W krainie Orła Białego

Temat kompleksowy: Jesteśmy Polakami

Temat: Nasze symbole narodowe

Cel główny:

• kształtowanie postawy patriotycznej w kontekście tożsamości narodowej;
  • doskonalenie gotowości do nauki czytania i pisania.

Cele szczegółowe – dziecko:

• wie, że jest Polakiem,
  • nazywa nasz kraj – Polska, wie, że stolicą Polski jest Warszawa ,
  • rozpoznaje godło państwowe w sali przedszkolnej, opowiada, co ono przedstawia,
  • opisuje flagę Polski,
  • słucha hymnu Polski, zachowując odpowiednią postawę,
  • czyta wyrazy i krótkie zdania,
  • układa z rozsypanki wyrazowej zdania,
  • dzieli zdanie na wyrazy,
  • wykonuje pracę plastyczną zgodnie z poleceniem nauczyciela.

Metody:

• podające – wiersz, słowne polecenia, zagadki;
  • aktywne – wizualizacja;
  • praktyczna – stawianie zadań do wykonania.
  • twórcze – ruchu rozwijającego

Formy:

• zbiorowa,
  • indywidualna

Środki dydaktyczne:

• godło, flaga Polski, płyta CD z nagraniem hymnu, tablica z konturem Polski, wiersz „Kto ty jesteś” Władysława Bełzy, zdania do globalnego czytania, rozsypanka wyrazowa, kreda, ilustracja symboli narodowych, karta pracy dla każdego dziecka, kwiaty do wycinania po śladzie (białe i czerwone), nożyczki, klej, pędzelki,

Literatura:

• Przewodnik metodyczny nr 5 „Bawię się i uczę”, czasopismo „Nauczycielka Przedszkola” (listopad 2011).

PRZEBIEG ZAJĘĆ

I Część wstępna:

1. Nauczycielka: Na dzisiejszych zajęciach będziemy mówić o bardzo ważnych dla nas sprawach. O tym, kim jesteśmy i o tym, o czym zawsze powinniśmy pamiętać. Posłuchajcie wiersza.

II Część główna:

2. Dzieci słuchają wiersza, następnie odpowiadają na pytania dotyczące jego treści:
„Kto ty jesteś? Polak mały.
Jaki znak twój? Orzeł biały.
Gdzie ty mieszkasz? Między swemi.
W jakim kraju? W polskiej ziemi.
Czym ta ziemia? Mą ojczyzną.
Czym zdobyta? Krwią i blizną.
Czy ją kochasz? Kocham szczerze.
A w co wierzysz? W Polskę wierzę.”

Nauczycielka: Kim jesteśmy? (Polakami), Jak nazywa się nasza ojczyzna, nasz kraj? (Polska).

2. Nauczycielka: Zwróćcie uwagę na tablicę. Co ona przedstawia? (Polskę), Jak nazywa się stolica naszego kraju? (Warszawa), Jak nazywa się najdłuższa rzeka w Polsce? (Wisła).

3. Nauczycielka: Każde dziecko w Polsce zdobywa nowe umiejętności. Wy również. Postaramy się dobrze wykonać zadanie. – dzieci czytają globalnie zdania, dzielą je na wyrazy, z rozsypani wyrazowej układają zdania : „Jesteśmy Polakami”, „ Nasz kraj to Polska”, „ Kochamy Polskę”.

4. Zabawa ruchowa twórcza przy muzyce „Wesołe dzieci” – przy dźwiękach muzyki dzieci naśladują czynność zabawy wybraną zabawką, gdy muzyka cichnie dzieci odpoczywają na dywanie.

5. Omówienie symboli narodowych – flagi, godła, hymnu – dzieci opisują wygląd flagi i godła, wysłuchują hymnu, zachowując odpowiednią postawę.

6. Zabawa orientacyjno-porządkowa „Wesołe dzieci” – przy dźwiękach dowolnej muzyki dzieci poruszają się swobodnie po dywanie, gdy słychać hymn, dzieci przyjmują właściwą postawę.

7. Wykonanie karty pracy – dzieci przyklejają karteczki z napisami pod właściwym symbolem narodowym, kolorują flagę i godło, odnoszą karty pracy w wyznaczone miejsce.

8. „Kwiatek w polskich barwach” – dzieci wycinają po śladzie, sklejają elementy.

III Część końcowa:

9. Porządkowanie stanowisk, omówienie kart pracy i prac plastycznych.

Poszukiwacze Przygód - W kraju orła białego

Podczas realizacji tego projektu przedszkolaki pielęgnowały wartości patriotyczne.

od Katarzyna Rusek

do Katarzyna Rusek