Dzień hiszpański w Zembrowie

Wydarzenie dodał(a) Alina Goworek

20.01.2014r. w naszym przedszkolu już od samego rana słychać było hiszpańskie rytmy. Przychodzące do przedszkola maluchy witała scenografia w sali gimnastycznej przybliżająca dzieciom Hiszpanię. Dzieci poprzebierane w stroje z gorącego kraju wyruszyły na wyprawę po Hiszpanii. Poznały położenie geograficzne tego kraju na mapie, poznały flagę, stolicę, dowiedziały się o panującej rodzinie królewskiej. Wszyscy odczuli gorący klimat Hiszpanii i mogli posmakować owoców cytrusowych, które tam rosną, napić się soku pomidorowego oraz posmakować tradycyjnych potraw hiszpańskich.
Gorący klimat tego kraju nie tylko wiąże się z pogodą, ale i gorącym flamenco. Dzieci przez wiele dni uczyły się układów tanecznych do utworu „Marsz torreadorów” z wykorzystaniem rekwizytów, bo Hiszpania nierozerwalnie wiąże się corridą. Wysłuchały również treści utworu o walce byków pt. ”Byczek Fernando”. Piękna Hiszpanka musi zatańczyć z wachlarzem przy akompaniamencie gitary. Zaprezentowaliśmy się z tymi rekwizytami do piosenki pt.”Desperado”.
Kolejnym zadaniem było odgadnięcie zagadki o ZORRO, z którą nie było żadnego problemu, ponieważ dzieci kilka dni wcześniej obejrzały fragmenty filmu. Podobnie jak Robin Hood, Zorro bronił pokrzywdzonych ratując ich z opresji. Czynił szpadą znak "Z" po dokonaniu sprawiedliwości. Podróżując po Hiszpanii natknęliśmy się na tę tajemniczą postać stanowiącą element dekoracji ukrywającą się pod czarną maską i ściskającą szpadę w dłoni. Wiemy, że Zorro znaczy lis. Nauczyliśmy się też pląsu „Zorro”.
Wyprawa do Hiszpanii trwała cały dzień. Zbieraliśmy pomarańcze w drużynach, zorganizowaliśmy sobie święto „La Tomatina”, czyli obrzucanie się dojrzałymi pomidorami wykorzystując małe czerwone baloniki, wysłuchaliśmy śpiewu flamenco, który jest wołaniem z głębi duszy, wyrażającym smutek, miłość, ból i nienawiść. Bardzo szybko nauczyliśmy się hiszpańskiego pląsu pt. ”Żabka”. Pamiętamy, że słowo amigo oznacza przyjaciel.
Hiszpania leży na Półwyspie Iberyjskim, który jest położony między Morzem Śródziemnym a Oceanem Atlantyckim. Od Afryki oddziela go wąska Cieśnina Gibraltarska.Klimat, jaki panuje Hiszpanii w godzinach popołudniowych zmusza ludzi do odpoczynku – sjesty. Zamyka się wtedy sklepy, biura. Otwiera się je dopiero późnym popołudniem. Po pracy ludzie często nie wracają do domów, spotykają się z przyjaciółmi i dopiero późno w nocy, kiedy się ochłodzi, siadają do wieczornego posiłku.
Gospodarka – uprawia się zboża, ryż, owoce cytrusowe i oliwki. Hiszpania jest jednym z największych na świecie eksportów owoców cytrusowych. Uprawia się tu pomarańcze, cytryny i grejpfruty.
Stolicą Hiszpanii jest Madryt.
Oficjalna nazwa – Królestwo Hiszpanii.
Język urzędowy – hiszpański.
Waluta – euro.
Z Hiszpanii pochodzili: Krzysztof Kolumb - odkrywca Ameryki; Salvador Dali – malarz; Ferdynand Magellan - żeglarz i jeden z największych odkrywców.
Dzieci wysłuchały utworu „Bolero” M. Ravela. Zwróciłam ich uwagę na charakterystyczną cechę  – ta sama melodia grana jest przez coraz większą liczbę różnych instrumentów. Zaproponowałam im zabawę z chustkami. Dzieci starały się odzwierciedlić ruchem nastrój i tempo. Dzieci usadzone w rzędach, stopniowo dołączały kolejne z nich do improwizacji.

Większość Hiszpanów to katolicy. Ku czci świętych co roku obchodzone są liczne festyny czyli święta. Jest to czas zabawy, jarmarków i fajerwerków. Święta te są zawsze widowiskowe i bardzo kolorowe np:
Boże Ciało w czerwcu - ulice są obsypywane płatkami róż, a w czasie fiesty w Walencji po ulicach jeżdżą platformy z papierowymi dziełami sztuki ogromnych rozmiarów. "La Tomatina" – bardzo osobliwe święto - wielka bitwa na dojrzałe pomidory.

Wielkanoc. W Sewilli podczas świąt Wielkanocy po ulicach nosi się platformy na których stoją figury Jezusa i Marii otoczone setkami świec towarzyszą temu dźwięki bębnów. Każdą taką platformę niesie ok. 40 osób ze względu na ciężar.

Walki byków – Corrida. Jest to wielkie wydarzenie. Matador, inaczej Torreador ma pelerynę i walczy z bykiem, by go zabić. Ubrany jest  w krótką marynarkę i wąskie spodnie. W ręku trzyma czerwoną muletę – płachtę. Jeśli jest odważny dostaje brawa, jeśli nie to publiczność głośno buczy.

Parada Olbrzymów w Toledo. Zakłada się wtedy kostiumy diabłów i wielkoludów. W całej Hiszpanii nadal obchodzone są święta wywodzące się z czasów pogańskich poświęcone olbrzymom i demonom.4

„Trzech Króli – święto 5 stycznia po ulicach chodzą Królowie. Nocą podrzucają dzieciom prezenty. 6 stycznia je się świąteczny placek.

Hiszpanie uwielbiają tańczyć i śpiewać; jednym z najbardziej popularnych tam tańców jest flamenco. Tancerze wystukują rytm kastanietami. Często akompaniują im gitarzyści.

Składam podziękowania mamusiom, które niezawodnie uczestniczą i pomagają w realizacji zajęć.

To była ostatnia wyprawa po krajach UE w ramach projektu „Europejski Rok Obywateli” lecz my będziemy podróżować dalej…..

od Alina Goworek

do Alina Goworek