"Światowy Dzień Kota" w PM Nr 11 w Pabianicach

Wydarzenie dodał(a) Agnieszka Baśko

SCENARIUSZ  ORGANIZACJI UROCZYSTOŚCI GRUPOWEJ
W RAMACH OBCHODÓW ŚWIATOWEGO DNIA KOTA.

1. TYTUŁ WYDARZENIA:  „DZISIAJ KOTKI ŚWIĘTO MAJĄ, DO ZABAWY ZAPRASZAJĄ”.
  2. TERMIN:  17. 02. 2016 r.
  3. MIEJSCE: SALA ZABAW GRUPY VII.
  4. ADRESACI:  DZIECI Z GRUPY VII „KOTKI” - 3 - LATKI.
  5. ORGANIZATOR/GOSPODARZ: GRUPA VII „KOTKI” Z PRZEDSZKOLA MIEJSKIEGO NR 11 Z ODDZIAŁAMI INTEGRACYJNYMI
    W PABIANICACH, UL. ŚW. JANA 28.
  6.  OSOBY ODPOWIEDZIALNE ZA ORGANIZACJĘ I PRZEBIEG WYDARZENIA: AGNIESZKA BAŚKO.
  7. CELE WYDARZENIA:

-  Rozwijanie zainteresowania światem zwierząt oraz uwrażliwienie na potrzeby i warunki niezbędne do życia kotów.

-  Wyrabianie szacunku do zwierząt oraz nawyku właściwego postępowania z nimi.

-  Integrowanie dzieci podczas wspólnej zabawy oraz zwracanie uwagi na przestrzegane przyjętych zasad w trakcie podejmowanych działań.

-  Doskonalenie  aktywności ruchowej,  muzycznej i plastycznej oraz umiejętności słuchania i wypowiadania się.

Etap I –   PRZYGOTOWANIA   POPRZEDZAJĄCE   WYDARZENIE:

1.      Ustalenie terminu i przebiegu wydarzenia, włączenie się do ogólnopolskich obchodów święta kota.

2.      Opracowanie i wydrukowanie dokumentów oraz przygotowanie niezbędnych pomocy dydaktycznych (scenariusz, medale, opaski, mleko, kubeczki i słomki, chusta animacyjna, kocie maskotki, prezentacja multimedialna, notatka do gazety i kroniki).

3.      Przygotowanie plakatu informacyjnego dla rodziców o planowanym wydarzeniu.

4.      Zorganizowanie kocich przebrań dla dzieci i nauczycielki.

5.      Przygotowanie oprawy muzycznej i fotograficznej – płyta z muzyką, magnetofon, aparat fotograficzny.

Etap II –   PRZEBIEG   WYDARZENIA:

1.      Powitanie rymowanką: Wszyscy pięknie się witamy, do zabawy zapraszamy, jesteś ty jestem ja hip, hip hura, wręczenie dzieciom opasek i zaproszenie do aktywnego udziału w proponowanych zabawach.

2.      „Światowy Dzień Kota” - podanie celu spotkania i informacji o włączeniu się grupy w obchody dnia kota na całym świecie, przybliżenie znaczenia kotów
w życiu człowieka na podstawie doświadczeń dzieci oraz wiadomości przekazywanych przez nauczycielkę, zorganizowanie kociego kącika.

3.      Wysłuchanie „Zgadywanki – rymowanki” A. H. Murgrabii (załącznik 1), przedstawienie głównego bohatera uroczystości – kotka Puszka, odpowiadanie na pytania dotyczące rymowanki oraz zwyczajów, które są charakterystyczne dla kotów.

4.      „Kotek Puszek” – prezentacja piosenki grupowej, odwołanie się do nazwy grupy, omawianie wyglądu kotka – symbolu grupowego.

5.       „Koty małe i duże” – oglądanie prezentacji multimedialnej o kotach, zwrócenie uwagi na rasy, kolory, wielkości i miejsce ich występowania.

6.      „Kocie wędrówki” – zabawa przeprowadzona metodą opowieści ruchowej połączona z ćwiczeniami ortofonicznymi (załącznik 2).

1. „Kocie przysmaki” – zabawy badawcze z mlekiem: oglądanie mleka, określanie koloru, przejrzystości, wąchanie, picie mleka z kubeczków przez słomkę.

1. „Łakomy kotek” – wysłuchanie inscenizacji wiersza Stanisława Jachowicza
    pt. „Chory kotek” (załącznik 3), zwrócenie uwagi na skutki niewłaściwego odżywiania w świecie zwierząt.

1. „Kocie figle z piłkami” – zabawa z włóczką i piłkami przy muzyce. Dzieci poruszają się na czworakach, turlając przed sobą kłębki wełny lub kolorowe piłeczki.

1.  „My jesteśmy kotki dwa” – inscenizacja piosenki. Pokazywanie u siebie
     poszczególnych części ciała kotka, o których jest mowa w danym momencie
     w piosence.

1.  „Szczęśliwe kotki” – działalność plastyczna – wykonanie czarnych kotów poprzez
     naklejanie gotowych elementów na kartkę według podanego wzoru, ekspozycja prac
     na wystawie.

1.  „Kocia wiadomość” – zabawa ruchowa z chustą animacyjną przy piosence
     pt. „Cztery rude koty”. Dzieci wraz z nauczycielką trzymają rozłożoną chustę, na
     której leży kotek – maskotka. Zadaniem dzieci jest takie kierowanie kotkiem za pomocą chusty, aby dotarł on do wybranego dziecka i nie upadł na podłogę.

1. Podziękowanie za udział w uroczystości, wręczenie medali „Miłośników kotków”, ewaluacja poprzez wkładanie rudych i czarnych małych kotków do koszyczka, czynności porządkowe w klasie.

Pabianice, dn. 17. 02. 2016r.
Opracowanie:
Agnieszka Baśko.