"Bezpieczny przedszkolak w ruchu drogowym"- zajęcia z policjantami w PM 11

Wpis dodał(a) Agnieszka Baśko

SCENARIUSZ SPOTKANIA TEMATYCZNEGO DOTYCZĄCEGO BEZPIECZEŃSTWA DZIECI W RUCHU DROGOWYM  ZORGANIZOWANEGO W DNIU 15. 09. 2017 R. W PRZEDSZKOLU MIEJSKIM NR 11 Z ODDZIAŁAMI INTEGRACYJNYMI W PABIANICACH, W RAMACH PROGRAMU ZAJĘĆ DODATKOWYCH
 „BEZPIECZNY PRZEDSZKOLAK – MĄDRY PRZEDSZKOLAK” ORAZ PRZEPROWADZONEGO PRZY WSPÓŁPRACY Z PANIĄ SIERŻANT SZTABOWĄ ALEKSANDRĄ BIAŁKOWSKĄ Z KOMENDY POWIATOWEJ POLICJI W PABIANICACH.

1. TYTUŁ  SPOTKANIA: „BEZPIECZNY  PRZEDSZKOLAK  W  RUCHU DROGOWYM”.
  2. TERMIN: 15. 09. 2017 R.
  3. MIEJSCE: SALA GIMNASTYCZNA PM 11.
  4. ADRESACI: DZIECI  ZE WSZYSTKICH  GRUP Z PM 11.
  5. ORGANIZATOR/GOSPODARZ: PRZEDSZKOLE  MIEJSKIE  NR  11 Z  ODDZIAŁAMI  INTEGRACYJNYMI  PRZY  WSPÓLPRACY Z  KOMENDĄ  POWIATOWĄ  POLICJI  W PABIANICACH.
  6. OSOBY ODPOWIEDZIALNE ZA ORGANIZACJĘ I PRZEBIEG SPOTKANIA: AGNIESZKA BAŚKO, KATARZYNA WOTA-MAGDZIARZ.
  7. CELE SPOTKANIA:
  • Kształtowanie umiejętności bezpiecznego i kulturalnego  zachowania się dziecka na drodze.
  • Przypomnienie podstawowych zasad bezpiecznego poruszania się po drogach przez pieszych oraz bezpiecznego przewożenia dzieci
    w samochodach lub na rowerze.
  • Uświadomienie konieczności i ważności noszenia odblasków.
  • Poznawanie skutków niewłaściwych zachowań i kształtowanie umiejętności ich przewidywania.
  • Radzenie sobie w sytuacjach niebezpiecznych.
  • Wyrabianie szacunku do służb mundurowych.

Etap I –   PRZYGOTOWANIA   POPRZEDZAJĄCE   WYDARZENIE:

1. Ustalenie terminu, miejsca i przebiegu spotkania.
  2. Zaproszenie policjantów z KPP w Pabianicach.
  3. Opracowanie i wydrukowanie dokumentów, pomocy dydaktycznych i podziękowań.
  4. Przygotowanie informacji dla rodziców o planowanym spotkaniu oraz krótkiej notatki do prasy i kroniki.
  5. Przygotowanie znaczków odblaskowych dla nowych dzieci.
  6. Przygotowanie oprawy fotograficznej – aparat fotograficzny.
  7. Zorganizowanie kontroli bezpiecznego przewożenia dzieci w samochodach przy współpracy policjantów z Wydziału Ruchu Drogowego KPP w Pabianicach.

Etap II –   PRZEBIEG   WYDARZENIA:

1. Powitanie zebranych przedszkolaków oraz zaproszonych gości – policjantów
    z KPP w Pabianicach, podanie celu spotkania, zaprezentowanie myśli przewodniej „Maluchy i starszaki po drogach bezpiecznie się poruszają i widoczne się stają, kiedy kolorowe odblaski zakładają”.
  2. „W jaki sposób należy dbać o swoje bezpieczeństwo na drodze” – swobodne wypowiedzi chętnych przedszkolaków, wybranie najbardziej trafnych odpowiedzi
    i podsumowanie ich przez policjantkę. Przypomnienie przez policjantkę podstawowych zasad bezpiecznego poruszania się po drodze, demonstracja prawidłowego przechodzenia przez jezdnię po pasach oraz bezpiecznego wysiadania dzieci z samochodów.
  3.  „Czerwone – stój, zielone – idź” – zabawa ruchowa z wykorzystaniem zabawkowego sygnalizatora świetlnego.
  4.  „Wiem, jak zachować się w różnych sytuacjach” – analiza różnych sytuacji życiowych opisywanych przez policjantkę oraz prezentowanych wspólnie
    z wybranymi dziećmi. Omówienie prawidłowego sposobu zachowania się dzieci
    w kontakcie z obcym psem oraz nieznajomym człowiekiem.
  5. „Jestem bezpieczny, bo jestem widoczny” – krótka rozmowa dotycząca roli, jaką odgrywają znaczki odblaskowe używane przez pieszych lub rowerzystów podczas poruszania się ich po drogach. Prezentacja przedszkolnego znaczka odblaskowego
    i przypomnienie o dopięciu go przez rodziców do odzieży wierzchniej każdego dziecka.
  6. „Ważne telefony” – przypomnienie numerów alarmowych do służb ratunkowych ze szczególnym zwróceniem uwagi na numer do Policji, rozmowa na temat sytuacji,
    w których pomoc policjanta jest niezbędna.
  7. „Policyjna nagroda” – wyjście do ogrodu przedszkolnego oraz oglądanie wnętrza
    i wyposażenia radiowozu policyjnego, prezentacja zastosowania sygnałów dźwiękowych i świetlnych.
  8. Poinformowanie dzieci wraz z prośbą o przekazanie informacji rodzicom
    o planowanej kontroli bezpiecznego przewożenia dzieci ze szczególnym zwróceniem uwagi na  foteliki.
  9. Podziękowanie za udział w spotkaniu przedszkolakom i gościom, pożegnanie, czynności organizacyjno-porządkowe w sali gimnastycznej.

Pabianice, dn. 15. 09. 2017 r.

od Agnieszka Baśko

do Agnieszka Baśko