Akademia Edukacji posiada AKREDYTACJĘ Małopolskiego Kuratora Oświaty

Zobacz nas


  • Strony www dla przedszkoli Nasze strony to gotowe rozwiązanie. Dostajesz od nas wszystko co potrzebujesz do prowadzenia strony www przedszkola.

Społeczność

Miejsce na to, by zainspirować. Siebie i innych. Wieści z życia przedszkoli, konkursy, odpowiedzi na nurtujące Was pytania.

Sprawozdanie z akcji "Książka dla szpitala" w przedszkolu w Radwanicach


Wydarzenie dodał(a) Iwona Derkacz
ponad 11 lat temu, wyświetleń 2984


Wpis został sprawdzony przez moderatora

 

SPRAWOZDANIE Z PRZEPROWADZENIA AKCJI „KSIĄŻKA DLA SZPITALA” W PUBLICZNYM PRZEDSZKOLU PRZY ZESPOLE SZKOLNO – PRZEDSZKOLNYM W RADWANICACH

W roku szkolnym 2013/2014 w Publicznym Przedszkolu przy Zespole Szkolno – Przedszkolnym w Radwanicach w miesiącu październiku i grudniu przeprowadzono akcję „Książka dla szpitala” objętą patronatem fundacji ABCXXI Cała polska czyta dzieciom Bliżej Przedszkola. Jako kordynator akcji nawiązałam współpracę z panem dyrektorem Szpitala im. Jana Pawła II w Głogowie Ryszardem Brzozowskim i ordynatorem oddziału pediatrycznego Markiem Turkiewiczem.

Akcję „Książka dla szpitala” przeprowadzono w myśl idei:

Dzieciństwo to czas radości, miłości, ale dla małych pacjentów to czas nadziei na wyleczenie...

  • Aby czytać – potrzebne są książki…

  • Aby rysować – trzeba mieć kredki, mazaki, farby…

  • Aby się bawić – przydałyby się klocki, lalki, pluszaki…

  • Aby wspierać małych pacjentów – wystarczy odrobina dobrej woli!

Akcję przeprowadzono również w ramach programu innowacji pedagogicznej „Promocja zdrowia w przedszkolu” dla dzieci z oddziału pediatrycznego Szpitala im. Jana Pawła II w Głogowie!

Rodzice wszystkich grup przedszkolnych wspierali akcję przynosząc zabawki, książki i przybory plastyczne. W grupie 5 latków przeprowadzono zajęcia w październiku zaczynające akcję według scenariusza „Serce dla małych pacjentów”. Plakat wykonany na zajęciach i udekorowany przez grupę Kubusie nawołujący do akcji „Książka dla szpitala” został powieszony w holu przedszkola.

Przez dwa miesiące dokonano zbiórki: książek dla dzieci – 68 sztuk (wierszy, baśni, opowiadań), kolorowanek 15 sztuk, bloków 23 sztuki, pędzelków 12 sztuk, książek grafomotorycznych 5 sztuk, kredek 14 sztuk, puzzli 3 sztuki, farb plakatowych 5 sztuk, farb akwarelowych 11 sztuk, maskotek 9sztuk i plasteliny – 7 sztuk.

Dziękuję za wsparcie pani dyrektor Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Radwanicach – Bogusławy Niemasz oraz za udział w akcji dzieciom i rodzicom grup przedszkolnych oraz nauczycielom:

- w grupie Smerfiki – wychowawcy pani Agnieszce Olchowskiej

- w grupie Muchomorki – wychowawcy pani Małgorzacie Majewskiej

- w grupie Pszczółki – wychowawcy pani Dorocie Głodowicz

- w grupie Biedronki – wychowawcy pani Magdalenie Macherze

- w grupie Kubusie – wychowawcy pani Iwonie Derkacz

- w grupie Kotki – wychowawcy pani Agnieszce Gąsiorowskiej

- w grupie Krasnoludki – wychowawcy pani Natalii Horoszczak – Bethke

Po dokonaniu zbiórki koordynator akcji zaniosła dary dla małych pacjentów z oddziału pediatrycznego Szpitala im. Jana Pawła II z Głogowa w miesiącu grudniu. Bardzo serdecznie powitał mnie pan dyrektor Szpitala im. Jana Pawła II w Głogowie Ryszard Brzozowski i ordynator oddziału pediatrycznego Marek Turkiewicz. Na oddziale czekał na nas pan lekarz Waldemar Skibiszewski oraz pielęgniarka oddziałowa pani Anna Skórska. Ile uśmiechu było na twarzach dzieci, które otwierały torbę z prezentami: książkami, maskotkami, przyborami plastycznymi oraz puzzlami.

Dziękujemy wszystkim za zaangażowanie się w akcję „Książka dla szpitala”. Szczególne wyrazy podziękowania przekazał pan dyrektor szpitala Ryszard Brzozowski dla pani Dyrektor Zespołu Szkolno – Przedszkolnego Bogusławy Niemasz oraz nauczycieli Publicznego Przedszkola w Radwanicach i rodziców.
 

