Społeczność
Miejsce na to, by zainspirować. Siebie i innych. Wieści z życia przedszkoli, konkursy, odpowiedzi na nurtujące Was pytania.
Dzień hiszpański w Zembrowie
Wpis został sprawdzony przez moderatora
20.01.2014r. w naszym przedszkolu już od samego rana słychać było hiszpańskie rytmy. Przychodzące do przedszkola maluchy witała scenografia w sali gimnastycznej przybliżająca dzieciom Hiszpanię. Dzieci poprzebierane w stroje z gorącego kraju wyruszyły na wyprawę po Hiszpanii. Poznały położenie geograficzne tego kraju na mapie, poznały flagę, stolicę, dowiedziały się o panującej rodzinie królewskiej. Wszyscy odczuli gorący klimat Hiszpanii i mogli posmakować owoców cytrusowych, które tam rosną, napić się soku pomidorowego oraz posmakować tradycyjnych potraw hiszpańskich.
Gorący klimat tego kraju nie tylko wiąże się z pogodą, ale i gorącym flamenco. Dzieci przez wiele dni uczyły się układów tanecznych do utworu „Marsz torreadorów” z wykorzystaniem rekwizytów, bo Hiszpania nierozerwalnie wiąże się corridą. Wysłuchały również treści utworu o walce byków pt. ”Byczek Fernando”. Piękna Hiszpanka musi zatańczyć z wachlarzem przy akompaniamencie gitary. Zaprezentowaliśmy się z tymi rekwizytami do piosenki pt.”Desperado”.
Kolejnym zadaniem było odgadnięcie zagadki o ZORRO, z którą nie było żadnego problemu, ponieważ dzieci kilka dni wcześniej obejrzały fragmenty filmu. Podobnie jak Robin Hood, Zorro bronił pokrzywdzonych ratując ich z opresji. Czynił szpadą znak "Z" po dokonaniu sprawiedliwości. Podróżując po Hiszpanii natknęliśmy się na tę tajemniczą postać stanowiącą element dekoracji ukrywającą się pod czarną maską i ściskającą szpadę w dłoni. Wiemy, że Zorro znaczy lis. Nauczyliśmy się też pląsu „Zorro”.
Wyprawa do Hiszpanii trwała cały dzień. Zbieraliśmy pomarańcze w drużynach, zorganizowaliśmy sobie święto „La Tomatina”, czyli obrzucanie się dojrzałymi pomidorami wykorzystując małe czerwone baloniki, wysłuchaliśmy śpiewu flamenco, który jest wołaniem z głębi duszy, wyrażającym smutek, miłość, ból i nienawiść. Bardzo szybko nauczyliśmy się hiszpańskiego pląsu pt. ”Żabka”. Pamiętamy, że słowo amigo oznacza przyjaciel.
Hiszpania leży na Półwyspie Iberyjskim, który jest położony między Morzem Śródziemnym a Oceanem Atlantyckim. Od Afryki oddziela go wąska Cieśnina Gibraltarska.Klimat, jaki panuje Hiszpanii w godzinach popołudniowych zmusza ludzi do odpoczynku – sjesty. Zamyka się wtedy sklepy, biura. Otwiera się je dopiero późnym popołudniem. Po pracy ludzie często nie wracają do domów, spotykają się z przyjaciółmi i dopiero późno w nocy, kiedy się ochłodzi, siadają do wieczornego posiłku.
Gospodarka – uprawia się zboża, ryż, owoce cytrusowe i oliwki. Hiszpania jest jednym z największych na świecie eksportów owoców cytrusowych. Uprawia się tu pomarańcze, cytryny i grejpfruty.
Stolicą Hiszpanii jest Madryt.
Oficjalna nazwa – Królestwo Hiszpanii.
Język urzędowy – hiszpański.
Waluta – euro.
Z Hiszpanii pochodzili: Krzysztof Kolumb - odkrywca Ameryki; Salvador Dali – malarz; Ferdynand Magellan - żeglarz i jeden z największych odkrywców.
Dzieci wysłuchały utworu „Bolero” M. Ravela. Zwróciłam ich uwagę na charakterystyczną cechę – ta sama melodia grana jest przez coraz większą liczbę różnych instrumentów. Zaproponowałam im zabawę z chustkami. Dzieci starały się odzwierciedlić ruchem nastrój i tempo. Dzieci usadzone w rzędach, stopniowo dołączały kolejne z nich do improwizacji.
Większość Hiszpanów to katolicy. Ku czci świętych co roku obchodzone są liczne festyny czyli święta. Jest to czas zabawy, jarmarków i fajerwerków. Święta te są zawsze widowiskowe i bardzo kolorowe np: Boże Ciało w czerwcu - ulice są obsypywane płatkami róż, a w czasie fiesty w Walencji po ulicach jeżdżą platformy z papierowymi dziełami sztuki ogromnych rozmiarów. "La Tomatina" – bardzo osobliwe święto - wielka bitwa na dojrzałe pomidory.
Wielkanoc. W Sewilli podczas świąt Wielkanocy po ulicach nosi się platformy na których stoją figury Jezusa i Marii otoczone setkami świec towarzyszą temu dźwięki bębnów. Każdą taką platformę niesie ok. 40 osób ze względu na ciężar.
Walki byków – Corrida. Jest to wielkie wydarzenie. Matador, inaczej Torreador ma pelerynę i walczy z bykiem, by go zabić. Ubrany jest w krótką marynarkę i wąskie spodnie. W ręku trzyma czerwoną muletę – płachtę. Jeśli jest odważny dostaje brawa, jeśli nie to publiczność głośno buczy.
Parada Olbrzymów w Toledo. Zakłada się wtedy kostiumy diabłów i wielkoludów. W całej Hiszpanii nadal obchodzone są święta wywodzące się z czasów pogańskich poświęcone olbrzymom i demonom.4
„Trzech Króli – święto 5 stycznia po ulicach chodzą Królowie. Nocą podrzucają dzieciom prezenty. 6 stycznia je się świąteczny placek.
Hiszpanie uwielbiają tańczyć i śpiewać; jednym z najbardziej popularnych tam tańców jest flamenco. Tancerze wystukują rytm kastanietami. Często akompaniują im gitarzyści.
Składam podziękowania mamusiom, które niezawodnie uczestniczą i pomagają w realizacji zajęć.
To była ostatnia wyprawa po krajach UE w ramach projektu „Europejski Rok Obywateli” lecz my będziemy podróżować dalej…..
Zobacz wszystkie wpisy
od Alina Goworek
Wyślij wiadomość
do Alina Goworek
Nagrody dla dzieci nowość
Szukasz drobnych prezentów, które mogłyby być nagrodami dla dzieci w przedszkolnym konkursie? Zajrzyj do naszego sklepu – w zestawach kupujesz, niższą cenę zyskujesz!
bliżej MAX nowość
Nieograniczony dostęp do scenariuszy, filmów oraz piosenek. Bliżej MAX łączy wszystkie nasze usługi w jeden wygodny i tani abonament! Subskrybując bliżej MAX, otrzymujesz dodatkowo plany tygodniowe, atrakcyjne zestawy pomocy, a także 10 pobrań, które możesz użyć do dowolnych pomocy dydaktycznych ze strony www.blizejprzedszkola.pl