Scenariusz zajęć dla dzieci 3-4 letnich z zakresu edukacji matematycznej
Scenariusz zajęć przeprowadzonych w grupie dzieci 3-4 letnich
z zakresu edukacji matematycznej w oparciu o metodę E. Gruszczyk-Kolczyńskiej.
Grupa: 3,4- latki
Prowadząca : mgr Ewelina Hanus
Temat: Matematyczny garnek marcowej pogody.
Cel ogólny:
-
Kształtowanie umiejętności liczenia i rozumienia operacji dodawania
i odejmowania na konkretach;
Cele szczegółowe:
-
Zapoznanie z charakterystycznymi zjawiskami pogodowymi występującymi w marcu (deszcz, słońce, śnieg, wiatr).
-
Kształtowanie pojęcie liczby w aspektach kardynalnym (ile jest?) i operacyjnym (dokładanie i zabieranie).
-
Rozwijanie umiejętności dodawania i odejmowania poprzez fizyczne dokładanie
i zabieranie elementów zbioru i ustalanie wyniku -
Rozwijanie aparatu mowy poprzez naśladowanie dźwięków i dbanie o prawidłowy tor oddechowy
-
Doskonalenie umiejętności uważnego słuchania instrukcji nauczyciela i czekania na swoją kolej.
-
Kształtowanie umiejętności pracy w grupie podczas wspólnego przeliczania
i tworzenia „pogodowej zupy”.
Cele operacyjne (dziecko):
-
rozpoznaje i nazywa wybrane zjawiska pogodowe charakterystyczne dla marca (słońce, deszcz, śnieg, wiatr),
-
przelicza elementy w zbiorze w zakresie 3–4,
-
określa liczebność zbioru poprzez odpowiedź na pytanie „ile jest?”,
-
dokłada elementy do zbioru i ustala wynik poprzez ponowne przeliczenie,
-
zabiera elementy ze zbioru i określa, ile zostało,
-
uczestniczy w zabawach matematycznych z wykorzystaniem konkretów,
-
reaguje na sygnał dźwiękowy i zmienia tempo ruchu zgodnie z instrukcją nauczyciela,
-
wykonuje ćwiczenia oddechowe i artykulacyjne naśladując dźwięki zjawisk pogodowych,
-
uważnie słucha poleceń nauczyciela i wykonuje je,
-
czeka na swoją kolej podczas wykonywania zadania,
-
współpracuje z grupą podczas wspólnego przeliczania i tworzenia „pogodowej zupy”.
Formy pracy: indywidualna, zbiorowa
Metody pracy : Dziecięca matematyka E. Gruszczyk-Kolczyńskiej, czynne (zadania stawiane dziecku, samodzielne doświadczenie), oglądowe ( pokaz), słowne (instrukcja), logopedyczne, metoda opowieści ruchowej
Środki dydaktyczne: duży garnek, drewniana łyżka, sylwety pogody (słońca, chmury, deszcz, śnieg, wiatr, zachmurzenie – po 4 sztuki z każdego rodzaju), tamburyno
Podstawa Programowa Wychowania Przedszkolnego:
I. 5, I.7, I.9, III.5, III.8, IV.1, IV.2, IV.11, IV.12, IV.15
Przebieg zajęć:
-
Pogodowa rozgrzewka buzi i języka – wprowadzenie do tematu zajęć poprzez historyjkę logopedyczną
Nauczyciel zwraca się do dzieci - Dzień dobry! Czy wiecie, że w marcu pogoda lubi płatać figle? Czasami wieje wiatr... zróbmy razem wiaterek: szszszsz (długi wydech). A czasem pada deszczyk, zróbmy z naszych języczków kropelki: kląskanie językiem. Kiedy jest zimno, chuchamy w rączki: chuuuu, chuuuu. Jesteście gotowi na pogodowe czary?”
-
Prezentacja Marcowego Garnca – wyjaśnienie powiedzenia „W marcu jak
w garncu”
Nauczyciel zwraca się do dzieci- „Spójrzcie, co dziś do nas przyniosłam. To jest ogromny, magiczny garnek! Zrobimy w nim dzisiaj wyjątkową, marcową zupę. Ale do tej zupy nie wrzucimy marchewki ani makaronu. Wrzucimy do niej... pogodę! Bo przecież mówi się: W marcu jak w garncu. Zobaczcie, co mam w koszyczku.”
-
Marcowe gotowanie - zabawa w dodawanie na konkretach
-
Wybrane dziecko wrzuca do garnka wskazaną ilość elementów pogody. Przeliczamy je wszyscy razem, głośno. Następne dziecko dokłada do garnka kolejne elementy. Wyjmujemy wszystko i policzmy razem np. dwa słoneczka i jedna chmurka to razem trzy!”
-
Przygotowanie zupy zimowo-wiosennej. Wybrane dziecko -wrzuca trzy kropelki deszczu. (Dzieci liczą: JEDEN, DWA...). Następnie inne dziecko- ,dokłada do tego dwa płatki śniegu. (Dzieci liczą: JEDEN, DWA). Liczymy wspólnie ile składników pływa w naszej zupie! (Wyjmujemy po kolei i dotykamy każdego elementu): JEDEN, DWA, TRZY…..Trzy kropelki i dwa płatki to aż pięć składników```````````````````````````````!”
-
Wiatr psotnik- zabawa w odejmowanie na konkretach
Dzieci uczą się odejmowania poprzez fizyczne zabieranie (ubywanie) elementów ze zbioru i ponowne przeliczenie tego, co zostało. Ćwiczenie łączymy z logopedycznym ćwiczeniem oddechowym (długi, kontrolowany wydech). Pracujemy na zbiorze do 3-4 elementów.
-
Mieszanie zupy- zabawa słuchowa, reagowanie na sygnały nauczyciela
Nauczyciel zwraca się do dzieci - „Ależ mamy pełny garnek! Zobaczcie, zupa aż kipi od pogody. Musimy ją teraz wymieszać. Będę uderzać w bębenek, a wy łapiecie
w rączki swoje niewidzialne, wielkie łyżki i mieszamy! Kiedy gram wolno – mieszamy powolutku, ostrożnie. Kiedy gram szybko – mieszamy bardzo szybko, bo wiatr wieje!”
-
Zakończenie zajęć- podsumowanie zajęć zabawą oddechową
„Nabieramy na łyżkę naszą zupę z chmurek i słoneczek... Dmuchamy, bo jest gorąca: fuuuu, fuuuu (ćwiczenie oddechowe) i mniam! Jaka pyszna! Byliście wspaniałym
i kucharzami i świetnymi matematykami. Dziękuję wam za wspólną zabawę!”