SCENARIUSZ „SERCE DLA MAŁYCH PACJENTÓW"

Miejsce: Publiczne Przedszkole przy Zespole Szkolno – Przedszkolnym w Radwanicach

Prowadzący: Iwona Derkacz

Grupa: 5 latki – grupa Kubusie

Metody: aktywizujące: burza mózgu, gra dydaktyczna, drama; praktyczne; podające: pogadanka, pokaz; problemowe 

Formy: indywidualna, zespołowa, zbiorowa

Pomoce: nagranie melodii „Zdrowe Kubusie na melodię Jagódki”, obrazki udzielania I pomocy, opowiadanie z programu Super Wiewiórki – Przyjaciółki Oli i Kuby „Na placu zabaw”, „Wypadek mamy”, zagadki słowne, szablon dużego serca, dziurkacze, bandaże, plastry, apteczka I pomocy, obrazki pojazdów uprzywilejowanych, kartki z numerami alarmowymi, serduszka, nagranie melodii do biegu, obręcze, plansza z klownem, plansza z rodziną, szpitala, obrazek z prezentem, pomarańczowa tarcza 

Cele ogólne:

- wykształcenie nawyków bezpiecznej zabawy

- zapoznanie dzieci z następstwami nieostrożnej zabawy

- wykształcenie umiejętności udzielania pierwszej pomocy przy lekkich urazach

- uwrażliwienie na krzywdę innych

- zapoznanie z numerami alarmowymi

- rozwijanie postawy pomagania innym

- uświadomienie o akcji „Książka dla szpitala"

Cele operacyjne:

- dziecko zna numery alarmowe

- dziecko współpracuje w parach

- dziecko zna zasady bezpiecznej zabawy na placu zabaw

- dziecko poznaje akcję „Książka dla szpitala”

Przebieg:

I. Zabawa dydaktyczna „ Do szpitala”

1. Wprowadzenie do tematu piosenką „Zdrowe Kubusie”, ilustracją szpitala i zagadką

  • Nauczyciel zadaje dzieciom zagadki:

Co to za pan lub pani

W białym fartuszku

Przychodzi do nas

Kiedy nas coś boli

Bada, recepty wypisuje

Czy wiesz, kto to taki? (lekarz
 

Kiedy wypadek się zdarzy

To karetka pogotowia szybko się zjawi.

I zawiezie chorego na sygnale do …………(szpitala)
 

  • Śpiewanie piosenki: „Zdrowe Kubusie”

Jesteśmy Kubusie,

zdrowe Kubusie.

Myjemy zęby codziennie.

Lubimy owoce, lubimy warzywa.

Bo my chcemy być

naprawdę super zdrowe.

 

Ref.:

Bo kiedy jesteś zdrowy, jesteś zdrowy

do gry w piłkę jesteś wciąż gotowy.

Nie wiesz co to smutek,

co to nuda.

I wtedy na pewno

wszystko ci się uda.
 

2. Pogadanka i burza mózgu Co to znaczy być zdrowym?

Dzieci siedząc przed tablicą z obrazkiem szpitala wyjaśniają znaczenie wyrażenia: być zdrowym, co to jest zdrowie, jak się czujemy, kiedy jesteśmy chorzy, co to jest szpital, kiedy jesteśmy zdrowi, co robić, żeby być zdrowym”. 

3. Przedstawienie dwóch opowiadań z programu Super Wiewiórki – Przyjaciółki Oli i Kuby „Na placu zabaw” i „Wypadek mamy"

Słuchanie ilustrowanego opowiadania czytanego przez nauczyciela „Na placu zabaw”

— Posłuchajcie co przydarzyło się Asi — koleżance Oli. Prowadzący czyta opowiadanie:

Koło domu Oli jest plac zabaw. Są tam huśtawki, drabinki, piaskownica i kolorowa karuzela. Ola bardzo lubi bawić się tam z kolegami. Pewnego dnia Ola pobiegła ze swoją koleżanką Asią na plac zabaw. Po drodze spotkała Kubę, który właśnie wyszedł z psem na spacer. Przez chwilę Ola kręciła się z Asią na karuzeli, później Asia poszła bujać się na huśtawce, a Ola na drabinki. Nagle Ola usłyszała krzyk. Patrzy, a tu Asia siedzi pod huśtawką, płacze trzymając się za nogę. „Kuba! Kuubaaa!” — zawołała Ola zeskakując z drabinki. Już po chwili nadbiegł Kuba, a za nim pies — Azor. „Co się stało?” — spytał chłopiec. „Spadłam z huśtawki i teraz boli mnie noga” — szlochała Asia — „Uuuuu jak boli!”. Kuba szybko wysłał Olę po mamę, a sam zajął się dziewczynką. Kiedy Asia przestała już krzyczeć, mama Kuby powiedziała: „Następnym razem musisz uważać, ale nie martw się — wszystko będzie dobrze”.

 

Prowadzący prosi, aby dzieci odpowiedziały na pytanie:

 Dlaczego Asia spadła z huśtawki?

• Jak bawić się bezpiecznie? Czego nie należy robić?

• Dlaczego Kuba kazał Oli pobiec po mamę?

Dzieci opowiadają co się dzieje na obrazku.

