Odimienna Metoda Nauki Czytania - nowy termin!

Akademia Edukacji

Szkolenia na najwyższym poziomie. Rozwijaj się wygodnie online lub stacjonarnie.

O Akademii
Polecamy
Akademia Dziecięcej Matematyki
Akredytacja
Akademia Edukacji jest Niepubliczną Placówką Doskonalenia Nauczycieli. 25 czerwca 2024 r. uzyskała przedłużenie akredytacji Małopolskiego Kuratora Oświaty otrzymanej dnia 31 lipca 2019 r. Nr decyzji: NP.5470.4.2024.MD

Scenariusz zajęć dla dzieci 3-4 letnich z zakresu edukacji matematycznej

Wpis dodał(a) Ewelina Hanus 3 godziny temu · 5 wyświetleń
Wpis sprawdzony przez moderatora

Scenariusz zajęć przeprowadzonych w grupie dzieci 3-4 letnich
z zakresu edukacji matematycznej w oparciu o metodę
E. Gruszczyk-Kolczyńskiej.
Grupa: 3,4- latki
Prowadząca : mgr Ewelina Hanus
Temat: „Świąteczne przygotowania – pomagamy Mikołajowi” – przewidywanie skutków działania.
Cel ogólny:

  • Kształtowanie umiejętności dostrzegania zależności przyczynowo-skutkowych oraz przewidywania efektów własnego działania podczas zabaw związanych
    z przygotowaniami do Świąt Bożego Narodzenia.

Cele szczegółowe:

  • Kształtowanie umiejętności łączenia przyczyny ze skutkiem.

  • Rozwijanie zdolności przewidywania efektów działania własnego i innych osób.

  • Rozwijanie logicznego myślenia poprzez działanie na konkretach.

  • Wprowadzanie dzieci w atmosferę Świąt Bożego Narodzenia.

  • Doskonalenie umiejętności słuchania poleceń nauczyciela.

  • Wdrażanie do współpracy podczas zabawy.

Cele operacyjne (dziecko)
Dziecko:

  • rozpoznaje czynności związane z przygotowaniami do Świąt Bożego Narodzenia,

  • dostrzega zależność między działaniem a jego skutkiem,

  • próbuje przewidywać, co się wydarzy po wykonaniu określonej czynności,

  • kończy zdania typu: „jak to zrobię, to…”, „to bywa po tym…”,

  • przelicza elementy w zakresie 3–4,

  • bierze udział w zabawach matematycznych z wykorzystaniem konkretów,

  • uważnie słucha poleceń nauczyciela,

  • współpracuje z innymi dziećmi podczas zabawy.

Formy pracy :

  • zbiorowa

  • indywidualna

Metody pracy :

  • metoda Dziecięcej matematyki E. Gruszczyk-Kolczyńskiej

  • czynne (samodzielne działanie dzieci)

  • oglądowe (pokaz, ilustracje)

  • słowne (rozmowa, instrukcja)

  • zabawa dydaktyczna

  • elementy opowieści ruchowej

Środki dydaktyczne :
list od Mikołaja, koperta, sylweta choinki, papierowe bombki i gwiazdki (po kilka sztuk), obrazki przedstawiające przygotowania świąteczne (pieczenie pierników, ubieranie choinki, pakowanie prezentów), koszyk z ozdobami, tamburyno.
Podstawa programowa wychowania przedszkolnego
I.5, I.7, I.9, III.5, IV.2, IV.5, IV.11, IV.12, IV.15
Przebieg zajęć
1. Powitanie – list od Mikołaja
Nauczyciel pokazuje dzieciom kopertę.
„Dzieci, zobaczcie! Ktoś przysłał do nas list. Sprawdźmy od kogo.”
Nauczyciel czyta list:
„Kochane dzieci!
Zbliżają się Święta Bożego Narodzenia, a ja mam bardzo dużo pracy. Czy pomożecie mi przygotować się do świąt?
Wasz Mikołaj.”
Nauczyciel pyta:

  • Czy pomożemy Mikołajowi?

2. Zabawa ruchowa „Świąteczne przygotowania”
Nauczyciel opowiada historię, dzieci pokazują ruchami czynności.
„Najpierw sprzątamy pokój… wycieramy kurz… zamiatamy podłogę… teraz ubieramy choinkę… a teraz mieszamy ciasto na pierniki.”
Pytanie:

  • Co się stanie, gdy posprzątamy pokój?

  • Co się stanie, gdy upieczemy pierniki?

3. Zabawa dydaktyczna „Co będzie potem?”
Nauczyciel pokazuje obrazki. Np.:

  • ubieranie choinki

  • pieczenie pierników

  • pakowanie prezentów

Dzieci odpowiadają:

  • Co będzie potem?

  • Dlaczego tak się stanie?

Np.:

  • ubieramy choinkę → choinka jest kolorowa

  • pieczemy pierniki → możemy je zjeść

  • pakujemy prezenty → ktoś dostanie prezent

4. Zabawa matematyczna „Ubieramy choinkę Mikołaja”
Nauczyciel pokazuje sylwetę choinki.
„Mikołaj prosi nas o pomoc w ubraniu choinki.”
Wybrane dziecko wiesza 2 bombki.
Pytanie:

  • Ile bombek jest na choince?

Następnie nauczyciel mówi:
„Dołóżmy jeszcze jedną bombkę.
Jak myślicie – ile będzie teraz?”
Dzieci przewidują, następnie wspólnie przeliczają.
Ćwiczenie powtarzamy z innymi dziećmi.
5. Zabawa „Co się stanie?”
Dzieci kończą zdania:

  • Jeśli zapalimy lampki na choince, to…

  • Jeśli upieczemy pierniki, to…

  • Jeśli zapakujemy prezent, to…

6. Zabawa ruchowo-słuchowa „Pomagamy Mikołajowi”
Dzieci poruszają się po sali przy dźwięku tamburyna.
Na przerwę w muzyce nauczyciel mówi czynność:

  • ubieramy choinkę

  • pakujemy prezenty

  • mieszamy ciasto

Dzieci pokazują ruchem odpowiednią czynność.
7. Podsumowanie zajęć
Nauczyciel:
„Czy pomogliśmy Mikołajowi przygotować się do świąt?”
Pytania:

  • Co robiliśmy podczas przygotowań?

  • Co się stanie, gdy ubierzemy choinkę?

  • Co się stanie, gdy upieczemy pierniki?

Podsumowanie:
„Dzisiaj dowiedzieliśmy się, że każde działanie ma swój skutek. Jeśli coś zrobimy, możemy przewidzieć, co się wydarzy potem.”
Na koniec nauczyciel dziękuje dzieciom za pomoc dla Mikołaja.

bliżej MAX – abonament

bliżej MAX

Nielimitowany dostęp do scenariuszy, filmów i piosenek – wszystko w jednym miejscu! BLIŻEJ MAX to wygodny i korzystny abonament, który łączy wszystkie nasze usługi. Subskrybując, zyskujesz dodatkowo:

  • gotowe plany miesięczne i tygodniowe,
  • atrakcyjne zestawy pomocy dydaktycznych,
  • 10 pobrań, które możesz wykorzystać na dowolne materiały ze strony blizejprzedszkola.pl.

Wyślij wiadomość do Ewelina Hanus

Bądź na bieżąco z najnowszymi treściami

Zapisz się do newslettera i otrzymuj najlepsze materiały prosto na swoją skrzynkę

Zapisz się do newslettera