Społeczność
Miejsce na to, by zainspirować. Siebie i innych. Wieści z życia przedszkoli, konkursy, odpowiedzi na nurtujące Was pytania.
"Dzień Chłopaka - Dżentelmena" w PM 11 w Pabianicach
Wpis został sprawdzony przez moderatora
„DŻENTELMENEM BYĆ TO WAŻNA SPRAWA, BO Z TAKIM SUPER CHŁOPAKIEM
WSPANIAŁA JEST NAUKA I ZABAWA”, czyli o tym jak w Przedszkolu Miejskim nr 11 z Oddziałami Integracyjnymi w Pabianicach w dniu 29. 09.2017 roku świętowano Dzień Chłopaka.
Cele uroczystości:
- Kultywowanie obchodzenia różnorodnych świąt i uroczystości związanych z życiem przedszkolnym.
- Kształtowanie umiejętności kulturalnego zachowania się w różnych sytuacjach
i miejscach. - Wdrażanie w naturalnych sytuacjach wychowawczych objawów życzliwości, dobroci
i uprzejmości. - Doskonalenie więzi koleżeńskich oraz umiejętności współpracy w grupie.
PROPONOWANY PRZEBIEG UROCYZSTOŚCI Z OKAZJI DNIA CHŁOPAKA – DLA GRUP VII I IX
1. Zabawa na powitanie, podanie celu uroczystości.
Wszyscy są witam was, na zabawę już czas, są chłopaki i dziewczyny, wszyscy mają wesołe miny.
2. „Burza mózgów” - wypowiedzi dziewczynek dotyczące tego „Jaki powinien być uprzejmy chłopak?” (sympatyczny, życzliwy, grzeczny, używać czarodziejskich słów – proszę, dziękuję, przepraszam”, koleżeński, uprzejmy).
3. Dżentelmen musi dbać o siebie – zabawa „Golimy brody” – wybieramy po kilku chłopców i dziewczynek, dziewczynki mają za zadanie ogolić brodę koledze używając drewnianych patyczków.
4. Dżentelmen musi znać zasady dobrego wychowania – quiz „Wiem, jak się zachować” – wybieramy po kilku chłopców, dajemy im kolorowe lizaki i zadajemy rożne pytania, zadanie chłopców jest odpowiedzieć podnosząc odpowiedni lizak do góry – zielony oznacza prawidłową odpowiedź, a czerwony nieprawidłową
Przykładowe pytania: Czy można przezywać koleżanki lub kolegów? Czy można pluć do talerza z zupą? Czy można podłożyć koledze nogę kiedy biegnie? Czy można popychać dzieci na schodach? Czy można pocieszyć dziecko, kiedy płacze? Czy można pożyczyć koledze swoją kredkę, kiedy jego właśnie się złamała? Czy można zaprosić do wspólnej zabawy samochodami? Itp.
5. Dżentelmen musi wiedzieć jak należy się ubrać – zabawa „Elegancki chłopiec” – wybieramy po kilku chłopców, którzy na dany sygnał zakładają na siebie kamizelki, wygrywa ten, który zrobi to najszybciej.
6. Dżentelmen musi być mądry – zabawa „Znam te bajki” – wybieramy po 6 chłopców - zadaniem każdego chłopca jest poprawienie błędu w tytule bajki:
Słoń Trąbaliński (Trąbalski), Złoty kapturek (Czerwony),Trzy króliki (Świnki), Słoń w butach (Kot), Królewna Perełka i 7 krasnoludków (Śnieżka), Kubuś Uszatek (Puchatek), Małe Kaczątko (Brzydkie), Jaś i Karolcia (Małgosia), Śpiąca Staruszka (Królewna), Wróżka Śniegu (Królowa), Mała Sarenka (Syrenka), O Ogrodniku
i Złotej Rybce (Rybaku)
7. Dżentelmen musi być spostrzegawczy – zabawa „Bystre oko” – zadaniem chłopców jest odnalezienie pochowanych w sali woreczków i wrzucenie ich celnie do pojemnika.
8. Dżentelmen musi być wysportowany – zabawa „Mały spotrowiec” – zadaniem chłopców jest wykonywanie przysiadów, a dziewczynek ich liczenie.
9. Dżentelmen powinien znać się napo jazdach – zabawa „Rajdowiec” – odgadywanie zagadek o pojazdach i wskazywanie właściwej odpowiedni na ilustracjach.
10. Dżentelmen powinien być rozrywkowy i powinien umieć tańczyć – taniec chłopców przy utworze pt. „Kaczuszki”, ocena dziewczynek brawami.
11. CEREMONIA PRZYJĘCIA DO „KLUBU DŻENTELMENÓW”, CZYLI NIEZWYKLE UPRZEJMYCH CHŁOPAKÓW.
- Aby stać się prawdziwym Dżentelmenem trzeba złożyć „przyrzeczenie grzeczności” – wszyscy chłopcy kończą rozpoczęte zdania pasującymi słowami:
Kiedyś potrącił Andrzej Tomasza, ale powiedział zaraz ……………… (przepraszam)
Kiedy Markowi książkę dał wujek, Marek powiedział grzecznie ………… (dziękuję)
Kuba o autko poprosił Zosię, Zosia podając rzekła do niego ………………(proszę)
- Wypicie „Eliksiru uśmiechu” – (wody z sokiem z cytryny) z radosną minką, wręczenie chłopcom „kolorowych krawacików”, jako symbolu przystąpienia do klubu.
- Chłopcy – Prawdziwi Dżentelmeni częstują dziewczynki ciasteczkami
i dziękują za przygotowanie tak wspaniałego święta oraz zapraszają je do wspólnego „Tańca na gazetach”. - Podziękowanie za udział w uroczystości, czynności porządkowe w sali.
Opracowanie planu uroczystości, przygotowanie i prowadzenie:
Agnieszka Baśko, Anna Pacyniak-Gieranowska i Anna Łukasik-Frątczak
Zobacz wszystkie wpisy
od Agnieszka Baśko
Wyślij wiadomość
do Agnieszka Baśko
Nagrody dla dzieci nowość
Szukasz drobnych prezentów, które mogłyby być nagrodami dla dzieci w przedszkolnym konkursie? Zajrzyj do naszego sklepu – w zestawach kupujesz, niższą cenę zyskujesz!
bliżej MAX nowość
Nieograniczony dostęp do scenariuszy, filmów oraz piosenek. Bliżej MAX łączy wszystkie nasze usługi w jeden wygodny i tani abonament! Subskrybując bliżej MAX, otrzymujesz dodatkowo plany tygodniowe, atrakcyjne zestawy pomocy, a także 10 pobrań, które możesz użyć do dowolnych pomocy dydaktycznych ze strony www.blizejprzedszkola.pl