Prowadzący czyta dzieciom opowiadanie „Wypadek mamy” oparte ilustracjami.

Pewnego dnia Ola bawiła się sama w swoim pokoju. W pewnej chwili usłyszała okropny hałas i krzyk mamy. Pobiegła szybko do kuchni. Okazało się, że mama sięgając z górnej półki po mąkę spadła z krzesła. Nie mogła się podnieść, prawdopodobnie złamała nogę. Poprosiła Olę, aby zadzwoniła szybko po pogotowie. Ola pobiegła do drugiego pokoju. Wykręcając numer 999 zadzwoniła i powiedziała co się stało. Już po chwili przyjechał pan doktor i zajął się mamą. Na szczęście wszystko dobrze się skończyło i mama już po 3 tygodniach mogła chodzić zupełnie bez kłopotu.

— Prowadzący prosi, aby dzieci odpowiedziały na pytania:

• Co stało się mamie Oli?

• Co należy zrobić, jeżeli stanie nam się coś złego?

Nauczyciel uświadamia dzieci mówiąc - Jeżeli zdarzy się coś złego, co zagraża nam lub komuś innemu np.:. naszemu koledze, przede wszystkim zgłaszamy się do osoby dorosłej. Jeżeli nie ma z nami rodziców, ani nikogo ze znajomych, znajdujemy kogoś innego. Jeżeli naprawdę nie ma z nami nikogo, dopiero wtedy dzwonimy po pomoc.

4. Zabawa ruchowa „Karetka pogotowia”

Zabawa w parach z obręczą. Do melodii do biegu dzieci „jadą” w parach. Pierwsza osoba jest kierowcą trzyma obręcz imitującą kierownicę, druga osoba trzyma się za biodra partnera - jest pacjentem. Potem zmiana ról. Na sygnał - pomarańczowy kolor tarczy włączają sygnał dając odgłos ija-ija.
 

II. Zabawa dydaktyczna „W szpitalu”

1. Zabawa „Dzwoń do szpitala"

Nauczyciel przygotował numery alarmowe na kartkach 998, 997, 999 oraz 112 i obrazki pojazdów uprzywilejowanych. W zespołach 3-4 osobowych dzieci dopasowują numery do pojazdów. W razie trudności na tablicy jest wzór.

2. Zajęcia praktyczne „Pierwsza pomoc”

– pokaz nauczyciela jak zrobić opatrunek. Pokaz chętnej pary. — Prowadzący opowiada dzieciom jakie są rodzaje obrażeń i jak należy pomagać udzielając pierwszej pomocy.

• Małe skaleczenia i otarcia — przemywamy wodą i zakładamy opatrunek lub plaster

• Duże skaleczenia i otarcia — zostawiamy dorosłym

• Złamanie (objawy: ból, sinienie, kiedy nie poruszamy kończynami, pozostawiamy tak jak jest i unieruchamiamy oraz jak najszybciej biegniemy po pomoc do osoby dorosłej

3. Zabawa dramowa „W szpitalu”

Dzieci swoją miną pokazują emocje, które może wywoływać pobyt w szpitalu: śmiech, złość, smutek.

Zgłaszają dzieci jak rozweselić małych pacjentów w szpitalu w oparciu o obrazki:

- zaproszenie klowna

- odwiedziny mamy, taty

- prezent
 

III. Wprowadzenie do akcji „Książka dla szpitala”

1. Zapoznanie z akcją „Książka dla szpitala”

- Uświadomienie o akcji; - zbiórka książek, przyborów plastycznych, maskotek dla dzieci – pacjentów oddziału pediatrycznego Szpitala im. Jana Pawła II w Głogowie.

2.Wykonanie plakatu – serduszek „Serca dla małych pacjentów”

3. Wystawka plakatu w holu.


 

Koordynator akcji – nauczyciel Iwona Derkacz

Książka dla szpitala


Strona projektu


Zobacz wszystkie wpisy
od Iwona Derkacz



Wyślij wiadomość
do Iwona Derkacz

Nagrody dla dzieci nowość

Szukasz drobnych prezentów, które mogłyby być nagrodami dla dzieci w przedszkolnym konkursie? Zajrzyj do naszego sklepu – w zestawach kupujesz, niższą cenę zyskujesz!

bliżej MAX nowość

Nieograniczony dostęp do scenariuszy, filmów oraz piosenek. Bliżej MAX łączy wszystkie nasze usługi w jeden wygodny i tani abonament! Subskrybując bliżej MAX, otrzymujesz dodatkowo plany tygodniowe, atrakcyjne zestawy pomocy, a także 10 pobrań, które możesz użyć do dowolnych pomocy dydaktycznych ze strony www.blizejprzedszkola.pl 

Komentarze

Wyślij wiadomość do Iwona Derkacz

Bądź jeszcze BLIŻEJ

Zapisując się na nasz newsletter otrzymasz na swoją skrzynkę mailową pomysły i inspiracje na zajęcia z przedszkolakami oraz informacje o nowych publikacjach, szkoleniach, a także… wyjątkowych promocjach!
Zapisz się!
Prezenty mikołajkowe dla przedszkolaków! Zobacz