektóre strony podają wiadomości fałszywe, skierowane tylko do dorosłych lub wywołujące w nas lęk i strach.
7. „Internetowa encyklopedia” – wyjaśnienie znaczenia słowa encyklopedia, oglądanie różnych rodzajów encyklopedii oraz rozmowa na temat różnych źródeł pozyskiwania informacji na podany temat. Odwołanie się do informacji zaczerpniętych z Internetu, zwrócenie uwagi na niebezpieczne, a także zawirusowane wiadomości.
Encyklopedia - kompendium wiedzy zapisane w formie zbioru artykułów hasłowych, złożonych z haseł (słów kluczowych) i tekstów je objaśniających (zawierających informacje dotyczące tych haseł). Hasła są ułożone w pewnym logicznym porządku, zazwyczaj alfabetycznym, dzięki czemu możliwe jest szybkie odnalezienie właściwej informacji. Encyklopedia może być powszechna, tj. starająca się ująć całą ludzką wiedzę (np. Wielka Encyklopedia Powszechna PWN), lub specjalistyczna z określonej dziedziny (np. Encyklopedia muzyczna PWM, Encyklopedia wiedzy o książce, Encyklopedia Krakowa).
8. „Projekt – Arktyczne zwierzęta” – zabawa dydaktyczna – podzielenie przygotowanych pasków z informacjami i zdjęciami otyczącymi niedźwiedzia polarnego i pingwina na dwie grupy, przyklejanie ich przy odpowiedniej ilustracji – wykonanie mini projektu.
9. Zaproszenie do obejrzenia trzeciej kreskówki edukacyjnej pt. „Poczta elektroniczna” i wyjaśnienie jak to się dzieje, że list przesłany przez Internet trafia do odbiorcy.
10. „Dzieci w sieci” – zabawa ruchowa przy akompaniamencie do piosenki „Mój kolega komputer” – dzieci naśladują pisanie wiadomości na komputerze i swobodnie poruszają się po klasie, na hasło – klik – kucają naśladując potwierdzenie wysłania wiadomości, na hasło – stop – wyrzucają niewłaściwe wiadomości do kosza, na hasło – wirus – przykucają i chowają głowę między ramionami.
11. „Wyślij wiadomość” – zabawa wykorzystaniem karty pracy – arkuszy nr 1 i nr 2 pobranych ze strony Necio.pl, wyjaśnienie zasad obowiązujących podczas wysyłania wiadomości, przypomnienie znajomości wybranych liter, zamalowywanie na klawiaturze komputera literek składających się na poszczególne wyrazy, sprawdzenie poprawności wykonania zadania.
12. Zaproszenie do obejrzenia czwartej kreskówki edukacyjnej pt. „Czat”, wyjaśnienie dzieciom, że dzięki czatom możemy nawiązać kontakt z każdym, kto też jest podłączony do sieci. Zwrócenie uwagi na niebezpieczeństwa związane z poznawaniem nowych ludzi przez czat oraz wysyłaniem do nich swoich danych i zdjęć.
13. „Przedszkolny czat” – zabawa polegająca na tym, iż jedno dziecko rozpoczyna rozmowę, a kolejne ją kontynuuje, z kolei podawane propozycje zapisujemy na kartonie z szablonem ekranu komputera.
14. Prezentacja ostatniej kreskówki edukacyjnej pt. „Forum” i wyjaśnienie dzieciom, że za pomocą forum możemy na przykład zadawać innym użytkownikom pytania, dyskutować na różne interesujące nas tematy oraz wymieniać się opiniami i radami.
15. „Misiakowe forum” – zabawa w wymyślanie problemu, a następnie zaproponowanie dyskusji na podany temat.
16. „Sieciakowe zasady” – przypomnienie podstawowych zasad Etykiety poprzez odczytanie ich i szczegółowe omówienie, zwrócenie uwagi na bezpieczne i rozsądne korzystanie z zasobów internetowych, wręczenie naklejek oraz ulotek edukacyjnych.
17. Podsumowanie uroczystości (ewaluacja), podziękowanie za aktywny udział w uroczystości, czynności porządkowe w sali zabaw.
Załącznik nr 1 Wiersz pt. „Przygoda z Internetem”
Internet jak już wszyscy wiecie najsłynniejszy jest na świecie.
Możesz dzięki niemu pograć, pooglądać, poczatować, z przyjaciółmi pożartować.
Wszyscy z niego korzystają, ponieważ wiedzę zdobywają i się dzięki temu rozwijają.
Mogą też w tym wielkim świecie, być wirusy pewnie o tym wiecie.
Więc ostrożność jest wskazana, by przygoda z Internetem nie była dziecku zakazana.
O p r a c o w a n i e:
Pabianice, dn. 07. 02. 2017 r.
Agnieszka Baśko
Zobacz wszystkie wpisy
od Agnieszka Baśko
Wyślij wiadomość
do Agnieszka Baśko
Nagrody dla dzieci nowość
Szukasz drobnych prezentów, które mogłyby być nagrodami dla dzieci w przedszkolnym konkursie? Zajrzyj do naszego sklepu – w zestawach kupujesz, niższą cenę zyskujesz!
bliżej MAX nowość
Nieograniczony dostęp do scenariuszy, filmów oraz piosenek. Bliżej MAX łączy wszystkie nasze usługi w jeden wygodny i tani abonament! Subskrybując bliżej MAX, otrzymujesz dodatkowo plany tygodniowe, atrakcyjne zestawy pomocy, a także 10 pobrań, które możesz użyć do dowolnych pomocy dydaktycznych ze strony www.blizejprzedszkola.pl